A tőke világuralma

Lóránt Károly
2010. 02. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ vezető politikusainak és üzletembereinek nemrég befejeződött davosi összejövetele nem sok eredményt tudott felmutatni, tükrözve azt a bizonytalanságot, ami ma a nemzetközi gazdasági viszonyokat jellemzi. Ám elhangzott egy olyan javaslat, amelyre érdemes odafigyelni, mert hosszú távon befolyásolhatja nemcsak a gazdasági, hanem a politikai erőviszonyokat is. Stephen Green, a világ legnagyobb bankcsoportjának, a HSBC-nek elnöke és Josef Ackermann, a Deutsche Bank főnöke egyaránt javasolta, hogy az üzleti világ hangjának érvényesítése érdekében a G20 (a húsz legnagyobb gazdasággal rendelkező ország) mintájára hozzák létre a B20-at (Business 20), vagyis a világ legjelentősebb vállalatainak csoportját. A B20 azután – a nemzetközi üzleti világ érdekeinek védelmében – tárgyaló partnere lenne a G20-aknak. Az elképzelés szerint a B20-akban az Egyesült Államokat három, a nagy fejlett ipari országokat, valamint Kínát és Indiát két-két, a G20 többi tagországát pedig egy-egy nagyvállalat reprezentálná.
A B20 létrehozásának ötlete azt jelenti, hogy a multinacionális vállalatok már akkorára nőttek, hogy úgy gondolják, tárgyaló partnerei lehetnek még a legnagyobb nemzetállamoknak is. Valóban, ha végignézünk a legnagyobb vállalatok és országok éves hozzáadottérték-termelésének rangsorán, az első száz legnagyobb gazdaság között 38 multinacionális vállalatot találunk. Ezek közül a legnagyobb, a rangsor 44. helyét elfoglalva, az amerikai kiskereskedelmi hálózat, a Wal Mart Stores, Magyarország az 54. helyen van a General Motors és a Ford Motors között.
A nagy magántársaságok kialakulása a XVI. századig nyúlik vissza. Akkoriban még az egyéni adósságok apáról fiúra szálltak, ám ez megnehezítette a kockázatvállalást, amelyre a nagy földrajzi felfedezések nyomán kialakuló világkereskedelem elősegítése érdekében szükség volt. Ekkor találták fel a részvénytársaságot, amelyben a társaság veszteségeiért az egyes részvényesek csak a befektett tőkéjük erejéig vállaltak felelősséget. A részvénytársaság óriási lehetőséget teremtett a tőke koncentrálására, emellett lehetővé tették, hogy magánszemélyek jelentős gazdasági és politikai erőforrásokat sorakoztassanak fel céljaik elérésére, ugyanakkor mentesültek tevékenységük jogi felelőssége alól. Ma már mintegy 500 vállalat uralja a világkereskedelem hetven százalékát, és az összes multinacionális vállalat egy százalékának kezében van a közvetlen külföldi befektetések állományának a fele. Mivel a multinacionális vállalatok átlépik az országhatárokat, kevéssé törődnek a nemzeti célok támogatásával, érdeklődésük előterében a saját befolyásuk, hatalmuk, profitjuk növelése áll.
A nemzetállamokkal való összeütközésük egyik ismert példája a sokoldalú beruházási egyezmény (Multilateral Agreement on Investment – MAI) sorsa, amelyet az OECD keretében tárgyaltak a kilencvenes évek második felében, és amely számos kérdésben a multinacionális vállalatoknak többlet- jogokat adott volna a nemzetállamokkal szemben (például korlátozta volna a nemzetállamok azon jogát, hogy bizonyos iparágaik védelmében a multinacionális vállalatok tevékenységét szabályozzák). A tervezet világszerte óriási felháborodást váltott ki a civil szervezetek körében, és végül a nyomásnak engedve Kanada, Franciaország és még néhány állam elutasította, így lekerült a napirendről.
A B20 egy újabb próbálkozás a multinacionális érdekek nemzetállami érdekek fölé helyezésére és annak a hatalmi struktúrának megvalósítására, amelyet David C. Korten világhírű könyvében, a Tőkés társaságok világuralmában még jó másfél évtizeddel ezelőtt előre jelzett. E hatalmi struktúra kialakulása egyben a nyugati világ demokratikus szerkezetének végét is jelentené. A „köztársaság” korát a „császárság” kora váltaná fel, ahogy ez már az antik Rómában is előfordult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.