Meglőtt anyag

P. Szabó Ernő
2010. 03. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha van a magyar keramikusok között valaki, akinek művészete folytonos párbeszéd a természettel, az anyaggal, akkor az éppen Schrammel Imre. Szenvedélyesen kutatta a föld tulajdonságait, azt például, hogyan keletkezik, rakódik le a finom agyag a folyó kanyarulataiban, hogyan válnak el a különböző minőségek. Az anyagok iránti vonzódásába talán az is belejátszik, hogy a tervezés különböző területei érdekelték: kezdetben díszlettervezőnek készült, később ötvösséget is tanult. Szó szoros értelmében vett keramikus azonban sosem volt. Porcelántervezőként végzett a főiskolán, s ez újabb lehetőségeket adott az anyag, a technológia megismeréséhez, hiszen a magas hőfok, amelyen az anyag kiég, maga is alakítja a formát, a színeket.
Hollóházán két évig, 1958–59-ben tervezett porcelánt, az újjáéledő szocreál időszaka volt az, így hát hamarosan két lábbal rúgták ki, nemcsak onnan, de az ország összes finomkerámia-gyárából. Talán szerencse is, hogy így történt, másként – baráti segítséggel – aligha kezdett volna kísérletezni a tokgyártáshoz szükséges samottal, amelyet mások csak hulladékként kezeltek. Olyan magas hőfokon lehetett égetni a belőle készült szobrokat, amelyen még a bazaltkő is megolvadt.
A kötet bevezető tanulmánya, amelyet éppen úgy Kernács Gabriella jegyez, mint a Dokumentumok fejezetben közölt interjúkat, lépésről lépésre sorra veszi azokat a jellemzőket, amelyek miatt Németh Lajos professzor Schrammelt az egyik legfontosabb művésznek nevezte. „Szinkronban van a világgal, de úgy, hogy újat teremt. Nem utánoz. Ugyanolyan a jelentősége, mint Kondor Bélának.” Valahogy úgy is fogadta Schrammelt a korszak művészetpolitikája (no meg nem egy rosszindulatú, de legalábbis féltékeny pályatárs), mint Kondort: a Budavári Palotába készült reliefjét egy évtized múlva egyszerűen leverték a falról, évekre nemkívánatos személlyé vált Siklóson, ahol 1969-ben az első kerámiaszimpóziumot megszervezte – miközben a faenzai nemzetközi kerámiakiállításon 1971-ben nagydíjat, 1974-ben aranyérmet nyert, s nemzetközi rangot szerzett a magyar művészetnek. Nem is került be más a magyarok közül abba a nyolckötetes kiadványba, amely világhírű keramikusművészek műhelyeit mutatja be, csak ő.
Nyomot hagyni – ez az alapvető emberi vágy már legkorábbi munkáin is egyéni gesztusokban nyilvánult meg. Kobaltkék festékkel bekent kezével hagyott nyomot egy 1959-es lopótök vázán, húsz év múlva samottba nyomta be kezét. Madárlenyomatokban próbálta megragadni az időt, megidézte a történelem, a mítoszok alakjait – keresve a romló testet átlényegítő erőt. Drámai erejű alkotásai közé tartozik az 1956-os sorozat, amelynek első darabja már 1976-ban elkészült, akkor, amikor talán még senki nem gondolt arra Magyarországon, hogy egyszer emlékművet lehet majd állítani ’56 áldozatainak. Az úgynevezett lőtt munkák közé tartozik a rakutechnikával készült, 1140 fokon kiégetett alkotás, szinte szétrobban az anyag, ahogyan a lövedék belehatol. Ez is Schrammel Imre meghökkentő leleménye volt a hetvenes évek közepén, s amikor elismerő cikk jelent meg a művekről egy nyugati szaklapban, hónapokig várta, hogy a rendőrségen felelősségre vonják a „lőgyakorlatokért”.
Majdnem elégtételt kapott, derül ki az albumból, a hollóházi kirúgatásáért: több mint harmincéves szünet után, 1993-ban újra készített porcelánszobrot, mégpedig a herendi porcelángyárban. Az első szerelemhez való visszatérés igazi művészi sikert hozott Schrammelnek, s ahogyan például az 1995-ös Térdelő Minótaurosz és a lány című plasztika mutatja, sikerült úgy ötvöznie azokat az értékeket, amelyek a porcelán sajátjai, s amelyeket a korábbi évtizedekben más anyagokkal hozott létre, ahogyan – amint Fekete György fogalmazott a művekkel kapcsolatban – a világon senki más nem lett volna képes. És ez persze egyáltalán nem majdnem, egészen pontosan a teljes elégtétel.
(Schrammel. Magyar Képek Kiadó, Budapest, 2010. Ármegjelölés nélkül)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.