Demszky nyilvános vallomása

Demszky Gábor főpolgármester elismerte a BKV korrupciógyanús ügyeiben saját politikai felelősségét, de nem mutatott be olyan egyértelmű bizonyítékot, amely igazolja, hogy korábban figyelmeztette a szocialista Hagyó Miklóst arra, nem helyes a BKV-nál a kézi vezérlés. Demszky biztos legfőbb bizalmasa, az előzetes letartóztatásban lévő Mesterházy Ernő ártatlanságában. Az MSZP szerint a főpolgármester menekül. A Fidesz úgy látja, a BKV-tól MSZP-s és SZDSZ-s pártkaszszába vándoroltak pénzek.

Szilágyi Richárd
2010. 02. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

BKV-s pártkasszák?
Az MSZP és az SZDSZ pártkasszájában landoltak azok a pénzek, amelyek kifizetése miatt több botrány is kipattant a BKV-nál – közölte Németh Szilárd, a Fidesz képviselője tegnapi sajtótájékoztatóján. Az ellenzéki politikus szerint nem lehet tudni, milyen szerződés alapján látott el tanácsadói feladatokat a Miniszterelnöki Hivatalban (MeH) Demszky Gábor bizalmasaként Mesterházy Ernő és miről egyeztetett a kormánnyal az SZDSZ-es főpolgármester megbízása alapján. – A Fidesznek lelkiismeret-furdalása van a BKV-ügy miatt, ezért támad olyan veszettül – reagált Nyakó István, az MSZP szóvivője Németh szavaira. – Bizonyosan nem landolt BKV-pénz az MSZP-ben, az ezzel ellentétes sejtetések, bizonyíték nélküli utalások csak egy lejárató kampány és az övön aluli politizálás részének tekinthetők – mondta a szóvivő. A Kormányszóvivői Iroda még Demszky Gábor sajtótájékoztatója előtt közölte, a főváros és a MeH között 2006. szeptember 1-jén jött létre az az együttműködési megállapodás, amelynek részeként, a főváros javaslatára, a MeH és a fővárosi önkormányzat közötti kapcsolattartás és információcsere feltételeinek javítására kapott felkérést Mesterházy Ernő. A kormányzati kommunikáció ugyanakkor fontosnak tartotta leszögezni, hogy Demszky főtanácsadója semmilyen formában nem állt jogviszonyban a MeH-hel és onnan juttatást sem kapott.


Hivatalosan a BKV-val kapcsolatos vizsgálatok aktuális kérdéseiről tartott tegnap sajtótájékoztatót Demszky Gábor főpolgármester, de végül az SZDSZ-es politikus a közlekedési cég korrupciógyanús ügyeiben tett részletes „politikai beismerő vallomásának” lehettek tanúi a helyszínen megjelent újságírók. Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettessel és Kocsis Istvánnal, a BKV Zrt. vezérigazgatójával az oldalán Demszky egy hatoldalas nyilatkozatot olvasott fel, több alkalommal látható zavarodottsággal.
– Nyilvánvaló, hogy a BKV-t felügyelő, ellenőrző és irányító szerveknek és magának a főváros vezetésének is van politikai felelőssége az ügyben – fogalmazott. Elismerte, 20 éven át politikai alkuk döntöttek arról, hogy mennyi pénzt kapjon a BKV. – Van felelősségem abban, hogy ennek a politikai játszmának a kereteit elfogadtam – tette hozzá.
*
A főpolgármester először áll a nyilvánosság elé azóta, hogy bizalmasát, Mesterházy Ernőt múlt hét szerdán őrizetbe vették, majd előzetes letartóztatásba helyezték. Mesterházy a gyanú szerint szándékosan rábírta a BKV vezetőit arra, hogy vagyonkezelési kötelezettségüket megszegve indokolatlan és szükségtelen szolgáltatások igénybevételére vonatkozó szerződéseket kössenek.
