Megjegyzések a népi-urbánus ellentétről

Salamon Konrád
2010. 02. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fricz Tamás gondolatgazdag írásával kapcsolatban (Népi-urbánus ellentét – még mindig?, Magyar Nemzet, február 8.) a következőkre szeretném felhívni a figyelmet. A népi falukutató mozgalmat úgy érthetjük meg igazán, ha egy, az 1930-as években megjelenő új, modernizációs irányzatnak tekintjük. Magyarország ugyanis az 1919-es vörös- és fehérterror küzdelme után hatalomra jutott ellenforradalmi konzervativizmus időszakában továbbra is modernizációs kényszerhelyzetben maradt. Erre azonban nem tudott érdemi reformokkal válaszolni a kormányzati politika, mert minden jelentősebb társadalmi változtatás esetén 1918–19 megismétlődésétől tartott. Az 1918 örökségét folytató polgári radikálisok és szociáldemokraták pedig továbbra sem tudtak a nemzeti kérdésre elfogadható válaszokat adni, mert a nemzeti jelszavakban az 1919-es fehérterror diktatórikus és antiszemita kilengéseit rettegték.
Az 1920-as és 1930-as évek fordulójának fiatal nemzedéke tehát – nem tekintve most a szélsőséges jobb- és baloldali irányzatokra – lényegében két féloldalas lehetőség között választhatott. A jobboldal, az ellenforradalmi konzervativizmus igyekezett válaszokat adni a magyarság újonnan elszenvedett nemzeti sérelmeire, határozott politikával talpra állította a kivérzett, maradék Magyarországot, ugyanakkor a demokrácia és a szociális igazságosság ügyét nem tudta a kor kívánalmainak megfelelően kezelni, nem tudott egy érdemi reformkonzervatív politikát kidolgozni. A baloldal, a radikális polgári és szociáldemokrata ellenzék ugyan továbbra is következetesen küzdött a demokráciáért és a szociális igazságosságért, de a nemzeti kérdés mellett a mezőgazdasági népesség súlyos gondjaira sem voltak hiteles válaszai, miután nem ismerte annak valódi helyzetét. Az 1930-as évek elején megjelenő népi-falukutató mozgalom révén az 1918–19-ben csődöt mondott baloldali radikális modernizációs kísérlettel szemben egy új, konzervatív modernizációs irányzat fogalmazódott meg, amely módszereibe radikális elemeket is vegyített. Ennek lényege, hogy ötvözni tudták mind a bal-, mind a jobboldal időtálló értékeit. Így a baloldalról az emberi és polgári szabadságjogok érvényesülésének és a társadalmi (szociális) igazságosságnak a követelményét, a jobboldalról pedig a nemzeti eszmények és a történelmi hagyományok tiszteletének, valamint a szerves fejlődésnek a gondolatát. (Más kérdés, hogy a két világháború közti Magyarországon a népi mozgalom is baloldalinak számított.)
A baloldaliak és a népiek modernizációs elképzelései közti különbség a népinek és urbánusnak nevezett ellentét kapcsán vált ismertté a magyar társadalomban. A népi-urbánus ellentét tehát nem szerencsétlen félreértés, hanem két modernizációs irányzat vitája. Ha félreértés lenne csupán, akkor a társadalom már rég elfeledte volna. Fél évszázad utáni megújulása is ezt bizonyítja. Mert nem véletlen, hogy amikor a szovjet hódoltság megszűntével – 1989–90-ben – Magyarország ismét a modernizáció kényszere és lehetősége elé került, e két modernizációs irányzat megtestesítői váltak a magyar politikai élet meghatározóivá.
Kezdettől szerencsétlen viszont a két irányzat elnevezése és az ezekből kiinduló tartalommagyarázatok. Ha ugyanis – lényegüknek megfelelően – az urbánusokat radikális demokratáknak, a népieket pedig nemzeti demokratáknak nevezték volna, akkor már a kezdet kezdetén érthetővé válik a két irányzat közti különbség lényege.

A szerző író, történész, az MTA doktora

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.