Több mint 185 ezer cég omlott össze tavaly Nyugat-Európában – derül ki a Creditreform az unió tizenöt országára, valamint Svájcra és Norvégiára kiterjedő vizsgálatából. Ez 22 százalékos emelkedést jelent egy év leforgása alatt, de ha a 2007. évi mélyponthoz viszonyítjuk a tavaly év végi helyzetet, amikor Európa-szerte 134 260 volt a cégcsődök száma, akkor jelenleg 38 százalékos emelkedésről beszélhetünk. Az országok többségén szabályos csődhullám söpört végig. Legsúlyosabban Spanyolországot érintette a válság, ott 4900 cégcsőd volt, 93,8 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Írországban 81,1 százalékos, Hollandiában 53,4 százalékos, Dániában pedig 51 százalékos növekedést mértek. A legtöbb cégcsőd Franciaországban volt: az 55 800 eset összehasonlításban viszonylag soknak számít, mégis szolid, 12,2 százalékok emelkedést jelent az előző évihez viszonyítva. A cégek számát tekintve Ausztriában és Luxemburgban volt leggyakoribb a vállalati csőd, az előbbinél 10 000 működő vállalkozásra 242 cégcsőd jutott, míg az utóbbinál 235.
Európa számos országában megnőtt a hitelezők kára és a csőd miatt elvesztett munkahelyek száma. Egyedül Németországban több mint 500 ezer munkahely szűnt meg vagy került veszélybe. Egész Nyugat-Európában 1,7 millió munkavállalót érintett a munkaadója csődje. Ezzel egy év alatt durván félmillió dolgozóval nőtt azok száma, akiknek rettegni kellett a munkahelyük elvesztése miatt, 2008-ban ugyanis 1,2 millió dolgozó élte át cégének csődbe jutását.
A feldolgozóiparban jelentősen több csődeset fordult elő 2009-ben, mint egy évvel korábban. Ebben a szektorban tavaly kereken 20 800 cégösszeomlást regisztráltak. Ez azt jelenti, hogy Nyugat-Európában minden kilencedik csőd ipari vállalatot érintett.
A magáncsődök száma is érezhetően megemelkedett. Összesen 361 000 magánszemély jelentette be, hogy képtelen fizetni, s magáncsődbe menekül a teljes tönkremenés elől. Ez 12,4 százalékos emelkedést jelent a magáncsődök előző évi számához, 321 100-hoz képest. A növekedés nagyrészt a franciaországi 27,8 százalékos és az angliai 23,3 százalékos romlásra vezethető vissza. Angliában a magáncsődök száma 2005 óta csaknem megkétszereződött.
A gazdasági válság mély nyomokat hagyott az európai vállalatok mérlegeiben. Csak kevés cégnek sikerült tőketartalékot képeznie. Már 2008-ban, amikor a pénzpiac válsága átterjedt a reálgazdaságra, több vállalatnak kellet megküzdeni negatív eredménynyel, mint egy évvel korábban. Tavaly Európában minden negyedik cég veszteséget produkált.

Kémbotrány: Tseber Roland évek óta legyeskedik az ellenzéki pártok körül, de Magyar Péterhez került a legközelebb