Lapunk elsőként számolt be arról, hogy Kocsis István, a BKV vezérigazgatója újabb tíz cég 14 szerződésével kapcsolatban tett feljelentést pénteken a Budapesti Rendőr-főkapitányságon (BRFK). Az érintett cégek egyike az a Well Reklámügynökség (Well) Kft., amelyet a rendszerváltás után másokkal együtt Bölcs István, a balliberális 168 Óra főszerkesztő-helyettese alapított. Az ügynökség korábbi tulajdonosai között felbukkan több ismert újságíró – Mester Ákos, Szilágyi János és Breuer Tamás – neve, de érdekeltsége volt a cégben Gyurcsány Ferenc üzlettársának is.
*
Erdős Ákos vásárolta meg a volt miniszterelnöktől 2002-ben a Perfekt Zrt.-t, és a Nemzeti Tankönyvkiadóban és az Állami Nyomdában is tulajdonrészt szerzett. A Well jelenlegi többségi tulajdonosa pedig Bölcs Ádám, a 168 Óra főszerkesztő-helyettesének fia. Megírtuk, a BKV korábbi vezetése 47,1 milliót fizetett a Combino villamosokkal kapcsolatos PR-tevékenységért a reklámügynökségnek, amely korábban is rendszeres „beszállítója” volt a cégnek. 2009 októberében lapunk számolt be arról, hogy Antal Attila vezérigazgatósága alatt, 2007. március 1-jén a bliccelés elleni kampány megtervezésére kötöttek szerződést a BKV-val. Erre 47,2 milliót kapott a cég, három hónappal később pedig újabb 1,4 milliós megrendeléshez jutottak ugyanezen kampány nyomtatott hirdetéseiért. A Well Reklámügynökség szerint felháborító rágalmak jelentek meg róluk. Nem értik – írták közleményükben – az általuk leadott teljesítési dokumentumok hogyan tűnhettek el a BKV-nál, de az még inkább felfoghatatlan, hogy ha ezek eltűntek, a BKV miért nem kérte el azokat újra, mielőtt jogi útra terelné az ügyet.
Kabinetfőnök célkeresztben
A BRFK-nak pénteken átadott feljelentések között szerepel az az Európa Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kht. is, amelynek ügyvezetője Hrabetz Györgyi, a III. kerületi MSZP elnökségi tagja, az óbudai önkormányzat kisebbségi bizottságának külsős tagja. A szocialista politikus Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettes városházi kabinetfőnöke volt, és a Népszabadság információja szerint Czeglédy Gergő óbudai MSZP-elnök bizalmasa. A BKV belső vizsgálatán az a sajtópályázat kiírásának lebonyolítására kötött szerződésük akadt fent, amelyért 14,6 milliót fizetett a cég. – Felháborítónak tartjuk, hogy feljelentést tett a BKV ebben az ügyben. A cégünk szerződésben vállalt kötelezettségeit teljesítette, s mindenben állunk a vizsgálat elé. Egyébként a BKV-val szembeni jogi lépéseken az ügyvédek dolgoznak – nyilatkozta Hrabetz Györgyi a Hír TV-nek. Szerinte a szerződést azzal a Zelenák Tibor kommunikációs főosztályvezetővel egyeztették, aki jelenleg előzetes letartóztatásban van hűtlen kezelés gyanúja miatt. A közhasznú társaság adta ki a harmadik kerületi szocialistákhoz kötődő, hatvanezer példányban megjelenő, több fővárosi közműcég hirdetéseit is közlő, Monitor című kiadványt.
