Hamarosan a végére ér az a vizsgálat, amelynek során a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) átvilágítja a pénzügyi vállalkozásokat. Úgy tűnik, az első fecske már meg is érkezett, mert a felügyelet nemrégiben kétmillió forintra bírságolta a Lánchíd Hitel és Faktor Zrt.-t, a cég vezetőjére pedig közel kilencszázezer forintos büntetést rótt ki. A társaság honlapján jelenleg az olvasható, hogy a cég a jelzáloghitelezést határozatlan időre felfüggesztette. A pénzügyi vállalkozások tevékenységét rengeteg kritika érte az utóbbi időben. Barabás Gyula, a Magyar Hitelszövetség elnöke szerint az elmúlt években egész céghálózatok épültek ki abból a célból, hogy a nehéz helyzetbe került adósokból hasznot húzzanak. Az elnök közölte: hatalmas felelősség terheli az előző PSZÁF-vezetést, amiért hagyta elfajulni a helyzetet.
Az átlagos csalás úgy zajlik, hogy a pénzügyi vállalkozás hitelközvetítőn keresztül felveszi a kapcsolatot az ügyféllel, akivel a kereskedelmi bankok rendszerint már szóba sem állnak. Amennyiben az adós akár csak két hónapig nem tudja befizetni a törlesztőrészletet, felmondják a hitelt, és opciós jogukkal élve eladják az ingatlant. Ezek a lakások rendszerint jóval áron alul kelnek el, a vásárlók pedig gyakran ezer szállal kötődnek a hitelező vállalkozáshoz. A céghálózatok kibogozása azonban nagyon nehéz, mert a szálak rendszerint egy adóparadicsomba vagy egy hajléktalanszállóra vezetnek.
A bajba jutott adósokat persze ki is kell tenni az otthonukból, és a cégek ekkor sem nagyon válogatnak az eszközökben. A rendőrség jelenleg is okirat-hamisítás miatt nyomoz egy decemberben kilakoltatott férfi ügyében. Az áldozat, Csillag Ervin lapunknak elmondta: adótartozás miatt volt szüksége 500 ezer forintra, ezért fordult egy hitelközvetítő céghez. Ott azt a felvilágosítást kapta, hogy legalább hárommillió forintot fel kell vennie, mert kevesebbet nem ad a bank. A közvetítő a ZEE Capital Zrt.-hez irányította. Az eljárás pikantériája, hogy a férfinak 27 ezer forint volt a nyugdíja, de a „fénymásolások” során, a bevételeit igazoló lapon végül 140 ezer forint szerepelt. Ráadásul a hárommillió forintból alig több mint kétmillió jutott el a hitelfelvevőhöz, a többit különböző díjak címén levonták. A Hírszerző információi szerint a PSZÁF már vizsgálta a ZEE Capital működését, de nem kifogásoltak semmit. Az adós egy ideig rendesen törlesztette a tartozását, de tavaly ősszel megszorult, és nem tudta tovább fizetni a részleteket. Ekkor a hitelező cég eladta a követelést egy Refinance Kft. nevű cégnek, amely hat jól megtermett férfi segítségével kilakoltatta az idős embert. A kilakoltatásokat tiltó moratórium, úgy tűnik, nem állta útját a követeléskezelő cégnek.
A könnyű pénzt ígérő üzletnek azonban lehet, leáldozott – a nyerészkedő cégeknek is a gazdasági válság okozza a vesztét. Ezek ugyanis a kereskedelmi bankoktól vették fel azokat a pénzeket, amelyeket később kölcsönadtak az ügyfeleiknek. A vállalati hitelezés viszont jelentősen szigorodott a válság kitörése óta, így a pénzügyi cégek is nehezen, vagy egyáltalán nem jutnak hitelhez. A követeléskezelők napja azonban felragyogni látszik. A PSZÁF adataiból ugyanis kiderül: 2008-ról 2009-re kilencven százalékkal ugrott meg a pénzintézetek által eladott tartozásokban szereplő ingatlanok száma. A végrehajtási eljárás alá vont ingatlanok száma ugyanezen idő alatt 26 százalékkal, az egyéb eljárás alá vont ingatlanok száma pedig 384 százalékkal ugrott meg. – Mindez változást jelez a bankok behajtási gyakorlatában – állapította meg a PSZÁF. Tavaly egyébként 19 116 lakás és ház került végrehajtás vagy egyéb tartozásrendezési eljárás alá.

Az idő nem mindig barátja a bornak – meddig őrizhető a nedű?