Tartják magukat a fiatalok

Deák Zsigmond
2010. 02. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már foglalkoztunk az utánpótlássporttal január 14-i számunkban, pontosabban azzal, mennyibe kerül manapság a fiatalok sportol(tat)ása, milyen terheket ró a mozgás örömének megismertetése a szülőkre. Ám ha ez sikerül, és némi tehetség is mutatkozik, akkor jön a képbe a 2001-ben alapított NUPI, pontosabban hivatalos mai nevén a Nemzeti Utánpótlás-nevelési és Sportszolgáltató Intézet Utánpótlás-nevelési Igazgatósága (NUSI-UPI). A különböző programjain keresztül a versenyzőket, edzőiket, a szakági szövetségeket, az egyesületeket és az iskolákat is segítő szervezetet egy tavaly februári cikkünkben a magyar sport megkerülhetetlen, alapvető tényezőjének neveztük, s ez azóta sem változott.
Ránézésre az utánpótlás-nevelés hatékonysága sem, hiszen a 2008-as korosztályos világversenyeken elért 55 arany-, 42 ezüst- és 63 bronzérmes mérleget 2009-ben némileg sikerült túlszárnyalni: mindhárom medálfajtából 55 jutott a magyar fiataloknak. Ez többek között annak is köszönhető, hogy a tavaly már alaposan sérült sportköltségvetésnek még nem volt kárvallottja a NUPI, hiszen körülbelül 2,3 milliárd forintot fordíthatott szakmailag megalapozott, financiálisan világosan indokolt céljaira. Amikor Szabó Tamás igazgatót az idei helyzetről kérdeztük, nem titkolta annak romlását: „Megérintett bennünket is a pénztelenség, bár alapszinten ketyegnek a programjaink, egyéb feladatainkra nem jut pénz. Így például nem tudjuk segíteni a korábbi módon a londoni olimpia látóterébe került fiatalokat, vagy bérkiegészítéssel rosszul fizetett edzőiket. Elért minket a szűk esztendő, de tudomásul vettük, mint ahogy azt is, a pénzek újraelosztása nem lehet kiút. Idén valamivel kevesebb, mint 2 milliárd forintot kapunk, a pontos összeg a napokban derül ki.”
Egy éve Szabó Tamás a diáksport reformjának végrehajtását és integrálását az utánpótlás rendszerébe kiemelt fontosságú célként említette, most viszont szomorúan mondta: „Egy tapodtat sem léptünk előre ebben a kérdésben. Jelenleg különböző szakértői csapatok dolgoznak, a Magyar Olimpiai Bizottság is tervezi az új struktúrát, amelyben az utánpótlás-nevelés a diáksporttal együtt szerepel.” Az igazgató a 2009-es, „számmisztikus” eloszlású (55-55-55) 165 korosztályos érmet így értékelte: „Mindenképpen siker, pedig már az utánpótlás-versenyzést is elérte globalizáció, egyre több a komoly rivális. Az 1–8. helyezéseink belső eloszlása is kedvezőbben alakult, differenciáltabbak az eredmények, egyre több sportág érintett, persze a kajak-kenu, a vívás vagy az öttusa nehezen megelőzhető.”
Azért tehát van minek örülni, van mit díjazni, így holnap a hagyományos Héraklész-gálán a sportági szakszövetségek javaslatai alapján idén olimpiai sportág 62 versenyzője, valamint edzőik részesülnek elismerésben az Uránia filmszínházban. Az egyéni legjobbakat, valamint a legeredményesebb kis (2-4 fős) és nagy csapatok (labdajátékok) tagjait szólítják a színpadra. Végül azt is kihirdetik, hogy az abszolút kategóriában kik lettek 2009 legjobbjai azon 1800 ifjú sportoló közül, akik a Héraklész bajnok- (14–18 évesek), illetve a csillagprogram (18–23 évesek) keretében tavaly központi támogatást kaptak. Csak maradjon ez is, ők is a megfelelő magas szinten.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.