Mesterházy és Szilvásy
A letartóztatás napján került nyilvánosságra az a dokumentum, amelyben arra kapott felhatalmazást a főtanácsadó, hogy Demszky feladatkörébe tartozó bármely ügyben, illetve az ügyekkel kapcsolatos politikai döntések előkészítésében részt vegyen és eljárjon. Demszky Gábor tegnap hangsúlyozta, a kormány és a főváros közötti együttműködési megállapodásban – amelyet a Miniszterelnöki Hivatalt (MeH) vezető Szilvásy Györggyel együtt írtak alá – szintén Mesterházyt kérték fel a főváros képviseletére: „Akkor vette igénybe (Mesterházyt – a szerk.) a városháza, amikor a hivatalos csatornákon nem lehetett eredményt elérni.” Demszky szerint azonban Mesterházy semmilyen ügyben nem rendelkezett döntési jogkörrel, „csak” döntés-előkészítéssel foglalkozott.
MSZP-s nyomás
Súlyos hiba volt engednem annak az MSZP-s nyomásnak, amely eredményeképpen egyetlen ember kezébe került a városüzemeltetési és vagyongazdálkodási feladatkör 2006-ban – ismerte el Demszky. Szerinte napnál világosabb, hogy a városvezetőként tapasztalatlan, a BKV-t egyáltalán nem ismerő Hagyó Miklós jelölése az MSZP részéről jókora hiba volt. Demszky saját bevallása szerint 2007 közepétől érzékelte, hogy a BKV irányítása és várospolitikai felügyelete rossz irányba tart, szerinte Hagyó – aki számára ismeretlen volt – mindent egyedül akart megoldani, és amivel nem bírt, azt a szőnyeg alá söpörte, ezért áprilisban jelezte a Koalíciós Egyeztető Tanácsnak, hogy a főpolgármester-helyettes rosszul értelmezi feladatkörét. Ezenkívül egy-egy Antal Attilával és Hagyó Miklóssal folytatott levélváltással igyekezett Demszky bizonyítani, ő korábban is több alkalommal figyelmeztette Hagyót arra, hogy helytelen a BKV kézi vezérlése.
Rossz döntések
Ezekből a dokumentumokból viszont csak az derült ki, hogy a főpolgármester a cég használtbusz-beszerzését és Hagyó feladatainak „továbbdelegálását” kifogásolta. Demszky Gábor már két hete kísérletet tett arra, hogy elhárítsa a saját személyére és a szabad demokratákra eső felelősséget a BKV korrupciógyanús ügyeiben. Demszky akkor arról beszélt, figyelmeztette korábbi szocialista helyettesét, Hagyó Miklóst, hogy nem helyes a BKV-nál a kézi vezérlés. Az SZDSZ-es városvezető mindezzel akkor rukkolt elő, miután lapunk január 28-án nyilvánosságra hozta azt a belső feljegyzést, amely az eddigi egyetlen bizonyítéka annak a feltételezésnek, hogy Hagyó kézi vezérléssel működtette az önkormányzati céget. Demszky tegnap hangsúlyozta, tavaly nyárig törvénysértésekről nem, csak irányítási hibákról és rossz vezetői döntésekről hallott a BKV-val összefüggésben, és csak utóbbiakkal kapcsolatban tartja felelősnek Hagyót is.
Mesterházy Ernő letartóztatása számomra többszörösen fájdalmas – mondta Demszky. – Egy olyan személyes munkatársam lett gyanúsított, akiben évek óta megbízom, és tudom, komoly politikai erők érdeke, hogy ő ellehetetlenüljön – tette hozzá. Szerinte azért sem kaphatott tájékoztatást Mesterházytól a BKV-botrányokban érintett ügyekről, mert azokról a főtanácsadónak sem volt információja.
