Gáz jöhet a Nílus deltájából

Kétnapos tárgyalásra Egyiptomba utazott tegnap Bajnai Gordon miniszterelnök. A megbeszélések sok mindent érintenek, a legfajsúlyosabb téma azonban a Nabucco gázvezeték. Egyiptom ugyanis szívesen beszállna az Európa egyoldalú gázfüggésének lazítását célzó cső feltöltésébe.

Erdősi Csaba
2010. 02. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különösen a mezőgazdaság, a környezetvédelem, a vasút és az energetika terén fűzné szorosabbra hazánk és Egyiptom gazdasági kapcsolatait Bajnai Gordon, aki üzletemberek és több kormánytag társaságában kétnapos látogatásra utazott Kairóba. A magyar miniszterelnök tegnap Hoszni Mubarak elnökkel kezdte meg a tanácskozássorozatot, majd Ahmed Nazif miniszterelnökkel és Amr Múszával, az Arab Liga főtitkárával is találkozott. Egyiptomi kollégájával tartott sajtótájékoztatóján Bajnai Gordon kiemelte, hogy Egyiptomot hagyományosan szoros partnerség fűzi hazánkhoz, s voltak időszakok, amikor a két ország gazdasági kapcsolatai is erősek voltak. Ezt szeretnék ismét megteremteni.
A megbeszéléseken kiemelt téma volt Egyiptom részvétele a Nabucco gázvezeték építésében. A hat olajtársaság együttműködésével megálmodott beruházás lehetővé tenné, hogy a Kaszpi-térségből Oroszország kikerülésével érkezzen földgáz Európába. A beruházás kezdeti lendülete azonban a források körüli problémák miatt alábbhagyott. Nevezetesen arról van szó, hogy a vezeték létrehozására összeállt cégeknek (közöttük van a magyar Mol is) nincs földgázuk, amit a csőbe pumpálhatnának. Ezen a helyzeten segíthet Egyiptom, amely csaknem háromezermilliárd köbméteres gázvagyonnal rendelkezik. A Nílus deltája közelében lévő mezőkről jelenleg az úgynevezett Arab Gázvezetéken keresztül szállítják Jordánián át Szíriába a földgázt, ám ha a csövet meghosszabbítanák, az Törökországban találkozhatna a Nabuccóval, enyhítve az európai forráshiányon. Az ötlet Hoszni Mubarak tavaly októberi magyarországi látogatásán merült fel komolyabban, és akkor került szóba az is, hogy a horvátországi Krk szigetére tervezett, cseppfolyós gázt fogadó állomásra is érkezhetnének tartályhajók Egyiptomból.
Bajnai Gordon ma megnyitja az egyiptomi–magyar üzleti fórumot, illetve elhelyezi egy vegyesvállalat alapkövét. A gyógyászatban használatos eszközöket gyártó társaság hatvan százalékban magyar, negyven százalékban egyiptomi tulajdonban van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.