Szirupos amerikai történet szentekkel

A való élet néha édeskésebb sztorit produkál, mint a szirupos happy endekkel sorozatban kirukkoló hollywoodi forgatókönyvírók. S ha a helyszín az Egyesült Államok, a közeg pedig a földrésznyi ország legnépszerűbb sportága, az amerikai futball, akkor biztos a siker. A magyar idő szerint tegnap hajnali, Miamiban zajlott XLIV. Super Bowlt az a New Orleans Saints nyerte története során először, amely a Katrina hurrikán által lerombolt város újjáépülésének egyik legfontosabb szimbólumává vált.

Deák Zsigmond
2010. 02. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sportág hazai hívei nyilván keveslik, akik viszont felszínesen vagy annyira sem ismerik, azoknak különösebben nem hiányzik az amerikai futball az újságból. Ám legalább egyszer egy évben illik vele komolyabban foglalkozni, hiszen egyrészt fő eseménye, a Super Bowl bő négy évtized alatt abszolút kinőtte magát, többen követik nyomon a televízióban Egyesült Államok-szerte, mint ahányan elmennek szavazni az elnökválasztásra. 2000 óta a tíz legnézettebb műsor között csak Super Bowlok szerepelnek, az esemény gazdasági hatása dollármilliókban mérhető. Ráadásul a sportág már rég átlépte az országhatárokat, s hódító útra indult a világban. Persze az igazi sisakos-válltöméses életérzés a tengerentúlon csapja meg az embert. Jómagam 2007 októberének végén Chicagóban – ahonnan az amatőr ökölvívó vb-ről tudósíthattam – futottam össze az utcán több busznyi beöltözött, komplett zenekarral megerősített footballszurkolóval; azt hittem, ekkora számban és felkészültséggel minimum a Super Bowlra érkeztek. Ám azt, ugye, február első vasárnapján rendezik, nevezettek csak a Los Angeles-i egyetemi csapatot kísértek el a Szeles Városba egy sima főiskolás (NCAA) bajnokira. Amelyeken az átlagnézőszám százezres!
Ezek után annyira nem is csodálnivaló, hogy a profi liga (NFL) két főcsoportgyőztes alakulatának szezonzáró nagydöntőjét – mert hivatalosan ez a Super Bowl – évente átlagban százmillióan tekintik meg a televízióban Amerika-szerte (a világon pedig bő egymilliárdan, az idén 185 országban adták az eseményt), vagy hogy a CBS közvetítése alatt egy félperces reklámidő az idén 2,8 millió dollárba került. S a cégek elkapkodták a spotokat. A show, a körítés grandiózussága kissé megfekszi az európai gyomrot, az adatdömping, a sportág talán már túlzó részletekbe menő szervezettsége, tervezettsége is szokatlan mifelénk, de hogy sikere van, s maximálisan eladható, az bizonyos.
Ahogy az idén is. A telt házas miami Dolphin Stadiumban az 1967-es alapítása óta Super Bowlt még sosem nyert New Orleans Saints és harmadik diadalára törő, 1972-es és 2006-os első Indianapolis Colts nézett egymással farkasszemet. 1993 után most fordult elő újra, hogy mindkét döntős a legjobbnak bizonyult főcsoportja alapszakaszában is. Az indianaiakat esélyesebbnek tartották a szakértők, ami az 1. negyedben megalapozottnak látszott, hiszen a négyszeres alapszakasz-legértékesebbnek (MVP) választott irányító, Peyton Manning vezérelte gárda egy mezőnygól (3 pont) és egy touchdown (6 pont +1) révén vezetést szerzett. Félideig valamelyest összeszedték magukat a Szentek (6-10), a nagyszünetben aztán Sean Payton szakvezető váratlan lépéssel rukkolt ki: a New Orleans mindenkit meglepve úgynevezett onside kickkel, rövidebb kirúgással próbálkozott, így esélye nyílt megszerezni a labdát, s elvenni a támadásvezetés jogát. A kockáztatás bejött, megfordult a meccs (13-10), ám Manningék nem adták fel (13-17), majd jött egy New Orleans-i mezőnygól (16-17), a záró játékrész előtt tehát semmi sem dőlt el.
A vég kezdeteként a Colts támadása megakadt, Matt Stover pedig elrontotta az 51 yardos mezőnygólkísérletet. Drew Brees, a Szentek irányítója viszont touchdownpasszt adott, majd Payton mester megint kockáztatott, két pontért újabb támadójátékot kezdeményezett, s ez is bejött (24-17) kevesebb mint hat perccel a vége előtt. Következett ismét Manning és a Colts, ám a liga legjobbjának tartott irányító passzát Tracy Porter, a Saints védője kapta el, és meg sem állt vele az Indianapolis célterületéig. Az idei Super Bowl egyetlen elrontott átadása eldöntötte a trófea sorsát. Drew Brees lett az MVP, Amerika pedig könnyezhet azon az élet alkotta giccsen, hogy a Katrina hurrikán által négy és fél éve letarolt New Orleans hősei a lehető legkiemelkedőbben szimbolizálták az újrakezdést, az újjáéledést.
XLIV. Super Bowl: New Orleans Saints–Indianapolis Colts 31-17
(0-10, 6-0, 10-7, 15-0).
Baráti hobbifociból profi jövőkép. Magyarországon 135 ezren maradtak fenn, vagy keltek fel vasárnap éjfél után, hogy tegnap hajnalig élőben kövessék a Sport Televízió közvetítését a Super Bowlról. Ehhez képest komoly ellentét, hogy húsz-egynéhány klubban mindöszsze kétezren űzik itthon az amerikai futballt, amelyben momentán magyar válogatott sem működik. Kovács István, a honi szakszövetség edzőbizottságának vezetője, a legerősebbnek számító Budapest Wolves második csapatának trénere érdeklődésünkre elmondta, érzékelik a megnövekedett érdeklődést, nem véletlenül az toborzójuk mottója: „Csak nézed, vagy játszod is?” Kovács szerint az idei jó Super Bowl volt, hiszen fordulatos csata zajlott támadó felfogásban. A New Orleans-i tréner, Sean Peyton váratlan húzásairól ezt mondta: „Tőle ilyesmit vár az ember, hiszen kevésbé konzervatív felfogású, amolyan »tökös edző«.” A magyar szakember elmondta, Európában másként közelítik meg a sportágat, mint az amerikai őshazában, mindig is rétegsport marad, de nem lehetlen az átjárás: az idén már lehetőséget kapott egy, a sportág alapjait Európában elsajátító német játékos az NFL-ben, a New England Patriots színeiben. „Itthon az a cél, hogy a baráti hobbifociból profi jövőképet alakítsunk ki, megszólítsuk a fiatalokat, s a 2013-as junior Eb-n már eredményesen szerepeljünk. Csak öt éve működik a szövetség, ehhez képest sokat fejlődtünk, de haladnánk tovább.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.