Az egyik alperes a Deloitte Kft. Az ügyet az állam azért nem nyerhette meg, mert Veres János pénzügyminisztersége idején nem volt hajlandó beterjeszteni az előírt bizonyítékokat. A felülvizsgálati kérelemben új eljárást javasolnak. A kártérítési ügyet holnap a Legfelsőbb Bíróságon Salamonné Solymosi Ibolya gazdasági tanácsa tárgyalja. A felperes, vagyis a magyar állam tavaly szeptember 25-én felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Fővárosi Ítélőtábla április 24-i jogerős ítélete ellen. Ebből az ítéletből az derül ki, hogy a Veres János által irányított Pénzügyminisztérium a bíróság felhívása ellenére sem jelentette be bizonyítékait, nem kérte igazságügyi szakértő kirendelését. A tárca veszni hagyta az ügyet.
A Postabank 1997-es csődje után az Orbán-kormány 150 milliárd forintot fordított a betétesek pénzének megmentésére. Az Állami Számvevőszék vizsgálatai is azt mutatták, hogy a legnagyobb lakossági bank nem a szabályoknak megfelelően gazdálkodott.
*
A tőkevesztéshez a kimutatások szerint hozzájárult, hogy a pénzintézet könyvvizsgáló cégei több alkalommal jóváhagyták a Princz Gábor által irányított menedzsment mérlegeit. A 2000-ben megindított perben a Fővárosi Bíróság (FB) 2005. május 31-én a három egykori könyvvizsgáló közül csak a Deloitte felelősségét állapította meg. A polgári tanács kármegosztást alkalmazott. Úgy ítélte meg, ötven százalékban a Deloitte a felelős. Felerészben viszont – a gondatlanul gazdálkodó bankvezetők miatt – a tulajdonos, az állam viseli a veszteséget. Ezután – a Fővárosi Ítélőtábla és a Legfelsőbb Bíróság döntése nyomán – új eljárás következett. Az FB 2007. október 17-én három hónapot adott az államnak: jelentse be bizonyítékait, kérje igazságügyi szakértő kirendelését. A pénzügyi tárca által képviselt állam a határidő lejárta utáni napon, 2008. január 16-án a terminus hosszabbítását javasolta. Ezt elutasították. A tárca ekkor Veres János irányítása alatt állt.
A Fővárosi Ítélőtábla tavaly április 24-én jóváhagyta az FB elsőfokú ítéletét. Bizonyítottság hiányában elutasította az állam kártérítési kérelmét, s a könyvvizsgáló alpereseknek 490 milliós perköltséget ítélt meg. Ebből a Deloitte Kft.-nek csaknem 250 millió forint járt. A Postabank vezetőjét korábban hanyag kezelés vétségéért 3,6 milliós pénzbüntetésre ítélte a bíróság.
A jogerős polgári ítélet kihirdetése előtt, múlt év április 20-án Veres Jánost az az Oszkó Péter váltotta a pénzügyminiszteri székben, aki akkor a Deloitte vezetője volt. Oszkó úgy döntött, az összeférhetetlenség kizárásáért az állam törvényes képviseletét a kancelláriának adja át. Az ügy végül az igazságügyi tárcánál kötött ki. A tavaly szeptember 25-én benyújtott felülvizsgálati kérelem szerint szó sincs arról, hogy az állam ne akarta volna bizonyítani a könyvvizsgáló felelősségét, károkozását. A felperes javasolja, hogy az LB helyezze hatályon kívül a jogerős ítéletet, és ismét rendelje el az ügyben az új eljárást.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!