Bakonyból jelentettek Őszödre?

Már a pozíció elvállalásakor a szocialistákhoz közel álló érdekkörökkel kellett egyezkednie Horváth Lászlónak, a Bakonyerdő Zrt. volt vezérigazgatójának, akit tavaly áprilisban végül rendkívüli felmondással küldtek el. Mint lapunk megírta, a vezérigazgató állítása szerint elbocsátása mondvacsinált okokból történt, a háttérben pedig Tátrai Miklós és a kormányhoz közel álló körök mozgathatták a szálakat. Tátrai, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács jelenlegi tagja, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. leváltott vezérigazgatója, a pénzügyi tárca államtitkáraként szólhatott bele abba, hogy miként bánjon vadászati jogosultságával az állami tulajdonban lévő Bakonyerdő Zrt.

Dénes Zoltán
2010. 02. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cég volt vezérigazgatója, Horváth László lapunknak arról számolt be, hogy már 2002 nyarán furcsa módon ajánlották fel neki a Bakonyerdő Zrt. vezérigazgatói pozícióját. Mint mondta, elsőként az egyik legnagyobb padlóburkoló társaság, a Graboplast egyik munkatársa kereste meg, s egyetlen „feltételként” azt határozta meg, hogy amennyiben megkapja az állást, úgy meghirdeti eladásra a részvénytársasághoz tartozó Zalahalápi Parkettagyárat. Tekintettel arra, hogy közvetlen kollégái és más, a szakmában is elismert szakemberek arra biztatták, vállalja el, hiszen a parkettagyár úgyis nagyon veszteséges, a feltételeket elfogadta. Az egyik legnagyobb padlóburkoló társaság, a Graboplast és a Wallis erejét bizonyította, hogy 2002. október 15-vel ki is nevezték vezérigazgatónak. A padlóburkológyár egyébként még 2001-ben került a Wallis Zrt. érdekeltségi körébe. Ám hiába a jóakarat, a szereplők elszámították magukat, mert az új vezérigazgató vezetése alatt az igazgatóság egy szabályos pályázatot írt ki a Zalahalápi Parkettagyárra. A részvénytársaság által megbízott független értékbecslő 1,7 milliárd forintra értékelte a gyárat. Ehhez képest a pályázatra egy értékelhetetlen ajánlat és a Graboplast 600 millió forintos ajánlata érkezett. A Bakonyerdő Zrt. igazgatósága – bár elég nagy nyomás nehezedett rájuk – a végleges nemet egy budapesti tárgyaláson Bajnai Gordon, a Wallis akkori vezérigazgatójának jelenlétében mondta ki. A boszszú akkor elmaradt.
Ám 2006-ban, az új vadászterületek kijelölési időszakában kormány közeli csoportok egyre agresszívabb támadásokat intéztek a Bakonyerdő Zrt. vezérigazgatója ellen – állítja Horváth László. Úgy emlékszik, volt olyan tárgyalása, amelyen „tárgyalófelei” azt közölték vele, hogy válaszát délután már Őszödön kell jelenteniük. Elmondása szerint a legdurvább támadás a Tátrai Miklóshoz köthető érdekkör részéről érkezett, mégpedig a bakonyi üzemi területtel kapcsolatban. Tátrai Miklós akkor még a Pénzügyminisztérium államtitkára volt, s így a Bakonyerdő Zrt. vezérigazgatója nem sejthette, hogy 2007-ben lényegében a főnöke lesz azáltal, hogy kinevezik a vagyonkezelő élére.
Horváth úgy emlékszik erre az időszakra, hogy a cég érdekében igyekezett kimutatni lojalitását az új vezetőknek. Mint mondta, ezért a bakonyszentlászlói erdészet igazgatójának Tátrai Miklós öcscsét, Tátrai Gábort nevezte ki. Ezt követően viszont egy magas-bakonyi területtel kapcsolatban mégis sikerült összerúgnia a port a vezetőkkel. A vezérigazgató véleménye szerint ugyanis gyors tavalyi leváltását főként annak „köszönheti”, hogy amennyire lehetett, akadályozta a bakonybéli vadászterületek kialakítását, mégpedig Tátrai Miklós, az MNV Zrt. volt vezérigazgatója ellenében. Állítása szerint azt próbálta elkerülni, hogy magánkézbe adják a Bakony legértékesebb hatezer hektárjának vadászati jogosultságát. Másrészt – tette hozzá – 2010-ben járnak le az erdőgazdaság üzemi vadászterületeire szóló haszonbérleti szerződések, s látható, hogy bizonyos kormány közeli körök itt szeretnének további vadászterületeket szerezni. Feltételezhető, hogy ezen ügyletek gördülékenyebb intézése miatt bocsátották el, s nem a sajtóban megszellőztetett devizaügyletek miatt. Akkor arról cikkeztek, hogy a cégnek ilyen ügyletek milliárdos veszteséget okoztak. Az összefonódások mértékére jellemző, hogy az említett csaknem hatezer hektárra vadászati jogosultságot szerző vadásztársaság, a Magas-Bakony Vadgazdálkodási, Sport- és Környezetvédelmi Egyesület fegyelmi bizottságának tagja az a K. Szabó Imre lett, aki a kecskeméti Megatrend Informatikai Zrt. elnök-vezérigazgatója. Az állami erdészeteknek ennek a cégnek az ügyviteli szoftverét kell telepíteniük és alkalmazniuk, amely beruházásra az MNV Zrt. még Tátrai vezérigazgatósága idején 1,5 milliárd forintot szánt.
A vezérigazgató elbocsátásakor megnevezett, állítólagosan csaknem egymilliárdos kárt okozó devizaügyletnek a Bakonyerdő Zrt. 2008-as éves beszámolójában nincs nyoma. Sőt az derül ki, hogy a cég saját tőkéje a vizsgált évben 50,935 millió forinttal nőtt. A kötelezettségek, vagyis a tartozások mértéke 371,154 millió forinttal csökkent. Horváth László megjegyezte: ilyen mértékű kötelezettségcsökkenés a társaság életében még nem volt, s megfordult a társaság eladósodása. A pénzügyi műveletek eredménye rubrikában pedig a csaknem egymilliárdos hiány helyett, 47,7 millió forint többletet mutattak ki, amit úgy magyaráznak, hogy „a pénzügyi műveletek 2008. évi nyeresége a devizaügyletekből származott”. Az MNV Zrt. sajtószóvivője ígéretével ellentétben lapzártánkig nem válaszolt az ügyben feltett kérdéseinkre. Elsősorban azt szerettük volna megtudni, ha valóban nincs devizaügylet-veszteség, mivel támasztják alá az igazgató leváltását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.