Replikák a drága fajtából

A budapesti Vam Design Centerben bemutatott Tutanhamon kincse című másolatkiállításon a fiatalon elhunyt fáraó sírkamrájának történetét, a feltárás körülményeit és a felfedezett műtárgyak magas színvonalú replikaváltozatait ismerhetik meg az érdeklődők. Igencsak borsos áron. A német Semmel Concerts GmbH által szervezett kiállítás Zürich, München, Hamburg és Barcelona után érkezett október végén Magyarországra.

Makrai Sonja
2010. 02. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tutanhamon sírkamrájában 3300 évig megbúvó eredeti műtárgyak jelentős részét a kairói Egyiptomi Múzeumban őrzik. A leletanyagból a hetvenes évek végén, valamint 2008-ban rendeztek utazótárlatot, de ezek, a több mint ötezer darabot számláló gyűjteményből csupán néhány műtárgyat vonultattak fel. A kiállítást a német Semmel Concerts GmbH produceri munkája mellett nemzetközi egyiptológus és művészcsoport állította össze Wolfgang Wettengel és Martin von Flack történész vezetésével. A látványtervező a párizsi Rainer Verbizh volt. A budapesti kiállítás létrejöttét Liptay Éva, a Szépművészeti Múzeum egyiptomi osztályának vezetője segítette.
A Tutanhamon kincse című replikatárlat célja annak a pillanatnak a rekonstruálása, amelyben Howard Carter brit archeológus 1922. november 4-én – napra pontosan száz évvel azután, hogy Champollion megfejtette a hieroglifaírást – felfedezte a sírrablók által felforgatott Királyok-völgyi temetkezési kamrát. A kiállítást kísérő három rövidfilm bemutatja a királyi családot, Tutanhamon trónra kerülésének körülményeit, a történelmi összefüggéseket, valamint Howard Carter és Lord Carnavon expedíciójának történetét. Az utóbbi igencsak soványra sikeredett, pedig a koncepció hangsúlya pont az ásatásra helyeződött.
A kiállítótérben műanyag plexik mögött kialakított kincs- és sírkamra az expedíció fotósának, Harry Burton képeinek segítségével a helyszín eredeti állapotát mutatja be. A halotti ágyak, amulettek, székek, hangszerek, usébtik, azaz halotti, „válaszoló” szobrocskák, Tutanhamon múmiáját őrző háromrészes aranykoporsó, a maszkok és a kanopusztartó-szekrény méretarányos másolatait egyiptológusok ellenőrzésével kairói kézművesek készítették. A látványvilág, a replikatárgyak megmunkálása a legerősebb oldala a kiállításnak. Az ébenfa, alabástrom és arany utánzatok mind viszszaadják az eredeti anyagok textúrájának érzetét. A kiállítás segít jobban megismerni az óegyiptomi tárgykultúrát és további elmélyülésre ösztönöz.
Bármennyire is magas színvonalú, koncepcióját tekintve is fontos kiállításról van szó, egy szarvashibát mégis csak elkövettek a szervezők, legyen szó akár a német cégről, akár a magyar társrendezőről. A jegyárak nagyon borsosnak számítanak a hazai kiállítások viszonylatában. A családi jegy közel kilencezer forintot kóstál, a diák- és nyugdíjasjegy kétezer-ötszáz forintos ára sem tartozik a legolcsóbbak közé. Hét végén pedig még ennél is többet kell fizetni a replikakiállításért – míg az eredeti műtárgyakat bemutató múzeumok nem kérnek el ennyit a nézőktől. És hogy mi a legnagyobb probléma: pont a célközönség az, amely nem nagyon engedheti meg magának, hogy eljusson Tutanhamon újdonsült sírkamrájába.
(Tutanhamon kincse. Vam Design Center, április 25-ig.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.