Kopogtathat az adóhatóság

Elképzelhető, hogy nemsokára felkeresik az APEH munkatársai Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettest. Bár a hatóság nem árulta el, hogy jelenleg zajlik-e a politikus ellen vagyonvizsgálat, annyit tudattak: a hivatal haladéktalanul eljárást indít, ha megtudja, hogy valaki feketén szerzett jövedelmet. S ekkor például a gyermekekre íratott vagyonok eredetét is kivizsgálják.

Jakubász Tamás
2010. 03. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Állok minden hatósági vizsgálat elé – mondta a napokban Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettes. Könnyen megeshet, hogy az MSZP felfüggesztett párttagságú politikusának nem kell sokat várnia. Elképzelhető ugyanis, hogy az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) munkatársai a közeljövőben bekopogtatnak hozzá. Az adóhatóságnál azt tudakoltuk: a szervezet ellenőriz-e minden olyan személyt, aki korrupció vagy közpénzek eltüntetésének gyanújába keveredett. Kérdésünkre a hivatal illetékes vezetője elmondta, hogy pusztán sajtóhírek alapján senki ellen nem indítanak eljárást. Más a helyzet akkor – folytatta –, ha az adóhivatal saját adatai azt mutatják, hogy valaki nem fizetett adót jövedelme után. Ekkor ellenőrzést indít az APEH, miként akkor is, ha például a nyomozó hatóság azt kéri a szervezettől: bizonyos emberek vagyongyarapodását vizsgálja ki. Emellett a polgároktól érkező, érdemi információkat tartalmazó úgynevezett közérdekű bejelentés alapján is kezdetét veheti az adóhatósági eljárás.
A hivatali felső vezető adótitokra hivatkozva nem árulta el, hogy Hagyó Miklós ellen jelenleg zajlik-e vagyonosodási vizsgálat. Általánosságban viszont elmondta: ha az APEH-nak gyanúja támad afelől, hogy valaki megszegte az adószabályokat vagy feketén tett szert jelentős jövedelemre, a hatóság haladéktalanul eljárást indít. Ekkor széleskörűen és tüzetesen átnézik az adott személy gazdagodását, sőt, figyelnek a vagyonkimentési módozatokra is. Például, ha az érintett gyermekeire íratta ingatlanjainak egy részét, az APEH az időközben tulajdonost cserélő vagyontárgyaknál is megvizsgálja: legális eredetű összegekből szerezték-e meg azokat. (Hagyó Miklós lányának ajándékozta egyik, a fővárosi XII. kerületben található több mint száz négyzetméteres társasházi lakását, valamint az ahhoz tartozó telekhányadot.)
Mint emlékezetes, Balogh Zsolt, a BKV Zrt. egykori megbízott vezérigazgatója lapunknak a múlt héten – többek között – arról számolt be: hozzávetőleg 70 millió forint jutott rajta keresztül Hagyó Miklóshoz, és azóta tudja, hogy 15 millió forint fér el egy Nokia-dobozban. Egy alkalommal ugyanis efféle tartályban adta át a kért összeget.

Hagyó megszólal? Március 17-én tartja következő ülését a BKV korrupciógyanús ügyeit vizsgáló fővárosi bizottság. A tervek szerint a testület tagjai meghallgatják az MSZP-s Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettest és Garadnai Andrást, a BKV volt igazgatósági elnökét is. A Fideszes György István vezette eseti bizottságnak március 24-ig kell elkészítenie a végleges jelentést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.