Drezda nem felejt

Hatvanöt évvel ezelőtt a brit és amerikai légierő több mint háromezer tonna bombát dobott le az Elba-parti Firenzére, és döntötte romokba a barokk műemlékekben gazdag várost. A békés megemlékezést agresszív zavargások fenyegetik. Újnáci szervezetek a szövetségesek „bombaterrorja” elleni tiltakozásra készülnek, a légitámadás halottait összevetve a koncentrációs táborok áldozataival.

Stefan Lázár
2010. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Drezda pusztulását a brit királyi légierő (RAF) 796 Lancaster gépe vezette be, amelyet az amerikaiak 311 B–17-es „repülő erődje” követett. A városban – a Vörös Hadsereg elől menekülő tömegek miatt – ezrek vesztették életüket. A halálos áldozatok pontos számát hosszú időn keresztül nem sikerült tisztázni. Az ide érkezett menekülteket ugyanis senki sem tartotta nyilván. Végül a város vezetősége tudományos bizottságot bízott meg a vitatott kérdés tisztázásával, akik arra a véleményre jutottak, az áldozatok száma tizennyolcezer és huszonötezer között mozgott. A szélsőjobboldal ennél sokkal magasabb adatokat emleget.
A számtalan romba döntött német város közül Drezdának szimbolikus jelentőség jutott a Harmadik Birodalomba visszaérkezett világháború borzalmaiért. A hadászatilag valóban értelmetlen és mindössze a pszichológiai hadviselést szolgáló 1945 februárjában kezdődő akció misztikus szerepet kapott, és már évek óta lehetőséget nyújt a szélsőjobboldalnak arra, hogy mint a megemlékezés „legőszintébb” képviselői lépjenek fel. A légitámadás áldozatait ugyanis csak ők helyezik egy síkra a haláltáborok halottaival. Az évforduló alkalmából a várost az európai neonácik tömeges megjelenése fenyegeti.
A „gyászfelvonulást” szervező Fiatal Keletnémet Nemzeti Szövetség (JOL) ugyanis igyekszik összefogni a vele szimpatizáló csoportokkal, így a Brit Nemzeti Párttal (BNP), a belga GroenRechtsszal, az olasz Veneto Fronte Skinheadsszel, a cseh Naródni odporral, a szlovák Slovenskápospolitosttal, a bulgár Gvardiával, a görög Golden Dawnnal és a spanyol Democracia Nacionallal.
A városi közigazgatás betiltotta a „barna tüntetést”, a drezdai közigazgatási bíróság azonban a gyülekezési szabadság elvére hivatkozva semmisnek minősítette a betiltó határozatot. A szélsőjobboldal felvonulásának megakadályozására kemény baloldali blokk készül. A Baloldal, a Zöldek, a Fiatal Szociáldemokraták, a szakszervezetek barikádot akarnak emelni a nácifelvonulás elé, megakadályozva, hogy az bejusson a belvárosba. Az alkotmányvédő hivatal erőszakos összecsapásoktól tart. Sajtóértesülések szerint a rendőrség tizenötezer fővel készül a drezdai hétvégére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.