A magyarországi válság

Ugró Miklós
2010. 02. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak azért nem vezetik be rendeletileg a magyar válságkezelő modellt az egész unióban, mert más országokban ilyen Bajnai-, Oszkó-, Veres-féle alakok a politikai hatalom közelébe sem kerülhetnek, nélkülük viszont a magyar modell nem ér semmit


Furcsa szerzet ez a magyarországi gazdasági válság. Elvileg olyannak kéne lennie, mint az amerikainak vagy épp a burundinak (utóbbi országban az egyik miniszterelnök-aspiráns szerint nincs egyetem, mégis elvannak az emberek), de a mi válságunk egészen egyedi, senki máséval össze nem vethető, speciális sajátosságokkal bír. Például a magyar válság teljesen unikális specifikuma, hogy még azt sem tudni, van-e egyáltalán. Mert ha a válságügyekben legilletékesebb, a miniszterelnök az általa vezényelt kormány teljesítményéről nyilatkozik, mindig azt mondja: a szakértői kormány zsenialitásának és morális érinthetetlenségének hála, kilábaltunk és túl vagyunk rajta, már megint minket irigyel az egész művelt Nyugat, ahol dicshimnuszokat, olykor ódákat zengenek a magyar válságmenedzselő géniuszról. S csak azért nem vezetik be rendeletileg a magyar válságkezelő modellt az egész unióban, mert más országokban ilyen Bajnai-, Oszkó-, Veres-féle alakok a politikai hatalom közelébe sem kerülhetnek, nélkülük viszont a magyar modell nem ér semmit.
Ellenben amikor Bajnai kormányfő a honi lakosság életkörülményeiről beszél, rendszeresen az derül ki, hogy a válság sűrűjében vagyunk, s csak ezután jön még a neheze, és népünknek még több, még nagyobb áldozatokat kell hoznia, hogy megbirkózzunk a válság nehézségeivel. Ám ne irigyeljük a környező országokat, mert igaz ugyan, hogy ők kikecmeregtek a válságból, meg eleve nem is érintették oly mélyen őket a különböző tünetek, de ott rosszul kezelik a helyzetet, csupa rossz döntéseket hoznak, azokat az országokat rosszul vezetik, és helytelen gazdasági elképzelések szerint működnek. Ennyiből is látható, hogy a magyar gazdasági válság nem pusztán gazdasági jelenség, amelyet csak a közgazdaságtan ismeretanyagával és eszközeivel nem lehet leírni, magyarázni, főleg nem megoldani. Ezen megállapításunkat támasztja alá az a tény is, hogy a hivatalos kormányzati verzió szerint a válság első számú okozója és előidézője az az Orbán Viktor, aki köztudottan jogász, de ahhoz sem ért, a gazdasághoz meg egyenesen analfabéta. Így nem meglepő, hogy a széles közvéleményben mindinkább eluralkodik az a kormányzat által százféle módon cáfolt, de mégis makacsul terjedő nézet, hogy csakis Orbán Viktor, illetve a nevével fémjelzett új kormány vezetheti ki az országot a válságból.
A magyar válság rendkívüli voltának bizonyítéka az is, hogy a honi közgazdászszakma legjava nem állt elő azonnal az üdvözítő megoldással. Pedig tudják a receptet, afelől kétségünk sem lehet. Aki a létező szocializmus idején végezte tanulmányait, annak mindegy, minő tanintézetbe járt, mert a kisegítőtől a pártiskoláig mindenütt a fejébe verték, hogy a kapitalizmusban a gazdaság válságok elkerülhetetlenek, mert a kapitalizmus alapvető ellentmondása rendszeresen válságba torkollik. A híres-nevezetes ellentmondás, amely a közösségi (társadalmi) termelés és az egyéni (tőkés) kisajátítás állandó feszültségére hívja fel az elkalandozni kész figyelmet, a kapitalizmus lényegi eleme, mondhatni legfőbb ismérve, ezért a válságok szükségszerűen bekövetkeznek mindaddig, amíg a tőkések kizsákmányolhatják a szabad, független és felvilágosult tömeget. S ezen az sem segített, hogy az 1929-es nagy világválság óta a kapitalizmus legjelesebb ideológusai kitaláltak mindenféle jobbnál jobb módszert, technikát, lehengerlő magyarázatot, amelyekkel magabiztosan reagálhattak a válságok első jeleire. Sőt egyes, kisebb regionális válságokat még önzetlen segítségnek álcázva ösztönöztek is, mert a haladásnak mindig jót tesz, ha néhányan tönkremennek, netán éhen halnak.
