Sólyom László már korábban jelezte, hogy a lehető legközelebbi időpontra kívánja kiírni a parlamenti választásokat. Általános választásokat négyévente április–májusban tartanak Magyarországon, ha a parlament kitölti teljes mandátumát. Az idén április 4. ünnepnap, húsvétvasárnap, ezért április 11. volt az első forduló lehetséges legkorábbi időpontja. Tegnap az államfő bejelentésével hivatalosan is megkezdődött a választási kampány. A pártok és a jelölő szervezetek a kampánycsend időszakának kivételével az elkövetkező hetekben ismertethetik terveiket, álláspontjukat a szavazópolgárokkal. Virág Rudolf, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője, aki a nemrégiben nyugdíjba vonuló Rytkó Emília helyébe lépett, tegnap közölte, hogy megkezdték az előkészületeket. A hivatalos események menetrendjéről szóló miniszteri rendelet információnk szerint hétfőn jelenik meg a Magyar Közlönyben.
A választási eljárásról szóló törvény alapján a mintegy nyolcmillió választópolgár február 8-a és 12-e között kapja meg az értesítést arról, hol és mikor adhatja le voksát. Ekkor kézbesítik az ajánlószelvényeket is. A képviselőjelöltek indításához 750 kopogtatócédulát kell öszszegyűjteni. A vegyes választási rendszernek megfelelően a 18 éven felüliek egyéni képviselőkre és pártlistákra szavazhatnak. Az egyéni jelöltek bejelentésére március 19-ig, a területi és országos listák közlésére március 22-ig, illetve 23-ig kerülhet sor. A listaállítás lehetősége attól függ, sikerül-e elegendő kopogtatócédulát összegyűjteni.
*
A választók névjegyzékét február 10-e és 17-e között teszik közszemlére a polgármesteri hivatalokban. Most is mód lesz arra, hogy aki a szavazás napján – április 11-én vagy 25-én – nem a lakóhelyén tartózkodik, igazolással másutt szavazzon. Ennek a sokat vitatott intézménynek a szabályait a visszaélések kizárásáért az elmúlt időkben szigorították. Megpróbálják elejét venni annak, hogy valaki a második fordulóban olyan körzetbe utazzon, ahol úgymond segíthet egy-egy adott párton, jelölő szervezeten. Igazolási kérelmet szóban április 9-ig, levélben pedig április 6-ig lehet benyújtani a helyi jegyzőhöz.
Az országban – az OVI vezetőjének közlése szerint – 10 926 szavazókör működik majd. A külföldön tartózkodók a külképviseleteken voksolhatnak. A választás eredményét a kinti dokumentumok hazahozatala után, a jogorvoslati határidő leteltét követően állapítják meg. Az új Országgyűlés alakuló ülését Sólyom László köztársasági elnök ezután egy hónapon belül összehívja. Az új kormány júniusban megkezdheti tevékenységét. A jelenlegi képviselőház a jogszabálynak megfelelően még ebben a hónapban dönt arról, kik lesznek az új Országos Választási Bizottság (OVB) tagjai. A jelölés az önkormányzati miniszter joga, az előkészületek e héten megkezdődtek. A négy évvel ezelőtt az MSZP által delegált jelenlegi elnök, Szigeti Péter kérdésünkre azt mondta, ha megkeresik, megfontolja a folytatás lehetőségét.
– A magyar emberek 2006 óta várnak az államfő országgyűlési választások kiírásáról szóló bejelentésére, amellyel végre visszakaphatják a jövőről szóló demokratikus döntés jogát – reagált Sólyom László bejelentésére Szijjártó Péter. A Fidesz elnöki stábjának vezetője szerint a lakosság várakozása a választások iránt 2006 óta fokozódott a megszorító intézkedések, a korrupciós ügyek és a magyar emberek pénzének ellopása miatt. Szijjártó újságírói kérdésre kitért arra is, hogy pártja tartja magát korábbi ígéretéhez, mely szerint kampányukat március 15-én kezdik, és abban a jövőről beszélnek majd arról, hogy „homlokegyenest” ellenkező kormányzati és gazdaságpolitikát folytatnak, illetve felelősségre vonják az ország tönkretételében szerepet játszókat.
Lendvai Ildikó MSZP-elnök szerint „jó hír Magyarország számára”, hogy a köztársasági elnök a törvény szerinti lehetséges legkorábbi időpontra írta ki az országgyűlési választás első fordulóját, mert így kevesebb idő jut arra, „hogy családokat összeveszítsenek, a gyűlöletoffenzívára, a megosztásra, arra, hogy gyilkosnak nevezzék a kormányfőt, és hogy bilincsben ábrázoljanak meg nem vádolt szocialista politikusokat, és leveleket hamisítsanak baloldali ifjúsági szervezet nevében”. A szocialisták a hivatalos országos kampánynyitó rendezvényüket február második felében tartják. Az MDF azt ígérte: tisztességes, hiteles és szakszerű programját változatlanul egy pozitív hangvételű, fiatalos kampánnyal népszerűsíti, az SZDSZ pedig annyit közölt: tudomásul vette az államfő döntését a választás időpontjáról, és e döntéshez igazodva kezdi meg kampányát.

Milliókat érő ritka pénzérmék lapulhatnak a fiókunkban