Meglepte és aggodalommal töltötte el az Európai Bizottságot a magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) kvótaértékesítése körül kipattant ügy – idézett egy brüsszeli illetékest a Financial Times Deutschland. A német lap online kiadásában megjelent, a Magyar Távirati Iroda által is közölt beszámoló szerint a bizottság a vizsgálattal párhuzamosan egy új regisztrációs rendszer kifejlesztésén is dolgozik, hogy a jelenleginél pontosabban lehessen nyomon követni az egyes tagországok által értékesített kibocsátási egységek útját.
Mint ahogy azt tegnapi lapszámunkban közöltük, szén-dioxid-kibocsátási kvóták jogtalan újrahasznosítására utaló jelek miatt szerdán felfüggesztették a kereskedelmet a CER (Certified Emission Reduction, azaz igazolt kibocsátás- csökkentési) kvótákkal a párizsi BlueNext, az oslói Nord Pool és a müncheni Greenmarket kvótakereskedelmi piacokon. Az egységeket a KVVM értékesítette a napokban a Hungarian Energy Power Kft.-nek. A kft. a kvótákat egy londoni kereskedőháznak adta tovább, a kereskedőház pedig az Európai Unió egyik legnagyobb kereskedőházának, ahonnan egy japán céghez kerültek, nem tudni, hogyan.
– A japán kormányzat jelenleg nem tervezi, hogy megtiltja a belföldi kereskedést egyszer már értékesített CER-ekkel. Egyelőre a helyzet értelmezésén fáradozunk. Soha nem gondoltuk, hogy ilyesmi megtörténhet – mondta egy névtelenségbe burkolózó tokiói illetékes csütörtökön a Point Carbon norvég emissziókereskedelmi hírportálnak. A japán szakemberek – a gazdasági és kereskedelmi és a környezetvédelmi minisztérium munkatársai – most arról egyeztetnek, hogy mit kellene tenni, ha valóban japán cégekhez kerülnek a magyar CER-ek – tette hozzá.
A homályos és szövevényes ügyben nemcsak az a kérdés, miként kerültek Japánból Európába a kvóták, hanem az is, hogy miért pont a Hungarian Energy Powert bízták meg az ügylet lebonyolításával. Mint azt megírtuk, a társaságot csupán tavaly decemberben alapították, így sok tapasztalata nem lehet az ügyben. A tárca korábbi kvótaértékesítéseinél még egy másik cég, a Vertis Környezetvédelmi Pénzügyi Tanácsadó Zrt. segítségével bonyolították. A Vertis a kezdetektől aktív a kvótapiacon, a Hungarian Energy Power azonban nemcsak új cég, de gázkereskedelemre alapították. A zöldtárca által értékesített kvóták ára összesen négymilliárd forintot tett ki.
Kihúzták az ötös lottót