Ha Lakatos Csilla nem tisztázza a TV2 Mokka című műsorában a napokban elhangzott nyilatkozatát, akkor a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Ügyvédi Kamara bekéri az arról készült tévéfelvételt, és a kamara elnöke, Csontos János az alapján dönt arról, indít-e fegyelmi, illetve etikai eljárást az ügyvéd ellen – nyilatkozta Hlavács Imre, a megyei kamara titkára. Ismert: a házi őrizetből megszökött és Magyarország egyik legveszélyesebb bűnözőjének tartott Magyar Róbert ügyvédje, Lakatos Csilla a kereskedelmi tévében azt üzente védencének, hogy rejtőzzön el az igazságszolgáltatás elől addig, amíg jogerős ítélet nem születik az ügyében.
*
A műsorvezető, Liptay Claudia minderre csupán annyit reagált: „Ügyvédnő, ez bátor kijelentés volt!” Szalai Annamária, az Országos Rádió és Televízió Testület fideszes tagja felháborítónak nevezte, amit a TV2 művel, és azt ígérte, vizsgálatot kezdeményez.
Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke lapunknak úgy nyilatkozott: szakmailag hibásnak és károsnak tartja Lakatos Csilla nyilatkozatát. Hibásnak azért, mert egy ügyvéd a jogi tanácsait nem a médián keresztül adja a megbízójának, hiszen ez az ügyvédi titoktartás körébe tartozó információ. – Lakatos Csilla ilyen értelemben nyilvánvalóan rutintalanságot követett el – fogalmazott a kamarai elnök. – Annyiból pedig káros volt ez az üzenet, hogy aláássa a házi őrizet amúgy is kialakulatlan intézményét, pedig a büntetőeljárások szempontjából üdvös lenne, ha az előzetes letartóztatás mellett ez a kényszerítő intézkedés is meggyökeresedne – hangsúlyozta Bánáti János. Álláspontja szerint a kijelentés büntetőjogilag nem minősíthető, mivel a házi őrizet szabályainak megsértése önmagában nem bűncselekmény, így egy arra irányuló tanács sem lehet az. Amennyiben az ügyvéd mondatai miatt bejelentés érkezik a kamarához, akkor első fokon az illetékes megyei szervezet, másodfokon pedig az országos kamara folytat le fegyelmi eljárást. Hegedűs László, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnökhelyettese a Magyar Nemzetnek általánosságban annyit mondott: „Egy ügyvéd semmilyen bűncselekmény előkészítésében nem működhet közre. Tehát az, hogy üzen a sajtóban, felettébb érdekes. Álláspontom szerint az ügyvédi munkának a meghatározó részei az ügyvédi etikai jogszabályok, illetve a büntető törvénykönyv.”