Fizet a Mol a Szurgutnak?

Ajánlatot tett a Mol az orosz Szurgutnyeftyegaznak részvényei visszavásárlására – legalábbis a Vedomosztyi értesülései szerint, ám ezt cáfolták a magyar olajtársaságnál lapunknak. Az orosz újság úgy tudja, a Szurgut a papírok viszszaadásáért támogatást várna a magyar féltől további európai vagyontárgyak megvásárlásához. A Mol éppen annyit fizetne a pakettért, amennyit korábban a Szurgut az OMV-nek.

Munkatársunktól
2010. 02. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszakerülhet a Molhoz a társaság 21,2 százalékos részvénycsomagja, a Vedomosztyi ugyanis úgy értesült: a magyar olajvállalat ajánlatot tett arra az orosz Szurgutnyeftyegaznak. A lap szerint miután az orosz és a magyar fél kormányzati szinten a két héttel ezelőtti budapesti vegyesbizottsági ülésen tárgyalt, szerdán Moszkvában folytatódtak az egyeztetések – már a Mol delegációjával.
A Vedomosztyi orosz kormányzati forrásokra hivatkozva azt is tudni véli, hogy a magyar társaság 1,4 milliárd eurót kínál a saját részvényeiért. Ez éppen annyi, amenynyiért annak idején a Szurgut megszerezte az osztrák OMV-től a papírokat, a különbség csupán annyi, hogy ez az ár a Mol jelenlegi tőzsdei árfolyamát tükrözi, míg a tavaly áprilisi tranzakció időpontjában ennek az összegnek a felét érték a részvények a parketten.
A Molnál megkeresésünkre cáfolták a Vedomosztyi értesüléseit, s közölték: nem tettek ajánlatot a Szurgutnál lévő részvényekre. Emellett kijelentették, nincs olyan Mol-delegáció Moszkvában, amelyik a Szurgutnyeftyegazzal tárgyal. A társaságnál emlékeztettek Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatójának múlt heti nyilatkozatára, amelyet a Reuters idézett, eszerint „amíg nem látják tisztán ennek a részvénycsomagnak a sorsát (elsősorban a Szurgutnyeftyegaz szándékait), nem látnak lehetőséget arra, hogy tárgyaljanak a Mol és a Szurgut közötti stratégiai együttműködésről”.
Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára tegnap újságírók előtt kacsának minősítette, hogy a két ország kormányainak szintjén foglalkoznak azzal, hogy a Mol ajánlatot tett a Szurgutnak. Ezenkívül Szollár Domokos kormányszóvivő a távirati irodával tudatta: a magyar kormány többször jelezte orosz partnerének, hogy támogatja a Mol meghirdetett stratégiáját, amelynek egyik kulcseleme a társaság függetlenségének megőrzése. Hozzátette, legutóbb az orosz– magyar gazdasági vegyes bizottság ülésén is tolmácsolta ezt az orosz kormánynak.
Az ügyhöz közel álló forrásaink azt emelték ki, hogy Moszkvában ugyanaz az „elemzőcsoport” foglalkozik a Mol, a gázszolgáltató EMFESZ Kft., valamint a Malév ügyével, így ha a Mol esetében valóban volt közeledés az álláspontok között, az a másik két kérdésre is pozitív hatással lehet, még ha csak közvetett mértékben is. A Vedomosztyi egyébként arról is beszámolt, hogy tavaly a Szurgut nem kapott közvetlen utasítást a tulajdonszerzésre, de a lépést felső szintű egyeztetések előzték meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.