Hagyó mindent tudni akart

Hagyó Miklós az MSZP főpolgármester-helyetteseként 2008-ban arra „kérte” a BKV vezetését, hogy mielőtt bármilyen változást kezdeményeznek a közlekedési társaság szervezeti felépítésében, azt vele előzetesen közöljék – derül ki a BKV ügyeit vizsgáló bizottság tegnapi ülésén bemutatott dokumentumból.

Szilágyi Richárd
2010. 02. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tarifacsökkentés? A február 1-jei BKV-jegyár-emelés visszavonását kezdeményezi a Fővárosi Közgyűlés mai ülésén a Fidesz, továbbá a rászorulóknak, köztük diákoknak félárúsítanák a jegyet. Az MSZP ezután közölte, kezdeményezik a nyugdíjasok, az öregségi korhatárt elérők és az otthonápolási díjban részesülők BKV-jegy-árainak felezését. Steiner Pál, szocialista frakcióvezető szerint a csökkentést, amely idén 400, majd évente mintegy 500 millió forintba kerülne, a fővárosi költségvetés általános tartalékából fedeznék.


Második alkalommal ült öszsze a BKV-s ügyek kivizsgálására alakult fővárosi bizottság tegnap, de az előzetes forgatókönyvet borítva mindössze Somlyódy Csaba, a gazdasági bizottság szocialista elnöke jelent meg a testület előtt. Somlyódy meghallgatása előtt személyeskedő vita alakult ki Steiner Pál, valamint több fideszes képviselő között. Utóbbiak azzal vádolták a szocialisták fővárosi frakcióvezetőjét, hogy szét akarja verni az ülést, míg Steiner azt kifogásolta, hogy György István, a bizottság fideszes elnöke felemelte a hangját.
Somlyódy szerint a gazdasági bizottság nem minden esetben tudta gyakorolni tulajdonosi jogait a BKV-nál, de hangsúlyozta, nem az általa vezetett testület felelős a BKV-s botrányokért. A szocialista politikus kiemelte, hogy a közlekedési cég szervezeti és működési szabályzatát az általa vezetett testület nem tárgyalta, hiszen az a BKV igazgatóságának hatáskörébe tartozik. A meghallgatás egy későbbi szakaszában Bagdy Gábor, a vizsgálóbizottság KDNP-s tagja olyan levéllel szembesítette Somlyódyt, ami azt bizonyítja, hogy Hagyó Miklós, a városüzemeltetésért és vagyongazdálkodásért felelős főpolgármester-helyettesként 2008-ban arra „kérte” a BKV vezetését, hogy mielőtt bármilyen változást kezdeményeznek a közlekedési társaság szervezeti felépítésében, azt vele előzetesen közöljék. Steiner az ülés félidejében – még a belső feljegyzés előkerülése előtt – távozott a városházáról, és később az MTI-nek azt nyilatkozta, hogy Hagyó semmi olyat nem tehetett, amiről Demszky Gábor ne tudott volna. A dokumentumból azonban nem derül ki, hogy a szocialista politikus valóban tájékoztatta volna „kéréséről” az SZDSZ-es városvezetőt. Demszky kedden azt mondta az Info Rádióban, hogy a végkielégítési botrány kirobbanása után megingott Hagyóba vetett bizalma, ezért adta át a BKV-val kapcsolatos feladatokat Horváth Csabának.
A bizottság tegnap Steiner Pál MSZP-s frakcióvezető javaslatára öt embert, Demszky Gábort, Ikvai-Szabó Imrét, a közlekedési tanácsnoki posztról nemrég lemondott Lakos Imrét (SZDSZ), Olti Ferenc volt vezérigazgató-helyettest és Futó Sándor volt igazgatósági elnöki főtanácsadót hívta a bizottság elé.
Hagyó Miklós, Somlyódi Csaba (MSZP) gazdasági bizottsági elnök, Tótfalusi György és Garadnai András volt igazgatósági elnökök, Székely Gábor volt felügyelőbizottsági elnök és Balogh Zsolt korábbi megbízott vezérigazgató-helyettes meghallgatását pedig György István, a bizottság fideszes elnöke javasolta.
A vizsgálóbizottság egyébként két hete már meghallgatta Kocsis István jelenlegi BKV-vezérigazgatót, valamint elődei közül Aba Botondot és Antal Attilát. Utóbbit szerdán őrizetbe vette és hűtlen kezeléssel gyanúsította meg a rendőrség a BKV tanácsadói és vállalkozói megbízási szerződései ügyében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.