Beilleszthetők-e a szunniták?

A vasárnapi parlamenti választásokat követően folytatódik a szavazatok hosszadalmas összeszámlálása Irakban, ahol ugyan erőszakos események árnyékolták be a demokrácia második komolyabb szárnypróbálgatását, ám egyes frakciók ezúttal magas részvételi aránya a nemzeti konszolidáció előjele lehet.

Zord Gábor László
2010. 03. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kitaszítottak harca. Az Irakban kisebbségben lévő szunnita felekezet – amely az amerikai megszálló erők által eltávolított Szaddám Huszein idején a hatalom kizárólagos birtokosa volt – az inváziót követően háttérbe szorult az exelnök betiltott Bász pártjával egyetemben, és az amerikai erőkkel szembeni ellenállás legelszántabb bázisává vált. (Z. G.)


Miként integrálódik újra az ország politikájába fajsúlyának megfelelően a szunnita közösség? – ez az egyik legfontosabb kérdése a választásnak, amelyre az eredmények összeszámlálása és a várhatóan hónapokig tartó kormányalakítási alkudozás ad csak választ.
A megszállás kudarcaira válaszul kezdeményezett nemzeti kiegyezés politikája – amely háttérbe szorította a volt rendszer prominenseinek felelősségre vonását és a politikából való kirekesztését, valamint a szunnita törzsi vezetők egzisztenciális (legtöbbször egyszerűen lefizetéses) megnyerésére koncentrált – 2007 óta kulcsfontosságúnak bizonyult abban, hogy csökkenjen az erőszak. Ennek a folyamatnak lehet egy újabb állomása, ha a szunniták igazi szerepet vállalnak és kapnak a hatalomban, amit megkönnyít, hogy a 2005-ös választással szemben ezúttal nem bojkottálták a szavazást, sőt, az általuk lakott területeken, például Anbár tartományban az átlagnál jóval magasabb arányban vettek részt.
A felekezeti helyzet politikai leképezése messze nem ilyen egyértelmű. Például Núri al-Máliki Jogállam Koalíciója ugyan a miniszterelnök síita iszlamista Dáva (Hívószó) pártjára alapul, ám vannak benne szunnita törzsfők, síita kurdok és keresztények is: fő céljuk az iraki nemzeti identitás képviselete, restaurációja a szektariánus harcok évei után. Málikiék fő vetélytársa a Iraki Nemzeti Szövetség, amelyben a síita Amerika-ellenes Muktada asz-Szadr hitszónok és Ahmad Csalabi korábbi emigráns ellenzéki mellett szintén vannak szunnita elemek is. Igazi „harmadik erő” a Nyugat-barát iraki kurdoké, akiknek két pártja a Kurdisztáni Szövetség égisze alatt indult a parlamenti választásokon. Súlyuknál fogva szavuk eddig is, ezután is fontos lesz, ami koalíciós részvételt ér amellett, hogy Irak elnökét, Dzsalal Talabanit is ők adják. A legfőbb ellenzéki erő a szunnita dominanciájú Iraki Nemzeti Mozgalom, amelynek két vezéralakja a szunnita Tarik al-Hasemi alelnök és a szekuláris síita Ijád Allávi volt miniszterelnök. Úgy tudni, Málikiék nyertek a síita tartományokban, míg a szunnitákban Alláviék, s hogy a kormányfő koalíciójának partnereket kell keresnie, amiben Muktada asz-Szadrra számíthatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.