Ismét arról tájékoztatták lapunkat, hogy az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) kétes, a jogsértés gyanúját is felvető módon szedi be az adót a vállalkozásoktól. Tavaly tavasszal egy hazai adótanácsadó cég jelezte, hogy több ügyfelének bankszámlájáról az adóhatóság a közteher befizetésére nyitva álló határidő letelte előtt, vagyis törvényellenesen emelte le a lerovandó közterhet. Tegnap egy kisvállalkozó számolt be lapunknak ugyanerről.
A szóban forgó kereskedő neve elhallgatását kérte. Mint mondta, fél attól, hogy a hivatal később emiatt „előveszi”. Ám esetét részletesen elmesélte. Eszerint egy vidéki kisvárosban vegyeskereskedést működtet, és tavalyi bevétele után idén 310 ezer forint áfát kell befizetnie. Úgynevezett éves bevalló lévén az összeget 2010. február 25-ig lett volna köteles átutalni. Bevallását február 5-én küldte el az APEH-nak, s úgy tervezte, a pénzt február 20-a táján, vagyis még határidőben átutalja.
Ehhez képest tegnap komoly meglepetés érte. A bankban arról tájékoztatták, hogy a számláján egyetlen forint sincs. Ezt igencsak furcsállta, mert vasárnap százezer forintot helyezett el a bankszámláján, amiből tegnap árut szeretett volna vásárolni. A pénzintézetben hamar kiderült, miről van szó. Az adóhivatal hétfőn, vagyis február 15-én inkasszóval leszedte a vállalkozó összes pénzét. Az inkasszót az APEH állítólag azzal magyarázta, hogy a 310 ezer forintnyi áfához kívánt hozzájutni. Pontosan ahhoz a summához, amit a kereskedőnek február 25-ig kellett volna befizetnie. – Még tíz napom lett volna arra, hogy az adómat a törvényben rögzített határidőben lerójam, így szerintem a hatóság jogszerűtlenül járt el – mondta a vállalkozó. Anynyit még hozzátett: az inkasszó rendkívül hátrányosan érinti, s megnehezíti üzletének működését.
– Bár a részleteket nem ismerem, de ha az adózónak valóban február 25-ig kellett az adóját befizetnie, akkor a hivatal fellépése jogszerűtlen volt – mondta kérdésünkre Vámosi-Nagy Szabolcs, adószakértő. Az APEH korábbi elnökhelyettese ugyanakkor leszögezte: az ügyet alaposan meg kell vizsgálni ahhoz, hogy mértékadó véleményt lehessen mondani. Szerinte az is elképzelhető, hogy a vállalkozó rosszul töltötte ki a bevallását, vagy egy fontos kérdésben tévedett, s ekkor a hatóság már a törvényeknek megfelelően járt el. Bár az sem zárható ki – tette hozzá –, hogy az APEH hibázott.
A hivatalnál azt közölték, minimális az esélye annak, hogy a hatóság idő előtt, jogellenesen bocsásson ki inkasszót. – A bevallások feldolgozását ugyanis jórészt az informatikai rendszer végzi, s a végrehajtást is ez alapján rendeljük el – mondták. Egyébként azt javasolták a vállalkozónak, hogy nyugodtan érdeklődjön ügyéről az ügyfélszolgálaton vagy a végrehajtási osztályon.

Harcosok Klubja: Bemutatkozott a BOK Csarnokban az Orbán Viktor által életre hívott online sereg