Dúl a harc Őszödről az MSZP-ben

Szili Katalinhoz hasonlóan Lendvai Ildikó MSZP-elnök is kíváncsi arra, kinek a közreműködésével került nyilvánosságra Gyurcsány Ferenc őszödi beszéde, Szekeres Imre elnökhelyettes ellenben úgy nyilatkozott, hogy a témát hanyagolni kellene a kampányban.

Török László
2010. 03. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kósa: vesztüket érzik. A szocialisták a vesztüket érezve máris azon marakodnak, hogy a választások után melyik tábor maradhat életben – jelentette ki Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke. Úgy ítélte, az őszödi beszéd kiszivárogtatása kapcsán felmerülő kérdéseket a saját bőrük mentése miatt dobták be a közbeszédbe. Szili Katalin ezért nyilatkozott úgy, hogy derüljön ki, ki volt az áruló, és Gyurcsány is azért mutogat a másik táborra, mert ezzel a fiaskóval a párt saját sírját ásta meg. Kósa szerint könnyen előfordulhat az is, hogy azoknak van igazuk, akik a beszéd kiszivárogtatóját, vagyis az árulót Gyurcsány Ferenc legszűkebb környezetében keresik. (D. M.)


Rendesen felforgatta a szocialisták kampányelképzeléseit, hogy Szili Katalin decemberben írt levelének részleteit a hét végén közölte az MTI, amelyben a volt házelnök kezdeményezte az őszödi beszéd kiszivárogtatása miatt lefolytatott titkosszolgálati vizsgálat közzétételét. A párt miniszterelnök-jelöltje és szóvivője nyilatkozataiból kiderült, hogy nem szeretnének a múlt kérdéseivel foglalkozni. Ehhez képest Lendvai Ildikó kifejtette, hogy ő is „nagyon szeretné tudni”, ki a kiszivárogtató. Az MSZP elnöke elmondta, hogy a problémát ő nem tudja megoldani, mert nem szólhat bele a nemzetbiztonság munkájába. A politikus hozzátette, hogy arra is kíváncsi, melyik „politikai erőnél várakozott a megfelelő pillanatig a hangfelvétel”. A Népszabadság szerint ugyanis a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) másfél oldalas összefoglaló jelentésében az áll, hogy az anyag átkerülhetett „egy másik politikai oldalhoz”.
Szili Katalin több fórumon is kitért a kérdésre. Egy kereskedelmi televízióban felszólította Gyurcsány Ferencet (aki zárt és nyílt előadásain szintén rendszeresen értékeli őszödi szavait és emleget árulást a kiszivárogtatásért), hogy nevezze meg az árulókat. A volt házelnök az Országgyűlésben újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy ő a levelével tett egy lépést a helyzet tisztázására, a továbbiakban viszont másnak kell lépnie. Hozzátette azt is, hogy a kampányban nem kíván foglalkozni az üggyel.
Ezt Szekeres Imre elnökhelyettes is értékelné. A szocialisták elnökhelyettese az MTI-nek adott interjújában arról beszélt, hogy szerinte ártanak az MSZP-nek azok a szocialista politikusok, akik most a múltbeli történésekkel vagy a lehetséges jövőbeni pozíciójukkal foglalkoznak. – Megengedhetetlen, hogy bármelyik szocialista politikus azzal próbálja magát pozícióba hozni, hogy egyébként nem létező belső vitákra, konfliktusokra utaljon – mondta a honvédelmi miniszter, aki fontosnak tartja a belső vitákat, de ezeket a választások után bonyolítaná le. Az őszödi beszéd utóéletéről így nyilatkozott: „Nem érdemes ezzel a nyilvánosságot szórakoztatni, ez a párt mai vezetésében nem téma.”
A médiában viszont az. A Népszabadság egész oldalas cikkében kitér az „őszödi legendára”, hogy a Gyurcsány Ferenc beszédét tartalmazó kazetta kiknél volt meg. A gyanú árnyéka eszerint leginkább Gál J. Zoltánra, a volt miniszterelnök egykori kabinetfőnökére vetül. Az ő páncélszekrényében ugyanis volt egy másolat, ami a botrány kirobbanása környékén eltűnt. A lap megírta, hogy emiatt állítólag Gál J. fel is ajánlotta lemondását Gyurcsány Ferencnek. A legenda szerint a hanganyag később előkerült, Gál J. Zoltán viszont eltűnt a nagypolitikából, és 2010-től biztosan nem lesz tagja a parlamentnek, hiszen az MSZP országos listáján és egyéni indulói között sem szerepel. Az őszödi hangtechnikusok mellett még Butor Kláránál, a világhíressé vált rendezvény szervezőjénél, az MSZP későbbi pártigazgatójánál is volt egy másolat.
Állítólag az NBH hároméves vizsgálódása kitért arra, hogy kik rendelhették meg a felvétel másolását és kiadását, azt azonban nem tudni, hogy végül hogyan jutott ki a hanganyag a Magyar Rádióhoz és más médiumokhoz. Rejtély, kik fizették például azokat a motoros futárokat, akik végül kiszállították a sajtóhoz az őszödi beszédet.
Az NBH vizsgálati dokumentuma minősített irat. Balajti László, az NBH főigazgatója a titokgazda, aki azonban nemzetbiztonsági érdekre hivatkozva megtiltotta a jelentésre vagy annak egy részére vonatkozóan a titkosítás feloldását. A vizsgálatban alkalmazott titkosszolgálati módszerek ugyanis államtitkot képeznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.