Szlovák egyoldalúság

Megkérdőjelezte a Szlovák Nemzeti Párt parlamenti frakcióvezetője, Rafael Rafaj egyes koalíciós képviselőinek és az ellenzéki szlovák pártok honatyáinak nemzeti hovatartozását azt követően, hogy tegnap elnapolták a szavazást a hazafiassági törvénytervezetről, amelyet Ján Slotával közösen terjesztett a parlament elé.

Raáb József
2010. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Panaszáradat. Tucatnyi panasz érkezett a civil szervezeteket tömörítő Szlovákiai Magyar Kerekasztalhoz, amelyben a szlovákiai magyarok az ország különböző részeiről konkrét eseteket írnak le, amikor a hivatalok visszaéltek az államnyelvtörvénnyel és korlátozták anyanyelvük használatát. Petőz Kálmán, a kerekasztal szóvivője tájékoztatta erről a szlovákiai magyar sajtót, leszögezve, hogy hatékony volt a jogsegélyszolgálat meghirdetése, amelyre a magyarországi ötvenmillió forintos alap létrehozása adott lehetőséget. (N. S.)


A nemzeti politikusok azt javasolták, hogy Szlovákiában minden 15 éves fiatal tegyen hűségesküt, amelyben kötelezné magát a szlovák alkotmány megbecsülésére, a haza tiszteletére és területi épségének megvédésre, s hogy érzelmileg is kötődjenek az országhoz, az iskolákban minden hét, a parlamentben, a kormányban és a helyi önkormányzatokban pedig minden egyes ülés himnuszhallgatással kezdődjék. Rafaj a szlovák képviselők „lezser viszonyát a hazafisághoz” elszomorítónak tartja, aminek a következménye az lehet, hogy joggal fogják Szlovákiát Brüsszel tartományának nevezni. Méltatlannak nevezte a nemzetiek frakcióvezetője, hogy a himnuszhallgatást a nevetség tárgyává tették egyes önmagukat szlováknak valló, de ki tudja, hová tartozó képviselők, amikor „Dél-Szlovákia-szerte a magyar himnusz akármilyen ünnep alkalmával vígan szól”.
A nemzetiek „elkeseredését” csak növelte, hogy egy nappal korábban, egy esti szavazás során elutasította a törvényhozás a szlovák államnyelvtörvény módosítására tett javaslatukat is. Anna Belousovát, a párt és a parlament alelnökét megdöbbentette, hogy legnagyobb koalíciós partnerüket, a Fico vezette Smer képviselőjét sem zavarja, hogy „Szlovákiában már nincsenek is üzletek, kocsmák, csak marketek meg pubok”, holott „eddig becsülettel megvédték a magyarok által oly sokat támadott államnyelvtörvényt”. Belousováék szerették volna elérni, hogy a „nyelv tisztaságának védelmében” legyen büntetendő az is, ha a kereskedők a meglévő szlovák megnevezések helyett azok amerikanizálódott változatát használják.
A nemzetiek javaslatát a magyar képviselők sem szavazták meg, de a Smer-képviselőnek magatartása őket is meglepte. „Lehullt a lepel” – mondta lapunknak Bárdos Gyula, az MKP frakcióvezetőe. „Immár egyértelmű, hogy Marek Madaricnak és a Smernek az államnyelvtörvény tavalyi szigorításakor egyáltalán nem a szlovák nyelv védelme volt a célja, hanem a magyar nyelv kiszorítása a közéletből. Őket az egyéb idegen nyelvek nem zavarják, csak a magyar” – summázta véleményét a frakcióvezető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.