Egyre kevesebben hisznek Oszkóéknak

Sem a 2006-os Gyurcsány-csomag, sem a Bajnai-megszorítások nem abba az irányba terelik az országot, hogy visszanyerje az utóbbi években elveszített versenyképességet – írja a Financial Timesban megjelent cikkében Edward Hugh angol közgazdász. Ezért nehezen hihető, hogy jövőre 3,5 százalékos fejlődést mutatna a magyar gazdaság, ahogy azt a kormányfő ígéri.

Szabó Anna
2010. 02. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akárhányszor is elismételhetjük, attól még nem lesz igaz, hogy a magyar kormány megszorító intézkedései valóban működőképesek. A kétségek továbbra is megmaradnak: vajon a szocialisták nadrágszíjmeghúzó csomagjai tettek-e valamit azért, hogy Magyarország versenyképességét vissza lehessen állítani? – írja a Financial Times brit gazdasági lap internetes kiadásában Edward Hugh angol makroközgazdász. A szakember megkérdőjelezi Oszkó Péter pénzügyminiszter előrejelzéseit, kifejezetten a brit napilapnak adott interjújában elhangzottakra koncentrálva. A szerző szerint a tárcavezető által sokat emlegetett úgynevezett szerkezeti reformok valójában nem léteznek, a 13. havi nyugdíj visszavonása ugyanis aligha nevezhető reformnak, mindössze a költségvetés hiányát csökkentő tételnek. A Magyarország lehet a következő Görögország? című elemzés szerint hazánk ugyan most nem tart ott, ahol a szégyenpadra ültetett mediterrán állam, de a magyar politikusok hangoztatta túlságosan is optimista forgatókönyvek könnyen a görögök sorsára juttathatnak minket. (Emlékeztetőül, Bajnai Gordon 3,5 százalékos fejlődést jósolt 2011-re, amelyből ígérete szerint a nyugdíjasok is részesülnek majd.) A közgazdász szerint „könnyen a szegény, szerencsétlen sorsú Görögország helyzetébe kerülhetnek a magyar politikusok”, amennyiben azt hiszik, hogy „az IMF szerető öleléséből kikerülve” a valóságtól elrugaszkodott előrejelzéseikkel hazardírozhatnak. A tanulmány kitér arra, hogy Magyarországon régóta probléma a hatalmas államadósság terhe, amelynek törlesztését a zsugorodó gazdasági teljesítmény miatt egyre nehezebb kinyögni. Hugh utalt a Moody’s elemzésére, amelyben a hitelminősítő a magyar gazdaság lassú halálát jósolja, amennyiben nem sikerül növelni a versenyképességet és a foglalkoztatottságot, mivel az elöregedő társadalom és a munkaképes korú lakosság csökkenése hosszú távon megoldhatatlan problémát jelenthet.
Az elemzés szerint további gondot jelent a drágulás üteme, amely 2000-től összesítve 72 százalékra rúg. Az inflációért egyértelműen a tavalyi adóemelés felel, amely erőteljesen visszavetette a bolti forgalmat, tovább mélyítve a válságot. A másik súlyos probléma a lakosság svájcifrank-alapú hiteleinek hatalmas aránya, amely szintén gúzsba köti a monetáris politikát – véli Hugh, aki szerint érdemes figyelnünk a görögökre, akikre súlyos pénzbüntetés vagy a felzárkózási alapok befagyasztása várhat az unióban, amiért valótlan adatokat közöltek az állam pénzügyeit illetően.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.