Szigorú biztonsági intézkedések közepette állt tegnap a Fővárosi Bíróság elé Jozef Rohác, a szlovák férfit bűnsegédként, előre kitervelt emberölés kísérletével, illetve robbanóanyaggal visszaéléssel vádolja a Fővárosi Főügyészség. Bár Rohácot korábban összefüggésbe hozták az 1998-as, négy áldozatot követelő Aranykéz utcai merénylettel, másfél évvel ezelőtti prágai elfogása, majd hazánkba szállítása után sikertelenül próbálta őt meghallgatni az ügyről a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI). A terheltet végül az 1997-ben, a Seres Zoltán vállalkozó elleni sikertelen gyilkossággal gyanúsította meg a Budapesti Rendőr-főkapitányság, majd vádolta meg az ügyészség. Jozef Rohác a tegnap kezdődött büntetőperében tagadta a vádakat, érdemi vallomást nem tett. Tíz évig tartó bujkálását azzal indokolta, hogy a maffia és a titkosszolgálatok elől menekült. Seres parkoló Bentleyjének aljára két és fél kilogrammos Semtex plasztikbombát erősítettek, a szerkezetet távirányítással lehetett volna működésbe hozni. Szakemberek szerint a pokolgép hatósugara ötszáz méter volt, de a helytelen mágneses rögzítés miatt leesett a kocsiról, amikor az elindult. Seres és utasa észre sem vette az esetet.
Utóbbi tegnap tanúként tett vallomást a bíróságon. A földön lévő bombát egy azóta sem azonosított férfi kapta fel, és elfutott vele. A szomszédok üldözőbe vették, mire egy bokros területen eldobta a szerkezetet, s elmenekült. Seres Zoltánt két évvel később két ismeretlen bérgyilkos lelőtte az autójában Tahitótfaluban. A pokolgép plasztikrészét és a gyutacsot később a tűzszerészek megsemmisítették. A detonátort rejtő műanyag dobozon a BRFK bűnügyi technikusa Rohac ujjlenyomatát azonosította, de később a bűnjel, az arról készült fotók és a dokumentumok eltűntek a rendőrség raktárából. Az ügyben fegyelmi vizsgálat is indult a rendőrségen, de felelőst nem nevezett meg a hatóság. A nyomozás és a vádemelés is úgy ment végig, hogy a hatóságok tudtak a bűnjel hiányáról.
Meglepetést és vitát váltott ki tegnap, hogy az ügyész jelezte: megvan az ominózus doboz. Három napja telefonon felhívta a tűzszerész szolgálatot, ahol közölték vele, a bizonyíték náluk van. Igaz, nem lehet róla ujjlenyomatmintát venni, mert azt csak egyszer lehet megtenni, utána megsemmisül. A BRFK egy erre a célra alkalmazott fóliával rögzítette a nyomot, a tűzszerészek szerint ez is náluk van. Kérdés, hogy ezt miért nem jelezték eddig a rendőrségnek, az pedig miért nem érdeklődött náluk. Nem támasztja alá az ujjlenyomat perdöntő voltát az sem, hogy eddig öt igazságügyi szakértő vizsgálta meg azt, s csak egyikük mondta ki biztosan, hogy az Rohacé. A BRFK egykori vizsgálatában a bizonyíték eltűnésének felelőse, a bűnügyi technikus jelentette ki, hogy a szlovák férfitól származik a nyom, de ezt semmivel nem támasztotta alá, és nem is állt jogában szakvéleményt adni.
Krecsik Eldoróda bíró nyilvánosan figyelmeztette az ügyészséget, hogy „vegyék komolyabban a bűnjelek kezelését, mert mégiscsak bizonyítékokról beszélünk”.

Letartóztatták Holló Istvánt Ukrajnának való kémkedés gyanújával