Romániában, ahol hétfőtől teljes politikai fordulat jöhet, a gazdaság egyre jobban csúszik le a lejtőn. Az idei első negyedévben csak stagnált negyedéves alapon a növekedés, április végén a keleti szomszédunk költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami egyértelműen romlást mutat az előző hónaphoz képest, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott, írja a Világgazdaság a Krónika Online cikke alapján.
Emiatt elemzők szerint elkerülhetetlenné vált, hogy a kormány további intézkedéseket hozzon a hiány lefaragása érdekében. Magyarul: megszorítások nélkül nem fog menni. Az erdélyi magyar lap szerint az áprilisi adat annak fényében lehangoló, hogy egy évvel korábban a költségvetés hiánya a bruttó hazai termék 2,7 százalékán állt.
Azaz hiába lépett életbe január elején egy megszorítócsomag, ami tartalmazta a nyugdíjak és a bérek befagyasztását, ez sem volt elég arra, hogy kordában tartsa a korábban elszálló költségvetést.
Tavaly Romániában választási szuperév volt, összesen négy választást bonyolítottak le 12 hónap leforgása alatt. Ahogy az lenni szokott, ilyenkor bőkezűek a politikusok, de az azért mégis meglepő, hogy ennyire: ugyanis a román államháztartási hiánya a GDP kilenc százalékára emelkedett, ami messze a legmagasabb volt a 27 tagú Európai Unióban. A választás szuperévnek pedig meg is lett a böjtje, a decemberben megalakuló régi-új kabinet első dolga volt a megszorítások bejelentése.
Tehát az idei hiányadatokban már ez is megjelenik. Másrészről mindezt jelenti, hogy Bukarestnek aligha sikerül tartania az Európai Bizottsággal egyeztetett hétéves terv idei évre vonatkozó vállalását, ami szerint 2025-ben hét százalék alá szorítja vissza a költségvetés hiányát. A nehéz költségvetési helyzet azt jelenti, hogy a leendő kormánynak gyorsan kell cselekednie az államháztartás stabilizálása érdekében, és számos elemző szerint az a legvalószínűbb, hogy egy esetleges adóemelés már a döntést követő hónaptól életbe lép – írja a Krónika.
Az Profit.ro újságírója szerint az egyik hónapról a másikra könnyen emelhető adónem az áfa és a jövedéki adók. Az áfa esetében pedig már régóta rebesgetik, hogy az általános kulcs akár két százalékponttal, 19 százalékról 21 százalékra emelkedhet.
A választások eredményétől függetlenül a hiányt csökkenteni kell, és valószínűleg csökkenteni is fogják, mert ellenkező esetben a finanszírozási költségek jelentősen emelkedhetnek. – Meggyőző költségvetési csomag nélkül véleményünk szerint jelentős az ország leminősítésének valószínűsége – értékelt a Profit.ro megkeresésére Ștefan Posea, az ING Bank Románia közgazdásza, aki szerint gyors változtatás nélkül idén is kilenc százalék körül alakulhat a költségvetés hiánya.
A teljes cikk a Világgazdaság oldalán olvasható.