Indokolatlanul magas ma Magyarországon a villamos energia termelői ára, ezért az áramot előállító társaságok jelenlegi extraprofitja helyett méltányos haszonra van szükség – jelentette ki tegnap Járosi Márton, az Energiapolitika 2000 Társulat elnöke. A szervezet átfogó javaslatcsomagot készített, amely az elnök szerint az „eddigi kátyúzás helyett új utat mutat az energetikában”. Ennek egyik alappillére az állami szervezetek megerősítése ezen a területen, mivel Járosi Márton úgy látja, nincs valós fogyasztóvédelem ma az energetikában hazánkban. A szervezet ezért létrehozna egy erre szakosodott intézményt, emellett pedig a Magyar Energia Hivatalt az Országgyűlés felügyelete alá helyezné. A társulat meglátása alapján erre azért lenne szükség, hogy az energetikai döntések kikerüljenek a napi politikai érdekek köréből. Ezenkívül a szervezet fenntartaná a hatósági árakat a lakosság, illetve a közintézmények számára.
Mint Járosi Márton kifejtette, elsődleges feladat az ország gázfüggőségének csökkentése, ám ez sem rövid, sem pedig középtávon nem valósulhat meg. – Sem a hagyományos fosszilis energiahordozók felhasználása, sem a nukleáris energiatermelés bővítése nem kerülhető meg – emelte ki a szakember. Hozzátette: a megújuló energiaforrások még hosszú ideig csak kiegészítő szerepet tölthetnek be. Járosi Márton rámutatott, az energiapolitikát az ország valós teherbíró képességének figyelembevételével kell alakítani. Ehhez hozzátartozik a támogatások átalakítása is, mivel az Energiapolitika 2000 Társulat anyaga alapján nem a termelőket, hanem a fogyasztókat kellene ösztönözni, mégpedig arra, hogy hatékonyabban használják fel az energiát. Az egyesület arra is javaslatot tesz, hogy nagyobb támogatást kapjon a biomassza- és biogázalapú hőtermelés, miközben véleményük szerint hazánkban indokolatlan a szélenergia támogatása. Ez utóbbit azzal magyarázzák, hogy a szeles erőművek teljesítőképessége alacsony, ráadásul a szél korlátozott volta miatt kicsi a kihasználtság is, amivel összességében csak kevés fosszilisalapú energiát lehet kiváltani.
A társulat integrált, önkormányzati tulajdonban lévő távhőszolgáltatók létrehozását javasolja. Vagyis a településeknek mindenhol birtokolniuk kellene a hőtermelő és a hőszolgáltató létesítményt is, ezzel garantálva a kedvezőbb tarifákat.

A Momentum őszödi beszéde – a volt elnök bevallotta, nem ők döntöttek arról, kivel fognak össze