Demszky kiemelte, főtanácsadója az elmúlt egy évben egyre inkább az országos politika felé fordult, fontos szerepe volt az MDF–SZDSZ választási megállapodás előkészítésében. A főpolgármester szerint a két párt felsorakozása Bokros Lajos mögött egyszerre veszélyezteti a Fidesz kétharmados többségét és vehet el szavazatokat az MSZP-től. – Ilyenkor szokták a nagyok kriminalizálni a kicsiket. (…) Beleborzongok, ha arra gondolok, hogy a kiélezett választási kampánynak akár ártatlanul megvádolt emberek lehetnek az áldozatai – vázolt Demszky egy összeesküvés-elméletet. A főpolgármester a rendőrségben megbízik, de azokban, akik vallomásukkal vagy más módon segítik a nyomozók munkáját, már kevésbé. – A BKV-ügyben sok embernek áll érdekében a felelősséget minél szélesebb körben szétteríteni – tette hozzá a főpolgármester, aki azt is elmondta, hogy tervei szerint ezt a ciklust ebben a pozícióban végig fogja csinálni.
Menekülés?
Az MSZP fővárosi frakcióvezetője szerint Demszky Gábor főpolgármester menekül a felelősség elől, miközben politikai és jogi felelőssége is van a rendőrségi vizsgálat tárgyát képező folyamatokban. Steiner Pál hétfőn az MTI-nek Demszky Gábor sajtótájékoztatójára reagálva azt mondta: „a főpolgármester úr teljes emlékezetkihagyásban szenved”. – Antal Attila vezérigazgatói kinevezését Demszky Gábor teljes mértékben támogatta, a Fővárosi Közgyűlés szinte teljes konszenzussal, azaz a Fidesz támogatásával szavazta meg – közölte a szocialista politikus. Steiner megérti, hogy Demszky Gábor kiállt Mesterházy Ernő mellett, mert közvetlen munkatársa volt. Leszögezte, szó sem volt olyan ügyekről, amelyeket Demszky említett. A frakcióvezető közölte: Demszky Gábor Hagyó Miklóst jelölte főpolgármester-helyettesnek, a közgyűlés pedig nagy többséggel választotta meg.
Balkáni bagázs
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője szerint Demszky Gábor még saját magához képest is rendkívül zavartan, helyenként értelmezhetetlenül nyilatkozott a már országos botránnyá dagadt BKV-ügyekről. – Saját politikai felelősségét elismerte a főpolgármester, ám arra most sem adott magyarázatot, hogy miért adott ekkora hatalmat a senki által meg nem választott főtanácsadója kezébe – utalt az ellenzéki politikus az előzetes letartóztatásban lévő Mesterházy Ernőre.
Balkáni bagázsnak nevezte Orbán Viktor Budapest MSZP-s és SZDSZ-es vezetőit tegnap a Hír TV-ben, mivel számára ismeretlen módszerrel irányítják a főváros és a BKV ügyeit. A Fidesz elnöke hozzátette: a jobbközép tábornak eddig nem sikerült megszereznie a budapestiek bizalmát, Tarlós István fideszes főpolgármester-jelölt pedig eredménytelenül próbál belelátni a szocialista–liberális városvezetés ügyeibe, hiszen rendszerint falakba ütközik.
Újabb feljelentések
Kocsis István (képünkön Demszky Gáborral), a BKV vezérigazgatója a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a közeljövőben újabb szerződések ügyében tesznek feljelentést. Az értékesítési és kommunikációs területen várhatóan 30 cég ellen indulhat újabb rendőrségi eljárás. A BKV eddig 27 feljelentést tett a céggel kötött szerződések kapcsán, de az 1500 szerződésből eddig mindössze 250 vizsgálatát fejezte be a cég belső ellenőrzése.
Az ügyészség tegnap kezdeményezte, hogy további három hónappal hosszabbítsák meg a BKV volt humánpolitikai igazgatójának az előzetes letartóztatását. Szalainé Szilágyi Eleonórát január 6-án vette őrizetbe a rendőrség különösen nagy kárt okozó csalás gyanújával, több mint 86 millió forintos végkielégítése miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.