Ám, miként az utóbbi idők mutatták, hiábavalónak bizonyult minden óvintézkedés és előkészület, a válság mégis berobbant. Pedig már 1929-ben készen volt a válság igazi ellenszere. Mifelénk, a létező szocializmus idején ezt is tanították mindenféle tanintézetben, így a válság elleni védekezés eredményes metódusának ismeretéhez nem kell még közgazdásznak sem lenni. Elég, ha valaki 1945 és 1990 között szerzett bármilyen diplomát, vagy elvégzett egy főzőtanfolyamot. Ugyanis a proletár internacionalizmus nevében a mi büszkeségünk is volt, hogy az 1929-es nagy gazdasági világválság egyedül a tervgazdálkodást folytató Szovjetunióban nem éreztette hatását. Ezt így tanultuk, s ez bizony így is volt. A Szovjetunióban nem volt túltermelési válság, amely az egész világ gazdaságát megrendítette, és évekre visszavetette. Kivéve a Szovjetuniót. A Szovjetunióban, hála a magasabb rendű tervgazdálkodás áldásainak, még véletlenül sem következhetett be túltermelési válság. A Szovjetunióban éhínség volt, de mint fentebb megállapítottuk, az éhhalál a modern haladás egyik motorja. Mindenesetre a tervgazdálkodás biztos módja a túltermelési válságok megelőzésének. Emlékezhetünk rá, a mi tervgazdaságunkat sem fenyegette soha a túltermelés veszélye, s válság is csak azért volt ideig-óráig, mert a kapitalistáktól begyűrűzött hozzánk. Azok a szakemberek, akik ezen tételeket egybegyúrták, tudományos alapigazsággá emelték, s érinthetetlen dogmává merevítették, ma is aktívak. Sőt, jórészt belőlük áll össze a szakma elitje. A magyar gazdaságnak még nem sikerült kihevernie, hogy ilyen kiválóságok befolyással bírnak működésére. A közgazdaságtan viszonylag fiatal tudomány, csak a XVIII. század végén vált önálló diszciplínává. A természetben található és a megtermelt anyagi javak ésszerű kiaknázását, előállítását, felhasználását és igazságos elosztását célzó elméletek kidolgozása lett a tudomány célja. Művelői eredményekben gazdag két évszázadot tudhatnak maguk mögött.
Az ökonómiának köszönhetően bolygónkat ökológiai katasztrófa fenyegeti, de már készülnek az elméletek, amelyek a teljes összeomlás előnyeit bizonygatják. A javak igazságosabb elosztására történt kísérletek emberek százmillióinak erőszakos halálát okozták, ugyanakkor szárnyaló ideológiák születtek arról, hogy miért jó az emberek többségének, ha nem vagy csak alig részesednek a javakból, miért a boldogságuk forrása az, ha nélkülöznek és nyomorognak. Nem véletlen, hogy némelyik közgazdasági iskola úgy tartja, az ember amenynyiben nem termelő vagy tőkeerős fogyasztó, zavaró tényező a rendszerben, amely kiválóan működne, ha egyes befolyásos széplelkek nem lennének tekintettel holmi humanitárius igényekre. Ezen iskolák, bár szó szerint nem fogalmazzák meg, azt tanítják, hogy a gazdaság az embertől független, mindentől különálló, önmagáért való létező, amely a maga egyedi törvényei szerint működik, egyedüli célja saját maga fenntartása és fejlesztése. Ezeket a tanokat az elmúlt nyolc évben kormányzati vezérfonallá és programmá cizellálták, s elnevezték: előbb jóléti rendszerváltásnak, utóbb baloldali reformnak, s folytatnák a következő négy (negyven, négyszáz) évben is a szociális érzékenység, a makrogazdasági mutatók nagyobb dicsőségére.
Itt kanyarodunk vissza a magyar gazdasági válsághoz, ami, ha csak a gazdaságot nézzük, tulajdonképpen nincs, s csak azért látszik úgy, mintha lenne, mert hozzá nem értő, kívülálló erők (ellenzékiek, romló életszínvonalú állampolgárok stb.) belekeverik a lakosságot. Ne csodáljuk, hogy a regnáló és újra megválasztásra vágyó hatalom ezt rossz néven veszi, hiszen így válik mindinkább nyilvánvalóvá, hogy a magyarországi gazdasági válság valójában a gazdaság irányítóinak emberi, szellemi, erkölcsi válsága, amelytől áprilisban jó eséllyel megszabadulhat az ország.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.