Hamarosan dönt a vagyonadóról az Alkotmánybíróság (AB) – mondta a Magyar Nemzetnek a testület elnöke. Paczolay Péterrel egy múlt heti rendezvényen beszélgettünk, s azt tudakoltuk: pillanatnyilag miképpen vélekednek a bírák a közteherről. Az elnök mindössze annyit mondott, hogy bár a grémiumban vannak nézetkülönbségek, a vitákban a tagok „nem ölik egymást”. Paczolay hozzátette még, a kérdés súlya miatt az AB igyekszik színvonalas indokolással alátámasztani a február első napjaiban nyilvánosságra kerülő ítéletét.
Hamarosan tehát kiderül, kiállja-e az alkotmányosság próbáját a vagyonadó, így a közteher bevallásával és megfizetésével mindenképpen célszerű megvárni a bírák döntését. Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) ugyanakkor arra hívja fel a polgárok figyelmét: mindenki időben tájékozódjék a vagyonadó szabályairól. A hatóság tapasztalatai szerint sokan nem ismerik az új közteher legfontosabb elemeit. Az adóhivatal lapunkkal közölte a gyakori kérdéseket és az azokra adott válaszokat is.
Elsőként érdemes tisztázni, hogy – ha megmarad a törvény – milyen vagyontárgyak után kellene megfizetni az új közterhet. Vagyonadót vetettek ki a nagy teljesítményű személygépkocsikra, a vízi és a légi járművekre, valamint az ingatlanokra. Mivel drága autója, hajója, repülője és helikoptere viszonylag keveseknek van, így főként az ingatlanokra vonatkozó szabályokat szükséges megvizsgálni. Vagyonadót a lakóingatlanok – vagyis a lakások – és az üdülők után kell leróni. Az ipari létesítmények, az irodák és a termőföldek tehát mentesek az új tehertől. Gyakori kérdés: kinek kellene az adót megfizetnie? A közterhet annak kell majd lerónia, aki 2010. január elsején az adóköteles ingatlan tulajdonosa volt, vagy akinek javára úgynevezett vagyoni értékű jogot, például haszonélvezetet jegyeztek be. Mindez azt is jelenti, hogy aki 2010. január első napja után adta el lakását, azon – az ingatlan értékesítése ellenére – bevasalják majd a vagyonadót. Ha pedig a lakásnak több tulajdonosa van, úgy az érintettek tulajdoni hányaduk arányában kötelesek az adót leróni. Ha egy 32 milliós lakás fele-fele arányban áll két személy tulajdonában, tőlük a vagyonadót is fele-fele arányban szedik be.
Ám nem minden lakóingatlan után kell az új terhet megfizetni. A törvény szerint nem kell vagyonadót átutalnia annak, akinek ingatlana harmincmillió forintnál olcsóbb. A mentesség csak akkor jár, ha az adott személy életvitelszerűen ebben a lakásban él, s oda be is jelentette magát. Amennyiben valakinek több ingatlanja van, akkor a második után csak akkor köteles vagyonadót fizetni, ha a szóban forgó lakás vagy üdülő legalább 15 millió forintot ér, míg a harmadikra és a többire semmilyen mentesség nem jár. Az ingatlanok sorrendjét magunk határozhatjuk meg. Akárcsak azt, mennyi otthonunk forgalmi értéke. A jogszabály kimondja: az adó alapja az ingatlanok forgalmi értéke, amit az adózók maguk állapítanak meg. Ugyanakkor ki kell számolnunk lakásunk úgynevezett számított értékét is. Utóbbit úgy kaphatjuk meg, ha fellapozzuk a vagyonadótörvény mellékletét, ahol egy táblázatot találunk. Ebből megtudhatjuk, hogy a főváros kerületeiben s az ország megyéiben mennyit ér a különféle lakások négyzetmétere. Emellett számos korrekciós szorzót is figyelembe kell vegyünk. Két értékre szükséges tehát ügyelni. Az egyik a forgalmi érték, amit mi állapítunk meg, a másik a számított érték, amit a törvény melléklete szerint számolhatunk ki. Az értékek a bevallásnál lehetnek fontosak.
Adóbevallást akkor kell készítenünk, ha szerintünk lakásunk forgalmi értéke eléri vagy meghaladja a harmincmilliót. Ha úgy ítéljük meg, hogy otthonunk például csak 29,5 milliót ér – tehát adómentes –, akkor szükséges figyelni a számított értékre. Amennyiben az – mondjuk – negyvenmilliót mutat, akkor bevallásunkat el kell küldjük az APEH-nak feltüntetve benne mind a két adatot, de adót nem kell fizetnünk. Ha mind a két szám kisebb harmincmilliónál, nem kell vesződni a bevallással sem. Egyébként a dokumentumot mindig magunknak kell elkészítenünk, a munkáltatót ezzel nem bízhatjuk meg. Ha kellene bevallást küldenünk, de ezt nem tesszük meg, akár százezres mulasztási bírsággal is sújthat minket az APEH – persze csak, ha a törvény túléli a májust.
Itt érdemes néhány szót ejteni a vagyonadó-kalkulátorokról is. Az adóhivatal internetes oldalán ugyanis két számológép van: egyikkel a becsült forgalmi értéket, másikkal a számított értéket kaphatjuk meg. Fontos, hogy a forgalmiérték-kalkulátor adataitól bátran eltérhetünk. A hivatal tájékoztatott arról is: akinek nincs internet-hozzáférése, de kíváncsi a hatóság számológépeire, keressen fel egy APEH-kirendeltséget, s ott közlik vele a kalkulátorok számításait.

Mérget fecskendeztek Kecskemét ősi fájába