Napos oldal

Hegyi Zoltán
2010. 02. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olvasom, hogy komolyzenei díjra jelölték a római pápát. Csak halkan kérdezem, miért, milyen van még, avignoni? XVI. Benedek az Alma mater – Zene a Vatikánból című albumon hallható dalbetéttel komoly esélyese az idei Classical Brit Awardnak, az év albuma kategóriában. A katolikus egyházfő erős mezőnyben versenyez, többek között a Priests (Papok) nevű, és tényleg három papból álló trió is jelölt, Harmony című, második lemezével. A díj sorsáról a közönség szavazatai döntenek, eredményhirdetés május 13-án, Londonban. De a Vatikán addig sem tétlenkedik zenei téren. A L’Osservatore Romano a véleményük szerinti legjobb pop-rock albumokat felsorakoztató tízes listát tett közzé. A toplistát a Beatles Revolver című lemeze vezeti, s megtalálható rajta David Crosby, a Pink Floyd (The Dark Side of the Moon), a Fleetwood Mac (Rumours), Michael Jackson (Thriller), Paul Simon (Graceland), a U2 (Achtung Baby), az Oasis egy albuma is. Érdekes, hogy a U2-tól nem a csodálatos The Joshua Tree jött be nekik, és a legfrissebb hanghordozó Santana 1999-es Supernaturalje. Mindenesetre elmúltak azok az idők, amikor Róma összeakasztotta a bajuszt John Lennonnal. Minden II. János Pállal kezdődött. Ugyanis népszerűbb volt John Lennonnál. A nagy pápának elévülhetetlen érdemei voltak abban (is), hogy a fiatalok tömegesen fordultak újra a Teremtő (és a vallás) felé, egy ifjúsági világtalálkozó nagyjából úgy nézett ki, mint Woodstock, csak tudatmódosítók nélkül. Megy az magától is, ha van ima. Kezdődik a böjt ideje, az is segít, hogy világosabb legyen. Először belül, a többi meg majd kiderül.
Japán legismertebb szerzetese a negyvenkilenc éves Tagai Kanso. Gyakran imádkozik a négyszáz éves tokiói Kyoouji-templomban, aztán levezetésképpen elrappel egy buddhista szútrát a fiatal japánoknak. És a fiatal japánok rázzák az utcát. Tagai programokat szervez a templomban, s közben el lehet sajátítani a rítusokat és a tanokat. A szerzetes azt mondja, hogy ezzel az új megközelítéssel a fiatalabb generáció megláthatja a buddhizmus napos oldalát, s elkezd érdeklődni a vallás iránt. Az a pillanat azért érdekes lehetett, amikor erre rájött. Mint amikor az ember figyelme elkalandozik, és a mester egy kampós juhászbottal visszatéríti. „Először angolul hallottam rapet, és nem értettem belőle egy hangot sem. De rájöttem, hogy ugyanúgy elő lehet adni a szent verseket is, amelyek szanszkritul vannak, és abból meg a hívek nem értenek semmit. És az az igazság, hogy a rap ráadásul jó hangulatot teremt, még ha nem is értjük a szöveget.” Tagai nem tréfál. Máris kijelentette, hogy a következő összejövetelen szambázni fog. Várjuk a legényest is, azt a japánok nagyon érzik. Mert az Úr szereti a jókedvű adakozót. Tagai művészneve egyébként MC Boldogság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.