Nyilvánosságra hozta tegnap a sukorói meghiúsult kaszinóberuházás kapcsán tett szerdai tanúvallomását Bajnai Gordon. A miniszterelnök a Központi Nyomozó Főügyészségen azt vallotta: nem emlékszik arra, hogy a King’s Cityről tartott 2008. május 26-i parlamenti egyeztetésen szóba került-e a sukorói ingatlan cseréje albertirsai, illetve pilisi ingatlanokra. (Az Állami Számvevőszék jelentése szerint az értékaránytalan ingatlancsere mintegy százmilliós kárt okozhatott az államnak.) A jegyzőkönyvből kiderül: az eljáró ügyész Bajnai elé tárta az egyeztetésről készült emlékeztetőt, amely szerint a tárgyaláson részt vett Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnök, Bajnai Gordon akkori nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter, Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. akkori vezérigazgatója, a befektetők részéről pedig Ronald S. Lauder, az Estée Lauder Group igazgatója, médiamágnás, a Zsidó Világkongresszus elnöke, Fred Langhammer, az Estée Lauder Group korábbi vezérigazgatója, a Walt Disney Company igazgatósági tagja, Itzhak Fisher befektető, Joav Blum, a Zsidó Világkongresszus alelnöke és az ÁVH-s múltú Bárd Károly ügyvéd.
*
Bajnai Gordon erre úgy reagált, hogy a miniszterelnöki találkozó a befektetőkkel nem példa nélküli, azonban ilyet csak különösen jelentős beruházás esetén tartanak. Hogy ki vett részt a találkozón, arra csak részben emlékezett. Elismerte, hogy a kaszinóügylet kapcsán már 2007-ben találkozott „Lauder és Langhammer urakkal még önkormányzati és területfejlesztési miniszterként, mivel a miniszter feladat- és hatásköréről szóló kormányrendelet szerint a turizmus is ezen minisztériumhoz tartozott”.
A kormányfő azt állította, nem emlékszik, hogy a befektetők felmutattak volna bármilyen írásos anyagot az „inkább protokolláris jellegű” megbeszélésen, később viszont bemutattak egy látványtervet, de ekkor még Pest megyei helyszínben gondolkodtak. Bajnai úgy fogalmazott: „Lehetséges, hogy említették a konkrét települést, Albertirsát, de erre már nem emlékszem.” A Parlamentben tartott megbeszélésre hivatalból kapott meghívást Bajnai Gordon, akkor már mint nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter, mivel – ismertetése szerint – ezen minisztérium feladatkörébe tartozott a külföldi befektetések kormányzati előkészítése. A megbeszélésen Bajnai szerint közölték, hogy a játékkaszinó engedélyköteles, és ehhez nyilvános pályázatot kell kiírni, amelyre a Pénzügyminisztérium hajlandó. Továbbá azt is elmondták a befektetőknek, hogy jogszabály szerint lehetőség van egyedi kormánydöntésen alapuló munkahelyteremtő támogatásra. A miniszterelnök kijelentette: a támogatás előkészítése ugyan elkezdődött, de hónapokkal később a befektetők jelezték, azt nem kívánják igénybe venni. Hozzátette: ekkor már nem személyesen ő foglalkozott az üggyel, hanem az ITD Hungary Zrt., amely a minisztériumon belül a Garamhegyi Ábel vezette szakállamtitkársághoz tartozott. Bajnai Gordon megemlítette: a minisztériumhoz tartozott a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások gyorsítására és egyszerűsítésére vonatkozó döntések előkészítése, és emlékei szerint a befektetők jelezték, hogy annak idején szeretnének majd élni ezzel a lehetőséggel, ha abba a fázisába jut a beruházás.
Mint arról korábban ügyészségi forrásokra hivatkozva beszámoltunk, Gyurcsány Ferencet is kihallgathatják az ingatlanügylet miatt. Úgy tudjuk, Gyurcsányt napokon belül beidézheti az főügyészség.
Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője kiemelte: a nyilvánosságra hozott vallomás megerősíti azokat a kételyeket, amelyek szerint a kormány felelőtlenül járt el, és a közérdek helyett magánérdekeket szolgált. Szerinte a közvagyon botrányos ellopása történt volna meg a kormány támogatásával, ha a nyilvánosság erejével az ellenzéki párt azt nem akadályozza meg. Emlékeztetett arra, hogy az ügyben két szocialista miniszterelnök is érintett, ugyanis Gyurcsány Ferenc egyik utolsó határozataként nemzetgazdaságilag kiemelt beruházássá minősítette a kaszinó tervét, a jelenlegi miniszterelnök pedig továbbvitte ennek támogatását.
Emlékezetes, a Velencei-tó partján fekvő sukorói hetvenhektáros területen King’s City néven a Joav Blum üzletember vezette amerikai– izraeli befektetőcsoport kaszinóváros felépítését tervezte. Az MNV Zrt. 2008. július 30-án kötötte meg az adásvétellel vegyes csereszerződést az állami kézben lévő sukorói és az izraeli–magyar állampolgárságú Joav Blum tulajdonában lévő albertirsai, illetve pilisi ingatlanokra. A tóparti építkezést nemzetgazdasági okokra hivatkozva a Gyurcsány-kabinet utolsó ülésén, tavaly április 10-én kiemelt beruházássá nyilvánították. Később az Állami Számvevőszék jelentéséből kiderült, hogy a csereingatlanokat a vagyonkezelő jelentősen felülértékelte, ezáltal az államot százmilliós nagyságrendű kár érhette. Az ügyben a Központi Nyomozó Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt 2009 áprilisa óta folytat nyomozást ismeretlen tettes ellen. Eközben Joav Blum ellen okirat-hamisítás miatt folyik bírósági eljárás, mivel sukorói lakcíme fiktív volt.