Figyelem a keletnek

Bajnai Varsóban. A közös európai uniós ügyekről, az EU-n belüli együttműködésről, az EU 2020 versenyképességi stratégiáról, a 2011-es, egymást követő magyar és lengyel EU-elnökségről tárgyalt egyebek között Varsóban Bajnai Gordon magyar és Donald Tusk lengyel miniszterelnök. Mint a kétoldalú tárgyalást követő sajtótájékoztatón a magyar miniszterelnök elmondta, a két országot összekötő közös múlt, s a közös érdekek alapján az unión belül  talán Lengyelország és Magyarország áll a legközelebb egymáshoz. (MTI)

Munkatársunktól
2010. 03. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többek között a demokratizálási folyamatban, a piacgazdaság kiépítésében és a vízumkönnyítésben kívánja az Európai Unió támogatni a keleti partnerségi programban érintett országokat, Ukrajnát, Fehéroroszországot, Moldovát, Grúziát, Azerbajdzsánt és Örményországot – erről számolt be tegnap Balázs Péter külügyminiszter, miután megbeszélést folytatott Budapesten a visegrádi országok, a balti államok, a keleti partnerséghez tartozó országok, a jelenlegi uniós trió-elnökségbe tartozó Spanyolország és Belgium, a keleti partnerséget kezdeményező Svédország képviselőivel, illetve Stefan Füle uniós bővítési biztossal. A külügyminiszter közölte: javasolják a gazdasági kapcsolatok szorosabbra fűzését, szabadkereskedelmi megállapodások létrehozását, az energiahálózatok, illetve a közlekedési hálózatok összekötését. A 2011 januárjában kezdődő magyar soros EU-elnökség idejére már tartalommal akarják megtölteni a keleti partnerségi programot a visegrádi országok külügyminiszterei. A programot nagyrészt az EU finanszírozza, a 2011–2013-as időszakra összesen 5,7 milliárd eurót biztosít Brüsszel a politikai együttműködés és a gazdasági integráció előmozdítására az EU és szomszédai között (az észak-afrikai és közel-keleti államokat is ideértve).
Balázs Péter kifejtette, hogy a jó kétoldalú és többoldalú kapcsolatoknak köszönhetően egyre erősebb az összetartás a visegrádi négyek között. Erősíti az együttműködést, hogy jövőre Magyarország, majd Lengyelország tölti be az EU soros elnökségét. A külügyminiszter bejelentette, hogy a V4-országok hamarosan közös képviseletet nyitnak a dél-afrikai Fokvárosban.
Külön szlovák–magyar kétoldalú találkozó nem volt tegnap, de Balázs Péter és szlovák kollégája, Miroslav Lajcák átadta a szlovák–magyar jószomszédsági díjat, amelyet idén a ciprusi magyar– szlovák békefenntartó egység és a szlovákiai hegyimentő szolgálat részesült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.