Rendszerfejlesztés számos kérdőjellel

Az eredeti ütemtervhez képest késik az egységes erdészeti vállalatirányítási rendszer bevezetése az állami erdészeteknél. Ráadásul a fejlesztést fővállalkozóként végző Sagem Magyarország Kft. felmondott az egyik alvállalkozójának, a Megatrend Zrt.-nek. Közben a legtöbb erdőgazdaság a közbeszerzésen megállapított ár 40 százalékát már kifizette a rendszer bevezetéséért.

Dénes Zoltán
2010. 02. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint félmilliárd forintot fizetett ki becsléseink szerint eddig az állami tulajdonban lévő 19 erdőgazdaság a Sagem Magyarország Kft.-nek az egységes erdészeti vállalatirányítási rendszer bevezetéséért, ám a beruházás a közbeszerzés után aláírt ütemtervhez képest jelentős késésben van. Ráadásul idén a Sagem szerződést bontott az egyik legfontosabb alvállalkozójával, a Megatrend Zrt.-vel. Pedig vélhetően nem volt véletlen a Megatrend alvállalkozói státusa a szerződés aláírásakor. Egyrészt e társaság szoftvere lenne a beruházás egyik alappillére, másrészt kormány közeli kapcsolatai is arra késztethették a vele indulót, hogy nyerjen a közbeszerzésen.
A Megatrend Zrt. ugyanis nem akármilyen kapcsolati hálózattal bír. Például az 1999-ben alapított Program Kis- és Középvállalkozói Tanácsadó és Szolgáltató Kht. tagjai között találjuk a Megatrendet és a Perfekt Rt.-t is. A felügyelőbizottságban találkozhatunk a Megatrend tulajdonosával, K. Szabó Imrével – aki a lapunk által nemrég tárgyalt bakonyi vadászati társaságban is felbukkan –, valamint Győrfi Istvánnal és Minarik Györgygyel is. A Medgyessy-kormány idején Győrfi kormánymeghatalmazottként felügyelte az egészségügyi „reformot”. Győrfi és Szilvásy György volt kancellária- és titokminiszter, az MNV Zrt. humánerőforrás-igazgatója, igazgatósági tagjai voltak a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó Perfekt Rt.-nek.
Kérdéseinkkel előbb a 19 állami erdészet tulajdonosi jogát gyakorló Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-t kerestük meg. Zicherman Zsolt szóvivő arról számolt be, hogy a vagyonkezelő az erdőgazdasági társaságok megbízásai alapján bonyolította le a közbeszerzést, s ezt követően a nyertes ajánlattevővel a szerződéseket az erdőgazdasági társaságok kötötték meg. Ez igaz, de azért, mert erre az MNV Zrt. adott nekik utasítást. A vagyonkezelő felettes szerve, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) 2008 nyarán határozott az új rendszer bevezetéséről. A közbeszerzési eljárás lefolytatására az MNV Zrt. adott megbízást egy washingtoni bejegyzésű társaság résztulajdonában lévő kft.-nek, majd az NVT utasította az erdészeteket a Sagemmel való szerződés és projekt alapító dokumentum aláírására. Az utóbbiban meghatározott határidőket a közbeszerzésen nyertes cég nem tudta tartani.
Szankciók helyett az első fokon másfél év börtönbüntetésre ítélt, s ezért a vagyonkezelő-agrárportfólióért felelős vezérigazgató-helyettesi székéből távozó Benedek Fülöp a projektirányító bizottság elnökeként a legtöbb erdészetet utasította a beruházás értéke 40-70 százalékának kifizetésére.
A késlekedéssel kapcsolatban a vagyonkezelő arról számolt be, hogy a vállalkozó növelte a fejlesztéshez szükséges kapacitásokat, s folyamatban van a közösen kialakított új projekt eljárási rend kialakítása. A megkeresett erdőgazdaságok még bíznak benne, hogy a teljesítés végső határidejére, 2011. május 31-re a Sagem be tudja fejezni a munkát, bár az eredetileg vállalt határidők rég lejártak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.