Franciaországban öt-hat millió mozlim él – a legnagyobb mozlim közösség Nyugat-Európában –, a teljes lakosság tíz százalékát teszik ki, s az országban található kilencven mecsetben és 1800 imaházban gyakorolják vallásukat. A Libération párizsi napilap az iszlám helyzetéről szóló mellékletében – amelyet az MTI is idézett – az olvasható, hogy a mozlimok nagyobb része integrálódott a társadalomba.
Az újság megítélése szerint az elmúlt hónapokban a nemzeti identitásról folytatott vita során a francia jobboldal átvette az eddig csak a radikális Nemzeti Front által hangoztatott álláspontot, miszerint az iszlám idegen a francia nemzettől. A Viavoice közvélemény-kutató intézet felmérése ezzel szemben azt mutatja, hogy az iszlám mára olyan szerves része lett Franciaországnak, mint a többi vallás. A franciák 62 százaléka úgy véli, hogy az iszlám gyakorlása nem okoz nagyobb problémát, mint más vallásoké. Bernard Godard, a belügyminisztérium vallási ügyekkel foglalkozó munkatársa a lapnak elmondta, hogy az iszlám jelenléte megszokottá vált Franciaországban: a muzulmán vezetők mindennapi kapcsolatban állnak a közintézményekkel és más vallások vezetőivel. Az imámok a papoknak és a rabbiknak megfelelő státust élveznek a társadalomban, meghívják őket a hivatalos állami rendezvényekre, ők pedig a ramadán idején tartott ünnepségeken vendégül látják a helyi vezetőket, önkormányzati képviselőket.
A muzulmán vallás elfogadása mellett azonban a felmérés szerint a francia közvélemény határozottan elutasítja a radikális iszlám minden megnyilvánulását: a megkérdezettek 70 százaléka kiutasítaná Franciaországból a közrendet fenyegető radikális imámokat.
Franciaországban egyébként 2004-ben betiltották a fejkendők viselését az iskolákban.

"Elmentek ti a jó fenébe!" – Muri Enikő üzent a jobboldali érzelmű emberekre támadóknak