(jó-e a svéd modell )

Kristóf Attila
2010. 03. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, hogy az a reformkényszer, amely Magyarországra időtlen idők óta jellemző, honnan és miből ered. Természetesen a rendszerváltozás előtt bármifajta változtatás a kommunisták privilégiuma volt. Kezdetként ők a társadalom egész struktúráját megváltoztatták, újra kijelölték a jó és a rossz helyét, új értelmezést adnak a magántulajdon mibenlétének, s meg akarták reformálni magát az emberi természetet, ami a felszínen sikerülni is látszott. (Államosítás, kollektivizálás, az egyház és a polgárság ellehetetlenítése, a személyiség elszürkésítése stb.)
A magyar nép érdemben csak egyszer próbált beleavatkozni ebbe a folyamatba, 1956-ban. A forradalom leverése után ismét a diktatúrára specializált baloldal vette a vállára a megújulás terhét, amely a Kádár-korszak kiegyezési politikájának máig tartó erkölcsi posványát eredményezte. A kaparj, kurta, neked is jut szelleme átjárta a társadalmat. Az állam és a gazdaság működni látszott, de az ország egyetlen lényeges – nemzedékekre kiható – gondjának megoldására sem történt érdemi kísérlet. A kommunista elit engedte meggyűlni a bajt, a nép pedig a jövőben fenyegető veszedelmekről nem vett tudomást.
A szocialisták egyes személyiségei körülbelül tíz évvel ötvenhat után rádöbbentek, hogy mindez így nem megy már sokáig, színre lépett a reformok atyja, Nyers Rezső, és kezdetét vette az új gazdasági mechanizmus, amely veszedelmesen emlékeztetett (volna) a szovjet NEP-korszakra. Ezt én már újságíróként éltem át a lelkesedés minden jele nélkül. Ez a reform – mint bármely szocialista megújulási törekvés – hamvába holt, csak Nyers Rezső maradt meg belőle máig tartó (másodlagos) szavatossági érvénnyel. A párton belül – állítólag – máig nagy tekintélynek örvend. Ha „nagy öregeket” szükséges emlegetni, akkor az ő neve kerül szóba és Vitányi Iváné. A szavatosság – Gyurcsány ténykedésének eredményeképpen – valószínűleg mostanában jár le, újracímkézni lehetetlen.
Tagadhatatlan tény az, hogy szükség lett volna reformokra a Kádár-korszakban, s úgy látszott, hogy a totális reform 1990-ben, a rendszerváltozással be is következik. Attól a pillanattól kezdve a megújulás terhe már nem annyira a kommunisták vállára nehezedett, hanem az egész átszerveződött, szabadon választott magyar politikai elitre. S ez bizony kezdettől fogva nehéz szülésnek látszott, mivel az óhatatlanul szükséges, az egész társadalmat súlyosan érintő reformok véghezvitelére politikai meggondolásból, a bukástól tartva egyetlen kormány sem vállalkozott.
1995-re ismét „meggyűlt a baj”, immár demokratikus módon. Ekkor Bokros Lajos végrehajtotta a nadrágszíj meghúzásának reformját. Ez – egyes vélemények szerint – az előző szocialista reformok szellemében nem oldott meg semmiféle szociális, gazdasági és erkölcsi problémát, a globálisan is jelentkező alapkérdéseket csak súlyosbította. A Fidesz-kormányzat négy éve szinte semmire sem volt elég, a szocialisták a kádári szellemben egyszerűen ráígértek, kampányukban eszközül használva az egyik legsúlyosabb kérdést, a társadalom elöregedésének problémáját és a nyugdíjasok helyzetét. Bagóért megvették az idős emberektől az ország jövőjét.
S most, sajnos, a választási kampány kezdetén az önmaguk reformjára is teljességgel képtelen szocialisták ismét a nyugdíjasok rémisztgetésével akarják visszaszerezni legalább a veszett fejsze nyelét. A nyugdíjreformot, amelyre kétségkívül szükség van, fenyegető rémmé tették, ígéreteikkel, hamis retorikájukkal mételyezve a közvéleményt, szociális érzékenységnek álcázva az önérdeküket. A sarokból, ahová beszorultak, a nyugdíjasok hátán akarnak kimászni. Ezért a Fidesz rémálmaként emlegetik az úgynevezett svéd modellt, ami immár egy tüzes piszkavasra emlékeztet, amihez nem jó hozzányúlni. Bokros Lajos mégis megtette. Az MDF színeiben nem tartja elképzelhetetlennek a párt programjába belefoglalni a svéd nyugdíjmodellt. Hogy ezt érdemének tekinthetjük-e, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.