Fegyverek mindenhol, időzített bomba Ukrajna Európa számára

Ukrajna esetleges európai uniós csatlakozása komoly veszélyt jelent az egész kontinens számára. A becslések szerint akár ötmillió fegyver is lehet civil kézben, ami példátlan kihívás elé állítja az országot, s ha bejön a bíróság által elítélt bizottsági elnök, Ursula von der Leyen terve, s gyorsított ütemben veszik fel az ukránokat az EU-ba, az gyakorlatilag az jelentheti, hogy ezek a fegyverek Európa bármely pontján megjelenhetnek.

2025. 05. 24. 11:38
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Ukrajnában dúló háború több mint három éve tart és bár a békekötés még nem történt meg, a szakértők és hivatalnokok már most az ott használt fegyverek sorsa miatt aggódnak. A háború befejezése után ugyanis Ukrajnának nemcsak az infrastruktúra újjáépítésével és a menekültek visszatelepítésével kell majd megbirkóznia, hanem azzal a hatalmas mennyiségű fegyverrel és lőszerrel is, ami a harcok során elveszett, elhagyatott, elloptak vagy civilek által felhalmozott készletként maradt az országban. Ezek jó része a feketepiacon köthet ki.

Rengeteg fegyver került Ukrajnába a háború kitörése óta (Fotó: AFP)
Rengeteg fegyver került Ukrajnába a háború kitörése óta (Fotó: AFP)

A háború kitörése előtt Ukrajnában szigorú fegyvertartási szabályok voltak érvényben, és csak engedéllyel lehetett legálisan fegyvert birtokolni, írta meg a The Kyiv Independent. Ez drasztikusan megváltozott a 2022. február 24-én bevezetett hadiállapottal. 

Csak Kijevben az első napokban több mint 25 ezer automata fegyvert és mintegy tízmillió lőszert osztottak ki civileknek az ország védelmére. Az azóta eltelt időben folyamatosan érkeztek újabb fegyverszállítmányok az országba, részben kormányzati beszerzések, részben pedig külföldi segélycsomagok részeként. 

Az utóbbi időben a rengeteg fegyver miatt egyre többet hallani lövöldözésekről és illegális fegyverkereskedelemről. 

Brüsszel terve szerint 2030 előtt az Európai Unióban akarják látni Ukrajnát a nyugati háborúpárti vezetők. Ez azt jelentené, hogy a feketepiacon lévő fegyverek bármikor megjelenhetnének az európai városok utcáin, akár az iskolák és a játszóterek közelében is. A bíróság által elítélt Ursula von der Leyen bizottsági elnök azonban úgy tűnik, hogy nem törődik ezzel a veszéllyel, számára csakis Ukrajna a fontos.

A Small Arms Survey kutatóintézet kutatója, Nicolas Florquin szerint a frontvonal jelenleg egyfajta mágnesként vonzza magához a fegyvereket, de kérdés, hogy mi lesz, ha véget ér a vérontás.

Lehetetlen ellenőrizni a fegyverek mozgását

Az ukrán kormány látszólag már több lépést is tett a fegyverek ellenőrzésére és az esetleges elterjedés megakadályozására. 2023 júniusában bevezettek egy egységes nyilvántartási rendszert a fegyvertartók számára, bár egyelőre ez önkéntes alapon működik. Emellett létrehoztak egy új koordinációs központot az illegális fegyver- és lőszer-kereskedelem elleni küzdelemre, amely több bűnüldözőszerv, minisztérium és nemzetközi szervezet együttműködésével működik.

Az egyik legfontosabb lépés azonban még várat magára: egy átfogó fegyvertartási törvény elfogadása. Bár egy ilyen törvényjavaslat első olvasatban már átment a parlamenten közvetlenül a háború kitörése előtt, a második, végleges olvasatra még nem került sor.

Viktoriia Voronina, a kijevi Biztonsági Tanulmányok Központjának (CENSS) ügyvezető igazgatója szerint ez a kérdés már politikai szintre emelkedett, és nehéz lesz egységes álláspontot kialakítani az országban, mivel a különböző régiókban eltérő a lakosság hozzáállása a fegyvertartáshoz.

Ukrajnában fegyvereket találnak játszótereken és lakásokban is, ami komoly biztonsági kockázatot jelent, írja az ukrán lap. Kijev gyorsított uniós csatlakozása ezt hozhatja el Európában is.

A háború utáni időszakra való felkészülés során Ukrajnának számos kihívással kell majd szembenéznie a fegyverek begyűjtése és megsemmisítése terén. A becslések szerint jelenleg egy–öt millió fegyver lehet ukrán állampolgárok birtokában. Ezek összegyűjtése és biztonságos kezelése kulcsfontosságú lesz a háború utáni stabilitás megteremtésében.

A szakértők hangsúlyozzák, hogy a fegyverek ellenőrizetlen elterjedésének legnagyobb áldozatai maguk az ukránok lesznek, az EU-s csatlakozást követően pedig egész Európa.

 A megnövekedett fegyvermennyiség hatással lehet az erőszakos bűncselekmények számára, a véletlen balesetekre és az öngyilkosságok arányára is. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy Ukrajna átfogó és hatékony stratégiát dolgozzon ki a fegyverek kezelésére a háború utáni időszakra. Kérdés azonban, hogy a háború sújtotta ország erre képes lesz-e.

A fegyvertartás szabályozása mellett fontos lesz a társadalmi szemléletformálás is. A háborús tapasztalatok és a megnövekedett fegyvermennyiség miatt sokan érezhetik úgy, hogy szükségük van fegyverre a biztonságérzetük megőrzéséhez. 

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.