Több nagyhatalom is azon fáradozik, hogy megtudja: állampolgárai rejtegetnek-e adócsalással megszerzett vagyonokat Svájc valamelyik bankjában. Róna Péter közgazdász szerint hazánknak is jeleznie kellene, hogy igényt tart az esetlegesen az alpesi országba menekülő magyar adócsalók adataira. – Ha e lépés más eredményt nem is hozna, nemzetközi megítélésünkön mindenképpen javítana – fejtegette lapunknak a szakember.
Kérdés persze, vannak-e egyáltalán a svájci bankokban adócsalás útján felhalmozott magyar vagyonok. A felvetésre Róna Péter nem tudott válaszolni, sejtése azonban van: Oszkó Péter szerinte feltehetőleg a valósághoz közel eső számot mondhatna. A közgazdász felidézte, hogy a pénzügyi tárca jelenlegi vezetője miniszterré való kinevezése előtt éppen azt a Deloitte-ot irányította, amely évente körülbelül háromszáz offshore cég alapításában vett részt. Róna megemlítette még, hogy korábban Simor András, a Magyar Nemzeti Bank mostani elnöke is irányította e vállalatot, ráadásul a jegybank első emberének ciprusi ügyleteiről sem kapott a közvélemény teljes körű felvilágosítást.
Walde Zsolt ügyvéd szintén nem tudta megbecsülni, mennyi hazai pénz lehet Svájcban. A szakjogász ugyanakkor közölte: már a szocializmus idején is több magyarnak volt bankszámlája az alpesi országban. Ám nem biztos, hogy mindenki adócsalással szerzett összegeket tart kint. – Egyesek azért választják Svájcot, mert a pénzintézetek igen stabilnak mondhatók, ottani bankcsődökről eddig szinte nem is hallhattunk – mondta.
A magyar adóhivatal azt közölte: neki senki nem ajánlott fel adócsalókról szóló listát. Nem úgy, mint Németországban, ahol egy héttel ezelőtt egy informátor 1500 feltételezett adócsaló lopott adatait tartalmazó CD-t kínált a német államnak 2,5 millió euróért. A kormány az adathordozó megvétele mellett döntött, aminek hatására – az MTI közlése szerint – újabb és újabb személyek ajánlanak fel illegálisan megszerzett, állítólag adócsalókról szóló adatokkal teli CD-ket. Emiatt Németországban tömegesen fizetik be adójukat azok, akik korábban ezt nem tették meg.
Mínusz öt százalék. Tavaly idehaza a kiemelt adókból és járulékokból 5,1 százalékkal, 429,7 milliárd forinttal kevesebb folyt be, mint az előző évben. Ennek okaként a gazdasági válságot és az évközi adóváltozásokat jelölte meg tegnap az adóhatóság.

Harcosok Klubja: Bemutatkozott a BOK Csarnokban az Orbán Viktor által életre hívott online sereg