Iratokat vár a rendőrség
A hét végi pihenőnapok sem teltek nyugodtan a BKV háza táján: Bodnár Zsolt dandártábornok, a budapesti rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese a Népszabadságnak azt nyilatkozta, a BKV illetékesei csaknem ötször annyi feljelentésről beszélnek, mint amennyit ténylegesen megtettek. Bodnár szerint a BKV-tól csak tizenkét feljelentést kaptak a nyomozás kezdete óta, miközben a cégnél 40 feletti ügyről beszélnek. – A BRFK nem feljelentéseket és azok harsány kommunikációját várja a BKV-tól, hanem azokat az iratokat, amelyeket október óta kérnek, és mindmáig nem kaptak meg maradéktalanul – tette hozzá a dandártábornok. A BKV még aznap közleményben cáfolta a napilap információját: A közlekedési cég péntekig csaknem 40 cég, mintegy 50 gyanús tanácsadói szerződése ügyében tett feljelentést a BRFK-n ismeretlen tettes ellen, és ezekkel kapcsolatban minden rendelkezésre álló dokumentumot átadott – írták, hozzátéve, ezek átvételét a BRFK pecséttel igazolta. A lapunk birtokába került dokumentum a legutóbbi 14 feljelentés átvételét bizonyítja, így e számháborúban a BKV áll nyerésre. Bencze József országos rendőrfőkapitány egyébként tegnap a köztévé A szólás szabadsága című műsorában közölte: birtokukban van minden olyan bizonyíték, dokumentum, amelyek felhasználásával le tudják folytatni a nyomozást a BKV-ügyben, amelyben újabb gyanúsítottak is lehetnek.
Egy másik csatát viszont már elveszített a közlekedési cég: a Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB) megsemmisítette a 4-es metró építési ellenőrzésére és mérnöki feladatainak ellátására a DBR Metró Projekt Igazgatóság (DBR) által kiírt közbeszerzés ajánlattételi felhívását és ezzel kapcsolatban meghozott döntéseket, valamint 5 milliós bírsággal sújtotta a BKV-t. Tavaly decemberben a BKV arról értesítette a KDB elnökét, hogy hirdetmény közzététele nélküli tárgyalásos közbeszerzést indított nettó 3,5 milliárd forintos összeggel a tanácsadói munka folytatására, amelyet szerintük a projekt jelenlegi készültségénél csak az Eurometro Kft. képes elvégezni. A vállalat arra hivatkozott, hogy a tanácsadónak szerzői joga van az addig elkészült dokumentumokon, így a munkát csak ő folytathatja. A KDB elnöke viszont jogorvoslatot kezdeményezett a döntőbizottságnál, amely úgy döntött, hogy akár a munka részajánlatokra történő megbontásával, akár a meglévő dokumentáció rendelkezésre bocsátásával nyílt eljárást kellett volna kiírni.
Ma rendkívüli közgyűlés
A DBR közölte, a projekt megvalósítását tartják szem előtt, és mivel biztosítani kell a mérnöki folyamatos rendelkezésre állást, vizsgálják a fellebbezés jogi lehetőségeit. A BKV tulajdonában lévő DBR Metro Kft. 1998-ban írt ki közbeszerzést a 4-es metró Kelenföldi és Keleti pályaudvarok közti szakaszának projektvezetési tanácsadó szolgáltatására. A munkát a BMPK Konzorcium nyerte el, amelynek tagjai az Eurout Kft., a Louis Berger S. A., az OTP Ingatlan Rt., valamint a MÁV Rt. voltak. A szerződés 2012 közepéig szólt, az ellenérték pedig nettó 4,9 milliárd forint és további 5,3 millió euró volt.
A Fővárosi Közgyűlés ma rendkívüli ülést tart, amelynek napirendjén többek között a főváros és a kerületek közötti forrásmegosztás és a főváros és a szocialista kormány közötti 23 milliárdos BKV-szerződés is szerepel. Utóbbi elfogadása kérdésessé vált, miután Hagyó Miklós lemondatásával elolvadt a korábbi koalíciós többség. A tervek szerint a főváros felmondja a Budapesti Önkormányzati Parkolási Társulással kötött megállapodást. Demszky Gábor lemondására viszont nem lehet számítani. Ezt erősítette meg tegnap a TV2 Napló című műsorában is. Vállalja a politikai felelősséget, de nem mond le, „nem szerez ezzel örömet” politikai ellenfeleinek – érvelt a főpolgármester, hozzátéve: ha hátralépne, azt üzenné, hogy „elvállalja a felelősséget”, amivel nagyon nehéz, kellemetlen helyzetbe hozná azokat, akik ártatlanok.