Idén is a választási kampány témájává tette a Magyar Szocialista Párt a magyar termőföld kérdését. Ezúttal a föld idegen kézre jutásának megakadályozását tűzték zászlajukra. Bár az elmúlt nyolc évben a szocialista párt ennek érdekében egyetlen érdemi lépést sem tett, most úgy tűnik, nagy lendülettel vetnék bele magukat a munkába. Mindezt úgy, hogy Gráf József agrárminiszter tavaly december végén még arról beszélt, a következő kormány feladata lesz, hogy kezdeményezze Brüsszelben a külföldiekre vonatkozó termőföld-eladási tilalom meghosszabbítását. A tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón viszont a tárcavezető már a következőket jelentette ki: a kabinet döntése szerint országgyűlési határozati javaslatot nyújt be a parlament hétfői ülésére annak érdekében, hogy még a jelenlegi kormány benyújthassa ezt a kérelmet az Európai Uniónaké. A fordulat oka nyilvánvalóan az, hogy Mesterházy Attila, a szocialista párt kormányfőjelöltje február negyedikén újságírók előtt arról számolt be, hogy arra kéri a pártja által vezetett kormányt, alkudjon ki Brüsszelben újabb három év tilalmat a külföldiek termőföld-tulajdonszerzésére.
A szocialisták a 2006-os választások idején is bevetették a termőföld témáját. Akkor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egy battonyai gyűlésen még új földosztási programot hirdetett, ami később Gráf József agrárminiszter tolmácsolásában már csak egy kedvezményes birtokvásárlási hitelprogrammá szelídült.
A szocialisták által az utóbbi nyolc évben végrehajtott földtörvény-módosítások körül a legfontosabb az volt, hogy elővásárlási jogot biztosítottak a földet bérlő cégek tagjainak is. Későbbi ötpárti tárgyalások során a cégek földvásárlási lehetőségének megteremtéséért küzdöttek, ami egyenlő lett volna a külföldiek tilalmának feloldásával.
A kormány földértékesítési gyakorlata még inkább hagy maga után kívánnivalót. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-t eszközként használva szakértők szerint több esetben ki tudták kerülni a hatályos törvényi előírásokat. A vagyonkezelő ugyanis olyan értékesítési gyakorlatot honosított meg, amiről az agrártárca államtitkára is úgy vélte, hogy törvénytelen; ám az ilyen jellegű értékesítések a mai napig zajlanak. Az MNV Zrt. az elmúlt években gyakran több száz hektárt, esetenként ezer hektárt is összevonva, egy-egy egységben hirdetett meg, kizárva ezzel a helyben lakó gazdálkodókat a földvásárlás lehetőségéből. A Fidesz és a vele szövetséges gazdakörök már 2002 óta követeli a külföldiek vásárlását jelentősen megnehezítő, illetve a kis- és közepes gazdaságokat helyzetbe hozó földtörvény megalkotását.

Döbbenetes részletek derültek ki a kisfiút felrúgó karateedző tárgyalásán