Erdogan megleckéztette a hadsereget

Törökország problémáit alkotmányos úton kell megoldani, állapították meg Ankarában a kormányzat és a fegyveres erők vezetői, miután több katonai vezetőt letartóztattak egy állítólagos puccskísérlet miatt. A tíz évre visszatekintő Ergenekon-összeesküvés története máig teljesen homályos, a gyanú szerint akár regionális háborút is kirobbanthattak volna a résztvevők céljaik érdekében.

Hírösszefoglaló
2010. 03. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs visszaút. Törökország számára nincs más lehetőség, mint előre haladni a demokratizálódás útján, vélte a Radikal török napilap cikkírója. Oral Calislar szerint ma már Törökország eljutott arra a szintre, hogy a politikai problémáit a parlamentben oldja meg, így szerinte attól sem kell tartani, hogy a kormány a hadsereggel való leszámolás után saját hatalmát arra használja, hogy megszünteti a többpártrendszert, és korlátozza a demokráciát. „Még ha akarná, sem tudná ezt megtenni” – vélte Calislar. A Milliyet napilapban Hasan Cemal arra mutatott rá, hogy más országokkal ellentétben Törökországban soha nem számoltatták el a hadsereget a pucscsok miatt és a demokrácia, az igazságszolgáltatás, az emberi jogok és a szabadságjogok ellen elkövetett bűneiért. „Görögországban, Spanyolországban, Olaszországban és Argentínában ez megtörtént, most itt is megnyílt a lehetőség” – írta Cemal. A Hürriyetben Mehmet Ali Birand rámutat, bár sokan úgy vélik, a kormánypárt vallási államot akar létrehozni, ezért ürügyet kreált a hadsereg lejáratására, mások azt mondják, hogy egy ekkora csalás bizonyosan lelepleződne. Az újságíró úgy látja, az események messze túlmutatnak az Ergenekon-ügyön, itt egy „új időszak kezdetét” tapasztaljuk, s „történelmi napok” elé nézünk. Felteszi a kérdést: „Mi lesz, ha a hadsereg elveszíti a türelmét?” Birand szerint egyelőre nem lehet tudni, hogy egy esetleges ellenállás milyen eredménnyel járna a társadalmi-gazdasági stabilitásra nézve. Úgy látja, a piacok nagyon figyelnek, de egyelőre nincsenek pánikban. „Ez azonban ne téveszszen meg minket, hiszen ez bármikor megváltozhat” – figyelmeztet a szakíró. (S. L. S.)


Húsz vezető katonai személyiséget tartóztattak le néhány nap alatt Törökországban. Az a vád ellenük, hogy a kormány megdöntésére szőttek összeesküvést. Az igazságügyi szervek hétfőn mintegy 50 katonai parancsnok őrizetbe vételét rendelték el azzal a gyanúval, hogy 2003-ban a kormány erőszakos eltávolítását tervezték, írta az MTI. (Tegnap szabadlábra helyezték Ibrahim Firtinát, a légierő és Özden Örneket, a haditengerészet volt parancsnokát.) Eddig ez volt a legsúlyosabb csapás a legfelső szintű török katonai vezetésre. A hadsereg tagadja, hogy létezett volna a feltételezett puccskísérlet.
Az elképzelés szerint a kormányt megdönteni kívánó katonák tervet szőttek két isztambuli mecset felrobbantására és Görögország háborúba kényszerítésére azáltal, hogy egy török repülőgépet az Égei-tenger felett lőttek volna le. A tervekről feljegyzések is készültek, amelyre a hadsereg szerint gyakorlatozás miatt volt szükség. A mostani letartóztatások előtt a hadsereg vezetői gyűlést tartottak, hogy megtárgyalják a „nagyon súlyos helyzetet”. Recep Tayyip Erdogan kormányfő éjszakába nyúlóan egyeztetett minisztereivel, azt kutatva, milyen hatása lehet a monstre pernek. A pénzpiacok megriadtak a példátlan lépést követően, s kiújultak a pletykák, hogy a választásokat a kormány előre hozza.
A letartóztatások minden bizonnyal a titkosszolgálat által 2001-ben felfedezett, máig teljesen homályos hátterű Ergenekon-üggyel vannak összefüggésben. Ez a csoportosulás állítólag kiterjedt kapcsolatrendszerrel rendelkezik, számos gyilkosságot hajtott végre azért, hogy káoszba taszítsa az országot és megpuccsolja az AKP irányította kormányt. A hadsereg ezt épp fordítva látja, szerintük az iszlamista hátterűnek tartott formáció csírájában fojtja el az ellenvéleményt hangoztatókat, így a hadsereget is, hogy saját terveit végrehajthassa. Az Ergenekon-ügy szerintük nem más, mint leszámolási hadjárat a korábban befolyásos hadsereg ellen, amely egyedüliként volna képes megakadályozni, hogy az AKP iszlamista irányba vigye el a szekuláris köztársaságot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.