Újabb legális partidrog terjed

Egyre több hazai hirdetési oldalon tűnik fel a legális, kábító hatású készítmény, a mephedrone. A szernek Amerikában már halálos áldozata is van, s több uniós tagállamban tiltólistára vették, Magyarországon azonban még szabadon kapható.

Nagy Áron
2010. 02. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hatóságok szerint a hatályos kábítószer-szabályozás könnyen kijátszható: ha a bűnözők csak kicsit is változtatnak a hatóanyagon, akkor azzal legálissá tehetik.
Porszívó-illatosítóként, növényi növekedést serkentő tablettaként reklámozzák az internetes hirdetési oldalakon a hazánkban is egyre népszerűbbé váló mephedrone-t, amely az Egyesült Államokban már halálos áldozatot is szedett január végén. Persze a legtöbb hirdetésben feltüntetik, hogy emberi fogyasztásra nem alkalmas, de a fórumozók és a világhálón böngészők hamar rájöhetnek, a szer „nem rendeltetésszerű használatával”, mondjuk szájon át bevéve, az illegális kábítószerekéhez hasonló hatást érhetnek el. Sajtóhírek szerint ezzel próbálkozott az a tizennyolc éves amerikai fiú is, akit egy nála tíz évvel idősebb nő mellett találtak holtan január végén. Mindketten eufóriát remélve fogyasztották a mephedrone-t egy házibulin – a nőt még ma is kórházban ápolják.
Az egyébként ártalmatlannak tűnő szerrel a Kábítószer és Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontja (EMCDDA) is foglalkozik.
*
A szervezet friss, idei jelentésében pszichotróp anyagként mutatta be a mephedrone-t, s arról is tájékoztatott, hogy öt uniós tagállamban már tiltólistára is került. Ugyanez a szer hazánkban egy hirdetés szerint (mennyiségtől függően) 1500 és 2500 forint közötti áron rendelhető. Zavartalanul működik a Partytune.hu oldal is, amelynek termékeit részben új Smoke-ként hirdetik. Mindez azért keltett gyanút a tudományos élet egyes szereplőiben, mert néhány évvel ezelőtt sikerült bebizonyítani egy hasonló, Spice nevű – füstölőként árult – növénykeverékről, hogy szintetikus kannabinoidot, vagyis a „fű” hatóanyagának módosított változatát tartalmazza. A szert végül kiszorították a piacról, de helyén röviddel később megjelent az úgynevezett Smoke termékcsalád.
Az Országos Rendőr-főkapitányság Szóvivői Irodája ezek után kérdésünkre mégis azt közölte, nem indítanak hivatalból eljárást a Partytune vagy hasonló oldalak üzemeltetői ellen. Mindezt azzal indokolták, hogy kötik őket a jogszabályok, a reklámozott szerek pedig nem vetik fel annak gyanúját, hogy a büntető törvénykönyvben és a vonatkozó normákban felsorolt tiltott anyagokat tartalmaznának. Megjegyezték: „Ezek a készítmények feltételezhetően szintetikus anyagok, és valószínűleg van hatásuk, sőt mellékhatásuk is, így nem lehet tudni, hogy milyen következménye lehet a használatuknak.”
A Nemzeti Drog Fókuszpont is arról tájékoztatott, hogy a bűnözők egy lépéssel mindig a hatóság előtt járnak. „Mivel a kábítószerkérdést szabályozó jogszabályok konkrét szereket tartalmaznak, ha azok valamelyikén apróbb módosításokat hajtanak végre, máris legális anyag van a készítők kezében” – magyarázta a szervezet koordinátora. Azt is elmondta, ha egy hatóanyag felkerül az ENSZ vagy az EU kábítószerlistájára, akkor a nemzetközi szerződések miatt hamarosan Magyarországon is az ellenőrzött szerek közé kell sorolni. Ez legalább egy évbe telik hazánkban. „Az is a kábítószer-terjesztőket segíti, hogy termékeiket az internet segítségével árusítják, ezáltal nehéz eljutni a konkrét személyekhez” – folytatta a Nemzeti Drog Fókuszpont munkatársa, hozzátéve: amíg nem emberi fogyasztásra szánt készítményként árulják ezeket a szereket, bevizsgáltatni sem kell őket, így minden ellenőrzést megkerülhetnek. Megkérdeztük az érintett tárcákat, mit tehet a jogalkotó, ha az új kábítószerek kifejlesztése gyorsabban halad, mint a tiltott anyagok kodifikálása. A szociális minisztérium sajtóosztályán elmondták: hamarosan feláll egy külön szakbizottság, amelynek feladata lesz, hogy szakmai tanácsaival, vizsgálataival és elemzéseivel felgyorsítsa az újabb szerek nemzeti szintű besorolását, az esetleges tiltásról szóló döntés mielőbbi meghozatalát. A gyorsabb ügymenetet teszi lehetővé az a rendeletmódosítás is, amely a listára vétel, illetve listamódosítás kezdeményezését, a szóban forgó anyag besorolásától függően, az egészségügyért vagy a kábítószer-koordinációért felelős miniszter hatáskörébe utalja – tették hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.