Tüntetések kísérik az iráni ünneplést

Több százezren vettek részt tegnap Teherán központjában az iráni iszlám forradalom 31. évfordulója alkalmából rendezett állami ünnepségeken. Iráni ellenzéki internetes oldalak szerint a kormányellenes tüntetéseken az államfő több riválisát is megtámadták vagy őrizetbe vették. Nyugati szakértők arra hívják fel a figyelmet, elérkezett a pillanat, amikor kiderül, mennyire stabil jelenlegi formájában az iszlám köztársaság.

Hírösszefoglaló
2010. 02. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Figyelmeztetés Izraelnek. Szembe kell szegülni, és végezni kell Izraellel, ha a zsidó állam katonai hadműveletet indítana a közel-keleti térségben – közölte Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök a szíriai kollégájával folytatott telefonbeszélgetésben. Ahmadinezsád a 2006-os és a 2009-es válságra hivatkozva kifejtette, megbízható információi vannak arról, hogy a cionista rendszer most meg akarja torolni azt a vereséget, amelyet a Gázai övezet népétől és a libanoni Hezbollahtól elszenvedett. (MTI)


Irán-szerte nagygyűléseken emlékeztek meg tegnap a Mohammad Reza Pahlavi sah uralmát, az Egyesült Államok által támogatott rezsimet megdöntő forradalomról. Több százezres tömeg jelent meg a főváros központjában található Azadi (Szabadság) téren, ahol Mahmúd Ahmadinezsád elnök mondott beszédet. Nagy erőkkel vonultak fel a rendőrök is Teherán különböző pontjain, hogy megfékezzék az ellenzéki tüntetők megmozdulásait. A rendfenntartó erők – ellenzéki hírportálok beszámolói szerint – lőfegyverekkel és könnygázgránátokkal felszerelkezve járőröztek, állítólag az utóbbi években nem volt példa ekkora rendőri jelenlétre. A nyugati hírügynökségek értesülései szerint a teheráni vezetés mindent megtett annak érdekében, hogy senki se zavarja meg az ünnepségeket. Az internet elérhetősége állítólag akadozott, a Google pedig közölte, elektronikus levelezési forgalma drasztikusan csökkent.
Ellenzéki hírportálok számoltak be arról is, hogy rendőrök és civil ruhás emberek megtámadták a főváros központjában az ellenzék két vezető alakját, Mohammed Hatami korábbi elnököt és Mehdi Karubi volt elnökjelöltet, rövid időre pedig őrizetbe vették a néhai Ruhollah Homeini ajatollahnak, az iráni iszlám forradalom atyjának unokáját és az asszony férjét, aki Hatami volt elnök fivére. A rendőrség könnygázt és festékpatront vetett be Mir Hosszein Muszavi iráni ellenzéki vezér tüntető hívei ellen – közölték ellenzéki forrásból.
A tavaly júniusi elnökválasztás óta feszült a légkör Iránban, az elnökválasztáson Ahmadinezsád ellen induló Mir Hosszein Muszavi és hívei szerint a teheráni vezetés elcsalta a voksolást, ami miatt több héten át tüntettek. A tiltakozások decemberben újra felerősödtek, s legalább hét-nyolc ember életét vesztette az összecsapásokban. Szakértők szerint az iszlám köztársaság legsúlyosabb belpolitikai válságán megy keresztül, ám – az országból érkező ellentmondásos hírek miatt – kérdéses, hogy pontosan mekkora a támogatottságuk a reformpártinak nevezett ellenzéki csoportoknak.
Tegnapi beszédében Mahmúd Ahmadinezsád elsősorban Irán Nyugattal ápolt kapcsolatára koncentrált, s mint mondta, Irán már nukleáris állam, miután legyártotta a húszszázalékos szintre dúsított urán első tételét. Hangsúlyozta, Iránnak nem áll szándékában atomfegyvert gyártani. A Nyugat olvasatában a húszszázalékos szintű dúsítás azonban jelentős lépés Irán atomhatalmi törekvéseinek megvalósításában. Az iráni elnök ismételten kikelt az Egyesült Államok ellen, túlzott Izrael-barátsággal vádolva Washingtont, amely újabb szankciókat tervez bevezetni Teherán ellen annak atomprogramja miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.