Elkészült a klímatörvény

Pénteken az Országgyűlés elé kerül az éghajlatvédelmi kerettörvény. A jogszabály célja egy olyan átfogó eszközrendszer létrehozása, amely egyszerre képes kezelni az éghajlatváltozással összefüggő ökológiai, társadalmi és gazdasági problémák gyökereit. A törvény végrehajtásához szükséges 25-30 milliárd forintos Éghajlatvédelmi Alap megteremtése azonban a következő kormányra vár.

Mizsei Bernadett
2010. 02. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elkészítette az éghajlatvédelmi kerettörvény tervezetét a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács (NFFT).
A szervezet január 21-i ülésén fogadta el a javaslatot, és pénteken nyújtja be az Országgyűlésnek.
Mint ismert, a koppenhágai klímacsúcs után várhatóan olyan megállapodás születik, amely szerint az európai uniós országoknak huszonöt-negyven százalékos szén-dioxid-kibocsátás-csökkentést kell vállalniuk 2020-ig, illetve nyolcvan százalékhoz közeli csökkenést 2050-ig.
Az NFFT szerint az éghajlatvédelem ügye mellett a törvény elfogadását sürgeti az a tény, hogy hazánk függősége a fokozatosan kimerülő, kínálatban csökkenő foszszilis tüzelőanyagok behozatalától jelentős politikai, gazdasági és környezeti problémákat eredményez, vagyis a törvény segítene Magyarország energiafüggőségének enyhítésében. A tervezet elfogadása a klímaváltozás káros hatásainak csökkentése mellett új lendületet is adhat a gazdaságnak. A törvény hatására meginduló energiahatékonysági és megújulóenergia-beruházások ugyanis fokozhatják a gazdaság teljesítményét, bővítve ezzel a foglalkoztatást.
Láng István, az NFFT társelnöke a kerettörvény elfogadását követően elmondta: a kibocsátás mellett jelentős hangsúlyt fektetnek a törvényben a fosszilisenergia-felhasználás csökkentésére is. Ez elsősorban a közlekedést és a háztartást érinti, amelyhez így elengedhetetlen a lakosság szemléletváltása és az oktatásra, felvilágosításra fordított intenzívebb figyelem. A professzor kitért arra is, hogy az alkalmazkodás szintén kiemelt feladat a magyar társadalom számára, ugyanis az éghajlatváltozás hatásait már csak csökkenteni tudjuk, elkerülni nem. A törvénytervezet a gazdasági és társadalmi felkészülés mellett a környezeti felkészülésről sem feledkezett meg: célul tűzte ki, hogy hazánk természetes növénytakarójának részleges rekonstrukciójával javulnak az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás természetes feltételei és a biológiai sokféleség megőrzésének esélyei.
A törvénytervezet fontos eleme, hogy a gazdaság és a társadalom minden szereplője hozzájuthasson az energiatakarékossághoz és -hatékonysághoz, a megújuló erőforrásokkal történő helyettesítéshez szükséges feladatok anyagi feltételeihez. Ezért létre kívánják hozni a Nemzeti Éghajlatvédelmi Alapot, amely visszatérítendő kamatmentes hiteleket nyújtana. Amennyiben ebben az ülésszakban elfogadják a törvényt, az alap 2011. július 1-jére állhatna fel, mintegy huszonöt-harminc milliárd forintot igényelve, amelynek megteremtése a következő kormány feladata lesz. Forrásai közt Láng István a kormány anyagi támogatása mellett megnevezte a kvótakereskedelemből befolyt öszszeg felhasználását és az európai uniós pályázatokból befolyt összeget is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.