Két számjegyű rezsidrágulás

A megélhetés szempontjából alapvetőnek számító kiadási tételeknél két számjegyű volt januárban a drágulás, miközben az üzemanyagok több mint 30 százalékkal kerültek többe, mint egy évvel korábban. Az uniós viszonylatban a leggyorsabbnak számít a magyar infláció, amelyet az adóemelések gerjesztettek. A tegnap közölt statisztikák szerint tavaly a hazai gazdaság éves szinten 6,3 százalékos csökkenést mutatott.

Szabó Eszter
2010. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MNB kritizálja Surányit

Hazánk felelőtlen pénzügyi politikája, óriási adósságállománya, valamint ennek törlesztési nehézségei juttatták Magyarországot 2008-ban a csőd szélére, és ezért szorultunk rá a nemzetközi mentőcsomagra – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Surányi Györgynek írt tegnap közzétett válaszcikkéből. Az egykori jegybankelnök a két héttel ezelőtti Népszabadságban azt írta, az MNB téves diagnózis alapján téves terápiát alkalmazott a válság kezelésére. Az Élet és Irodalomban megjelent, Karvalits Ferenc MNB-alelnök által jegyzett válaszcikk szerint azonban az ország sebezhetőségének oka, hogy a régión belül egyedül nálunk jelentett mind a külső adósság, mind az államadósság fenntarthatósága olyan mértékű problémát, amely a befektetői bizalom megvonásához vezetett. Véleménye szerint a válság begyűrűzésekor a pénzügyi „alkoholizmus” miatt a jegybank lehetetlen feladat előtt állt, „nem volt jó választása”, mivel az államkötvényeket még magas kamat ellenében sem lehetett eladni, és a sikertelen államkötvény-aukciók jelezték, hogy a magyar állam képtelen forrásokhoz jutni a piacokról. Felhívja a figyelmet arra, hogy a 2006–2008-as megszorítások következtében alig javult a magyar pénzügyi politika hitelessége, mivel a kormányzati intézkedések között nem szerepeltek a szükséges átalakítások. Leszögezte: a Gyurcsány-csomag sem az államadósság visszafizethetőségében, sem pedig a hazánk piaci megítélésében nem hozott áttörést. Felhívja a figyelmet arra is, hogy a válság nyomán a hagyományos bankközi hitelezés egész Európában a töredékére esett vissza. Véleménye szerint a 2008. októberi kamatemelés a bizalom helyreállítása miatt volt elkerülhetetlen. (Sz. A.)


Minden várakozásnál gyorsabban, 6,4 százalékkal növekedtek hazánkban az árak januárban, ráadásul a rezsiköltségek egyes tételei még ennél is nagyobb, két számjegyű drágulást mutatnak. Az elektromos energia 16 százalékkal, a szemétszállítás 13 százalékkal került többe, mint tavaly, az üzemanyagok inflációja pedig 31 százalékos volt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap közölt adatai szerint.
Az uniós szinten leggyorsabb drágulási ütem jórészt a hatósági áremelkedéseknek és a Bajnai-csomag részeként bevezetett áfa- és jövedékiadó-emeléseknek köszönhető. A nyugdíjasok mindennapjait érintő inflációhoz a rezsiköltségek mellett a gyógyszerárak nyolc százalék feletti emelkedése is jelentősen hozzájárult.
Elemzők szerint a megszorítások következtében lecsökkenő lakossági vásárlások miatt az inflációs hullám év végére leapadhat, így remény lehet arra, hogy a jegybank tovább csökkentheti a gazdaság élénkítése szempontjából fontos alapkamatszintet, amely jelenleg hat százalékon áll.
A Gyurcsány–Bajnai-csomagok nemcsak az inflációnak, de a gazdasági fejlődésnek is rosszat tettek: miközben a legtöbb uniós tagállam tavaly már kifelé evickélt a válságból, addig a térségben nálunk kell szembesülni a második legrosszabb bruttó hazai termék (GDP) adattal.
A statisztikai hivatal hozta tegnap nyilvánosságra a 2009-es gazdasági visszaesésre vonatkozó gyorsbecslését: eszerint hazánk a tavalyi utolsó negyedévben is recesszióban volt, miután a gazdaság teljesítménye október–decemberben 4,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi szinttől. Az előző negyedévhez képest 0,4 százalékos volt a csökkenés mértéke, így a gyorsbecslés szerint tavaly 6,3 százalékkal zsugorodott a magyar gazdaság.
Elemzők arra figyelmeztetnek, hogy a mostani adat jó eséllyel korrekcióra szorul. Kondrát Zsolt, az MKB Bank elemzője szerint a részletes GDP-adatok március 10-i közlése még meglepetéseket okozhat. A szakember úgy látja, a zsugorodás hátterében a fogyasztás folytatódó zuhanása, valamint a továbbra is csökkenő beruházások állnak.
A tegnapi adatközléssel kapcsolatban kételyeinek adott hangot Mellár Tamás, a KSH volt elnöke, aki szerint sem az ipari termelés és a kereskedelem, sem az építőipar teljesítményéről megjelent adatok nem támasztják alá a várakozásoknál némileg kedvezőbb GDP-adatot, éppen ezért a gyorsbecslést egyelőre fenntartásokkal kell kezelni. Mint fogalmazott, nem zárható ki, hogy egy év múlva, amikor a végleges adatok megjelennek, ugyanerre az időszakra vonatkozóan már 6,5-7 százalékos visszaesésről számol be a KSH.
A tegnap közzétett adatok alapján hazánk lemaradása tovább nőtt a versenytársakhoz képest. A cseh, a szlovák és a lengyel gazdaság teljesítményét a magyaréval összevetve látható: 2002 óta versenytársaink háromszor olyan gyorsan fejlődtek, mint mi, így az elmúlt hét évben hazánk óriási lemaradást halmozott fel. Az Eurostat honlapján közölt GDP-adatokból jól látszik, hogy amennyiben hazánk a 2002-ig követett pályáról nem tért volna le, akkor ma 23-25 százalékkal lenne fejlettebb a magyar gazdaság.
Az előrejelzések szerint hazánk idén is a legsúlyosabb recesszióval szembesülő országok közé tartozik, s a kilábalás a térségi országokhoz viszonyítva később kezdődik meg nálunk. Erre az évre a prognózisok a magyar gazdaság 0,3-2 százalékos további zsugorodását jósolják, ami a legrosszabb teljesítmény a térségben, s a második legrosszabb a feltörekvő piacok között.

Oszkónak már a Népszabadság sem tetszik. Szemben a cikkben leírtakkal, igen kényelmesen tarthatók lesznek a 2010-es egyenlegcélok – kommentálta tegnap a Népszabadság honlapján Oszkó Péter a kormány közeli napilap egyik írását, amely a Pénzügyminisztérium (PM) csütörtökön közölt előrejelzésének megalapozottságát vonta kétségbe. A napilap a jelentősen változó költségvetési számokat és a tényleges deficit elfedését elemezte, amely segítségével a szaktárca a vártnál kevesebb adóbevétel miatt kieső lyukakat kívánja eltüntetni. Oszkó szerint a cikk nem tükrözi vissza híven a tényeket, hiszen a PM éppen az ellenőrizhető elszámolást kívánja biztosítani. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.