Aggódnak a lengyel választások tisztasága miatt az amerikai képviselők

Levélben fejezte ki aggodalmát több képviselőtársával együtt Brian Mast, az amerikai képviselőház külügyi bizottságának elnöke Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke felé. Mast szerint az EU kettős mércét alkalmaz Lengyelország és az elnökválasztás kapcsán.

2025. 05. 28. 10:34
Brian Mast amerikai képviselő Fotó: Anadolu via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közös levélben vonta kérdőre Brian Mast, az amerikai képviselőház külügyi bizottságának elnöke, valamint további hét republikánus képviselő Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét a Lengyelország elnökválasztásával kapcsolatban tanúsított kettős mérce miatt.

Karol Nawrocki, Lengyelország elnökjelöltje
Karol Nawrocki, Lengyelország elnökjelöltje (Fotó: Anadolu via AFP)

Mint arról beszámoltunk, a rendkívül szoros első fordulós eredmény után június 1-jén kerül sor a második fordulóra, amelybe Rafal Trzaskowski varsói polgármester, a Tusk-féle Polgári Platform jelöltje, és a konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) által támogatott Karol Nawrocki került be. A két elnökjelöltet a friss közvélemény-kutatások fej fej mellett mérik, így igen kiélezett küzdelemre lehet számítani a vasárnapi voksoláson.

A tét pedig óriási: ha Trzaskowski nyer, azzal az utolsó fék is eltűnik a Tusk-kormány útjából.

Ezen elnökválasztásokon mindenekelőtt Lengyelország biztonsága és szuverenitása forog kockán Brüsszel és Berlin egyre növekvő politikai és gazdasági nyomása – többek között az illegális migránsok befogadására irányuló nyomás – miatt. Ez sokkal több, mint csak két jelölt közötti verseny

– nyilatkozta nemrég lapunknak Marcin Romanowski, a Magyar–Lengyel Szabadság Intézet vezetője.

Az amerikai republikánusok amiatt aggódnak, hogy veszélyben van a lengyel demokratikus intézmények és a közelgő választások integritása, többek között egyes külföldi finanszírozások kapcsán.

Az ezzel kapcsolatos botrány még május közepén robbant ki, amikor a lengyel sajtó olyan, a hatályos lengyel választási törvényeket sértő, feltehetően külföldről finanszírozott közösségimédia-kampányról számolt be, amely Trzaskowskit segíteni, a konzervatív jelölteket – Nawrocki mellett a Konföderáció párt jelöltjét, Slawomir Mentzent – pedig hitelteleníteni igyekezett.

Karol Nawrocki az egyik elnökjelölti vita során is felvetette a kérdést, azzal vádolva Trzaskowskit, hogy pénzt kapott Németországtól és Soros Györgytől. A liberális jelölt tagadta, hogy bármilyen szabálytalan finanszírozásban részesült volna, és perrel fenyegette Nawrockit.

Mast és képviselőtársai ennek kapcsán Európai Bizottságot kettős mércével vádolják és válaszokat követelnek a megfogalmazott kritikákkal összefüggésben. A képviselők többek között az Estratos céget is negatív kontextusban említik, kiemelve annak demokrata párti kötődését, valamint azt, hogy a vállalat a 2022-es magyarországi választások alkalmával Orbán Viktor miniszterelnök ellenzékét támogatta és „kampányforrásait állítólag eltitkolta”.

A levélhez csatlakozott többek között Andy Harris, a Magyar Baráti Tagozat társelnöke, Keith Self, az Európa-ügyi albizottság elnöke és Chris Smith, a külügyi bizottság és a fentiekben már említett tagozat tagja.

A képviselők arra is felhívták a figyelmet, hogy a Tusk-kormány bírósági döntések ellenére nem bocsát rendelkezésre bizonyos forrásokat a PiS számára. A kifogásolt történések kapcsán felvetik az Európai Bizottság felelősségét.

Annak ellenére, hogy az Európai Bizottság hangosan bírálta és úgy döntött, hogy több mint 150 milliárd dollárt visszatart Lengyelországtól az előző PiS-kormány állítólagos jogállamiság-sértései miatt, a Tusk-kormány alatt elkövetett jogállamiság-sértések egyértelmű bizonyítékai ellenére is feltűnően hallgat

– áll a levélben.

Arra tekintettel, hogy az Európai Unióról szóló szerződés szerint az EU köteles garantálni, hogy a tagállamok betartják a demokratikus normákat és nem sértik az emberi jogokat, az amerikai kongresszusi képviselők szorgalmazzák, hogy az Európai Bizottság elnökének stábja adjon számukra tájékoztatást a levélben megfogalmazott meglátásokról és kérdések ügyében.

Borítókép: Brian Mast amerikai képviselő (Fotó: Anadolu via AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.