(ki telefonál )

Kristóf Attila
2010. 02. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, hogy ha az ember zuhanyozás közben hallja meg telefonjának csengését, amikor ráadásul éppen be van szappanozva, mi a teendő. Jómagam abban a hiszemben vagyok, hogy aki telefonál, annak valami sürgős és fontos közlendője van számomra, így aztán az esetleges kényelmetlenségekkel nem törődve igyekszem a telefonhoz, s ha nem esek hasra, esetleg időben oda is érek. Nem szeretem tehát függőben hagyni a dolgot, szeretem tudni, ki keres és mi végre.
A minap épp a bal fülemet szappanoztam a kádban állva, amikor is asztali telefonom megcsendült. Szép, lúdtalpas lábnyomokat hagyva a fürdőszoba kövén, majd a szoba parkettáján, időben a helyszínre értem, felkaptam a kagylót, és beleszóltam: „Halló!”
Mély, nyugodt, mondhatni érces férfihang felelt:
– Üdvözlöm, Bokros Lajos vagyok!
– Valóban te vagy az, Lajos? – ujjongtam fel, letegezve őt az idősebb jogán. – Oly régóta vágyom rá, hogy egyszer beszélgethessünk. Minek köszönhetem a megtiszteltetést?
– Véleményem szerint rossz irányban mennek a dolgok az országban – felelte. Az ő szájából ez a negatívum is biztatóan hangzott.
– Nekem ugyanez a véleményem – mondtam, miközben sikerült megkaparintanom a törülközőt, szárítgatni kezdvén testem intimebb tájait. – Tökéletesen egyetértek, bár közgazdasági ismereteim a tieidhez képest elenyészőek. Arról viszont fogalmam sincs, hogy lehet ebből a szörnyű helyzetből kikeveredni.
– Véget kell vetni a mellébeszélésnek – jelentette ki minden indulat nélkül. – Ki kell mondani az igazságot.
– Mennyire igazad van! – áradoztam. – A Jobbik ugyanezt mondja ugyan, de mennyire másképp hangzik a te szádból. Mit tegyünk tehát?
– Én tudom a megoldást – felelte csöppnyi kevélység nélkül, és mintha sóhajtott volna egyet.
Hogy jelezzem, bármire kész vagyok, körülnéztem, hol a nadrágszíjam. Bár meghúzni így csupaszon kissé értelmetlennek tűnt volna. Gatyára sem vetkőzhettem.
– Mire gondolsz? – kérdeztem kissé aggódva, hogy netán túlzottan bizalmaskodónak talál. – Arra, ami 1995-ben oly jól sikerült?
Sokat sejtetően és bölcsen hallgatott.
– Én már akkor szívesen megmondtam volna neked, ha felhívsz telefonon – folytattam a megtiszteltetéstől így csupaszon is izzadva –, hogy mennyire hálátlannak találtam Horn Gyulát, aki, miután megmentetted az országot, azonnal kirúgott pénzügyminiszteri hivatalodból. Nyilván fájt neked, hogy úgy jártál, mint a mór…
Nem válaszolt. De szinte éreztem, hogy okos fejével bólint, és egyetértően sodorint a bajuszán. Felbátorodva érveltem tovább.
– Nyilván ezért hagytad ott az MSZP-t, és mentél Dávid Ibolyához, aki ugyan a fideszes kormány igazságügy-minisztereként egykor nem adott amnesztiát egy sikkasztásért elítélt bankárnak. Bár tőled sem idegen a bankárszakma, gondolom, rájöttél, hogy az MDF elnök asszonya nem a bankárokra haragszik, s tán a sikkasztókra sem annyira, de annak idején rájött, hogy nagy kedveltségre, már-már rajongásra tehet szert a nép körében, ha ülni hagyja a bankárt sok-sok neves liberális értelmiségi kérése ellenére. Most meg, ugye, arra jött rá, hogy te vagy az egyetlen, aki az MDF-en segíthet. Hát nem csodálatos, mi mindenre rájön? Esetleg vele is beszélhetnék? – kérdeztem reménykedve. – Nincs ott melletted?
Hallgatott. Már azt hittem, megszakadt a vonal. De akkor egy női hang így szólt: „Amennyiben nem közömbös Magyarország sorsa iránt, nyomja meg az egyes gombot.” Hogy Dávid Ibolya szólt-e így hozzám, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.