Bíróság előtt Kertesz

Elölről kezdődik Mihalj Kertesznek, a vámigazgatóság volt vezetőjének, a néhai Szlobodan Milosevics szerb és jugoszláv elnök egyik leghűségesebb munkatársának a pere a belgrádi különleges bíróság előtt a bírói tanács összetételének változása miatt. Az a vád ellene, hogy hatvanmillió eurónak megfelelő összeggel károsította meg a költségvetést.

Sebestyén Imre
2010. 03. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Házkutatás. Tegnap reggel a szerb rendőrség különleges alakulatai szállták meg Ratko Mladics hágai körözött belgrádi villájának környékét. Az épületben most felesége, Bosza és fia, Darko lakik. A négyórás házkutatás után videoszalagokat, lemezeket és más adathordozókat, 15 éves határidőnaplókat és kisebb összegű készpénzt vittek el. Hogy mi volt a rendőri akció célja, nem lehet tudni. Abból, hogy lemérték a háznak a helyiségeit, falait, arra lehetne következtetni, hogy titkos helyiség után is kutattak. Arra gyanakodnak, hogy Mladics családja részt vesz a vádlott rejtőzködésének pénzelésében. (S. I.)


Hosszú a vádirat szerinti bűnlajstroma. A Milosevics által létrehozott bűnszövetkezet tagjaként megszervezte a rezsim számára a márkatízmilliók kicsempészését a ciprusi bankokba, de az általa kezelt pénzekből finanszírozták Milosevics szocialista pártját, a neki dolgozó állambiztonsági szolgálatot, és segítettek mintegy ezerkétszáz rezsimhű vállalatot. Kertesz tagadja a vádakat.
Az a gyanú, hogy a vámokból befolyt márkamilliókból pénzelték a Milosevics-rezsim legsötétebb gonosztetteit. S mindezt valamiféle árnyék-pénzügyminiszterként Kertesz irányította. A bűnvállalkozásnak rajta kívül még két tagja volt, az egyik, Jovan Zebics, aki ellen halála miatt megszüntették az eljárást, a másikat, Nikola Sainovicsot pedig a hágai törvényszék ítélte el 22 évre.
A vajdaságiak és a vajdasági magyarok azonban nem csak a gazdasági bűncselekményekkel kapcsolatban emlékeznek a bácspalánkai Mihalj Kerteszre. Ő volt az 1988. évi vajdasági tüntetések – az úgynevezett joghurtforradalom – egyik szervezője, aki nem kis mértékben járult hozzá az akkori vajdasági hatalom megdöntéséhez és az autonómia megszüntetéséhez. Ő vezette a palánkaiakat az újvidéki tömeggyűlésre, s ő mondta ki azt a hírhedt mondatot, hogy: „Ha én mint magyar nem félek Szerbiától, akkor miért fél a szerb Szerbiától?”
Mihalj Kertesz azonban – ha ősei magyarok is voltak – már nem beszélt magyarul. Családjában senki sem. A vajdasági magyar sajtó úgy próbálta tudatosítani, hogy ez az ember nem tartozik a magyar nemzeti közösséghez, hogy nevét nem írta le magyarul. Még most is szerbül közli a vádlott nevét a peréről szóló tudósításokban a vajdasági magyar sajtó. Hogy ő minek tartotta magát, nem lehet tudni. Csak annyit tudhatunk, hogy abban az elhíresült egy mondatban – a magyar közösség számára is hátrányos politikai okokból – magyarnak vallotta magát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.