Erős utórengés rázta meg vasárnap Haitit, január 12. óta ez volt az ötvenedik. Az Egyesült Államok földtani intézetének (USGS) mérései szerint a Richter-skálán mért 4,7-es erősségű földmozgás epicentruma a haiti fővárostól, Port-au-Prince-től 40 kilométerre nyugatra volt. Áldozatokról vagy károkról nem érkezett jelentés, de sok helyütt tapasztaltak pánikot – adta hírül az AP.
Az eddigi ellátási gondokhoz újabb társult: a természeti csapás miatt a régióból elmenekülő százezrek közül sokan már visszatértek, de nincs fedél a fejük fölött. Az ország északi részén fekvő Gonaives városába, ahonnan korábban az áradások, most pedig a földrengés űzte el az embereket, már százezren merészkedtek vissza, de sokukat csak háza, lakása romjai várták. A haiti kormány Port-au-Prince-ben 600 ezerre teszi az otthontalanok számát, akik közül sokan még mindig az utcán élnek.
A genfi központú Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) Port-au-Prince-i raktárából tízezer sátrat adhatnak a rászoruló családoknak, de a szervezet szóvivője szerint legalább százezer kellene. Alex Larsen haiti egészségügyi miniszter tegnap azt mondta: a világ segítségét kérik ahhoz is, hogy több sátorkórházat állíthassanak fel. Az országban most 48 kórház működik, emellett nyolc tábori kórház és két kórházhajó is segít a sérültek ellátásában. Becslések szerint kétszázezer ember sérült meg, s nagy részük még mindig nem jutott megfelelő orvosi ellátáshoz.
Az Európai Unió koordinációs központ létrehozását tervezi, amelynek feladata lesz a tagországok humanitárius segélyeinek összehangolt eljuttatása a rászorulókhoz. Több tagország kész rendfenntartó erőkkel is támogatni az ENSZ munkáját a katasztrófaövezetben – jelentette be tegnap Brüsszelben Miguel Ángel Moratinos, az unió elnöki tisztét betöltő Spanyolország külügyminisztere. Japán 70 millió dollárt küld Haitinek – írta az AFP. A világ országai eddig egymilliárd dollárt áldoztak Haiti megsegítésére – írta az AP.
A Port-au-Prince-i nemzetközi repülőtéren, amelyet olyannyira megszálltak az amerikai katonák, hogy a világ számos országából segélyekkel vagy tábori kórházzal érkező gépek egy részét helyhiányra hivatkozva nem engedték leszállni, akadálytalanul landolhatott az a repülő, amely a szcientológia egyház nyolcvan „önkéntes lelkészét” szállította Los Angelesből. Az érkezők kézrátétellel óhajtják meggyógyítani a földrengés sérültjeit.

Rendkívüli egyeztetést tart a miniszterelnök