Ecotech Közép-Európai Innovációs és Technológiai Nonprofit Közhasznú Zrt. néven kutatás-fejlesztési profilú vállalkozást alapított a Dunaújvárosi Főiskola. A társaság célja, hogy minél több, az ipar számára is felhasználható projektet dolgozzon ki, s részt vegyen az ezekből kinövő vállalkozásokban. Mint azt Bognár László, az intézmény rektora a társaság bemutatkozó sajtótájékoztatóján kifejtette, a felsőoktatási kutatás-fejlesztés nagy hibája, hogy nincs igazi piaci terepe, noha az erre szánt források elköltésének ésszerűsége csak abban az esetben nem válik megkérdőjelezhetővé, ha annak közvetlen ipari és gazdasági haszna is van. – A felsőoktatási intézmények többsége számára hiába nyíltak meg európai uniós források, nagy részük nem tudja, mit kell kutatni, és ebből az okból kifolyólag nincs igazi, a gazdaság számára hasznosítható végterméke a felsőoktatási kutatás-fejlesztésnek – fogalmazott Bognár, hozzátéve: az Ecotechet 9,5 millió forintos alaptőkével hozták létre, a lehívható támogatásokkal futó, részint egyelőre tervezett projektek pedig elérik a 3,5 milliárd forintot. A mindezek során felépülő tudásközpontok az elképzelések szerint később önálló gazdasági vállalkozásokként fognak működni.
Magyarország nagy feladata a gazdaság fejlesztésében, hogy minél nagyobb saját jogú know-how-t használó, ezáltal innovációvezérelt modellt alkalmazzon. A tudás és innováció együttes alkalmazása vezet a gazdaság fenntarthatóságához és növekedéséhez. Különösen igaz ez a jelenlegi, válsággal terhelt környezetre és gazdaságélénkítési törekvésekre – fogalmazott az Ecotech Zrt. vezérigazgatója. Jenei István szerint a cég az élenjáró technológiai ágak honosításában és fejlesztésében kíván versenyelőnyt elérni a hazai piacon.
Az Ecotechnél jelenleg két program fut: az egyik egy termékélettartam-kutató laboratórium fejlesztése és működtetése, amit a Bosch öt év alatt nettó 270 millió forinttal támogat. A másik projekt egy olyan fizikai szimulátor fejlesztése és működtetése, amit például hengerlési-hőkezelési munkák kis mintákon történő optimalizálására lehet használni. Ezt a Paksi Atomerőmű, az Alcoa-Köfém és a Dunaferr 300 millió forinttal támogatja, s ugyanennyi állami támogatást is nyertek hozzá. Erre a munkára az idén már 45 millió forint értékű megrendelést is szereztek.

Nem segít a vészfékezés: így működik a traffipax Magyarországon