Végéhez közeledik a diósdi maffiaper

Ítéletet hirdethet tavasszal a bíróság a diósdi kettős gyilkosság és egyéb bűncselekmények miatt indított maffiaperben. Az aprólékos bizonyítás alapján feltételezhető, hogy az 1998-ban néhány nap különbséggel – a Terjék István vállalkozó ellen, illetve az Aranykéz utcában – elkövetett két robbantásos merénylet összefügg, de mindkét gyilkosság bizonyítékai eltűntek a rendőrségről.

Csibra Tibor
2010. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár decemberben még a késő tavaszi tárgyalási napokat egyeztette a Pest Megyei Bíróság a 2005-ös diósdi kettős gyilkosság és az annak alapját jelentő, az ezredforduló környékén a Mol százhalombattai olajfinomítójában elkövetett üzemanyaglopások ügyében, vélhetőleg még áprilisban elsőfokú döntés születhet a maffiaperben – tudta meg lapunk. Bartkó Levente tanácsa múlt héten jelezte az ügyészségnek és a védelemnek, hogy márciusra készüljenek perbeszédeikkel. Az ügyészség már előzetesen közölte, hogy legalább másfél tárgyalási napra van szüksége a vádbeszéd megtartására, mivel az ügyeknek csaknem negyven vádlottja van. Közülük számos terhelt számláján bűnszervezet létrehozása, gyilkosságra felbujtás, emberölés és egyéb súlyos bűncselekmények szerepelnek.
A társaság pere két éve kezdődött, azóta szinte az összes vádlottnak lejárt az előzetes letartóztatásban eltölthető három éve, ezért egyesek házi őrizetbe, mások szabadlábra kerültek. Többségük akkor hagyhatta el a börtönt, amikor hazatérhetett a szintén bűnszervezet létrehozásával és gyilkossággal vádolt M. Róbert, az úgynevezett fekete sereg egy hónapja megszökött vezére. Utóbbi önkényes távozása és az utána kirobbant botrány miatt vélhetőleg a rendőrség is komolyabban veszi a házi őrizet szabályainak betartását. A diósdi perben a napokban újra előzetesbe helyezte a bíróság B. Józsefet, aki az említett olajlopások és más bűntettek vádlottja. A férfi néhány hónapja tízmillió forint óvadékot tett le, hogy hazamehessen, de a rendőrségi ellenőrzés feltárta, hogy nem volt otthon.
Hasonló okból kellett visszamennie a börtönbe P. Istvánnak, aki a csoport korábbi fegyveres bankrablásaiban, illetve pénzszállítók megtámadásaiban vett részt. Szintén a házi őrizet szabályait sértette meg, s nyoma is veszett egy másik vádlottnak, V. Tibornak, aki ellen nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki. Ő épp akkor, tavaly decemberben tűnt el, amikor öccse – az egyik pénzszállító cég sofőrjeként – ellopta az egyik páncélkocsit az abban lévő 200 millió forinttal együtt Budapesten. A tolvajt hamarosan Svájcban fogták el, a pénz java része viszont hiányzik.
Tavaly a rendőrség még kiemelten őrizte a társaság egyes tagjait, miután azok az előzetesből házi őrizetbe kerültek. Áprilistól alkalmazták az enyhébb kényszerintézkedést a bűnszervezet fejeinek tartott testvéreknél, Sz. Istvánnál és Sz. Miklósnál. Úgy tudjuk, a hatóság hónapokig 24 órás szolgálatot látott el a vádlottak szigethalmi házainál. A járőrök ősz óta csak a bíróság által elrendelt napi három alkalommal csöngetnek be a lakásokba, igaz, ennél gyakrabban is felbukkannak a környéken. Mivel a büntetőper befejezése belátható távolságba került, a bíróság is szeretné szemmel tartani a vádlottakat: csütörtökön az összes érintettnek meg kell jelennie a testület előtt, létszámellenőrzésen. Emlékezetes, M. Róbert szökése után a nagy erőkkel kivonuló rendőrség a Fővárosi Bíróság épületében igyekezett számba venni a negyven, többnyire szabadlábon lévő terheltet, s riadót rendeltek el, mert egyikük bejelentés nélkül a mosdóba távozott.
A tanúk elmaradása szintén nehezíti a diósdi ügy bizonyítását. Múlt csütörtökön a hatóság sem tudta elővezetni lakóhelyéről S. Zsoltot, aki a Terjék István vállalkozó elleni, 1998-as robbantásos merénylet ügyében vallott volna. A férfi egyike azoknak, akik Szlovákiából beszerezték a bombát, ennek ellenére sem őt, sem az ügyben érintett másik tanút, K. Tamást sem vádolták meg bűncselekménnyel. Az ügyészség szerint a gyilkosság felbujtója P. György, az ismert producer, aki tagadja érintettségét. Ő egykori üzlettársa, a szintén vádlott Cz. Attila vallomása alapján került a nyomozók látóterébe. Utóbbi a diósdi kettős emberölés megbízója, annak elkövetője P. Sándor szerint. A Terjék-ügyben használt pokolgépről a szakértők már kimondták: megegyezik a két héttel korábban, az Aranykéz utcában felrobbantott, négy ember életét kioltó szerkezettel, s vélhetőleg ugyanazok készítették. Érdekesség, hogy a megegyező bombákat csak az említett két merényletben használták Magyarországon. További kérdéseket vet fel, hogy a Terjék-merénylet nyomozásakor összegyűjtött összes akta, illetve a többek között az Aranykéz utcai robbantással korábban összefüggésbe hozott Jozef Rohác elleni egyetlen tárgyi bizonyíték is eltűnt a rendőrségről. A bizonyítékok sorsa – a hatóság mindkét esetben elrendelt belső vizsgálata ellenére – ismeretlen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.